Kalibrasyonun Önemi Hk

gk39

Üye
selamlar

benim bahsetmek istediğim sensörlerin doğru çalışması.benim çalışma alanıma gireni ISI VE BASINÇ sensörleri.Biz doğalgaz ayrıştırma ve kompresör sistemlerinde düzenli olarak kalibrasyon yapıyoruz.Wika marka sensörler kullanıyoruz.aslında kalibreye ihtiyacı bile yok çok nadir hasarlanan cihazlar.örneğin ısı sensörlerimizin birinin fiyatı 2500 tl civarı.ama bunlar bile ufak sapmalar yapabiliyor.bir de kalitesiz olanları düşünün sıkça arıza olarak karşınıza çıkar.

örneğin ısı transmiterlerimizi AMETEK calibration enstruments adlı cihazla yapıyoruz.internetten baktım ABD fiyatı 15000 usd idi.basınçlarda da aynı marka kullanıyoruz.Isı sensörlerine ısı veriyoruz aynı cihazla sensörün uçlarından değer okutup fark veya sapma var mı görüyoruz.basınçları da uygun aparatlarla basınç kalibratörüne bağlıyoruz önce kaçak sızma var mı ona baktıktan sonra aynen elle pensesinden sıkıp pompalama yaparak belli bir değere kadar getirip, basınç değerinin değişimlerine sensör uçlarından alınan amperajı oranlayarak yapıyoruz.Diğer tip ve çeşit sensörlerin kalibrasyonu varmıdır yokmudur yada nasıldır fikrim bile yok.bu çalıştığım yerde bu işi görmesem ömrümde bu konu aklıma bile gelmezdi.ama önemli ve hata kabul etmeyen sistemlerde hatasız ve sapmasız bir ölçüm ne kadar önemli bilirsiniz.

eğer sensörlerle çalışıyorsanız belli zamanlarda kalıbrasyon yapın veya cihazınız yoksa birine yaptırın derim.

Kalibrasyon önemlidir diyorum yanlış algılanan değerler arızaya ve kayba neden olur.konuyu açma sebebim budur.

saygılarımla

Kalibrasyonu nasıl yapıyorsunuz?

açıklamada yazdım ya usta.cihazı belirli bir ısıya ayarlıyorsun.sıkı sıkıya yuvaya geçen sensörün uçlarında da cihaza aldığın bağlantı ile ekrandan aynı dereceyi okuman gerekiyor.basıncınkini de yazdım zaten.böyle bir konuya duyulan ilgi alaka da maydanoz.anlamadım ben bu işten.
neyse saygılarımla

hızlı okurken arayı kacırmısım,tekrar acıkladıgın için saolasın..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri