kalınlık ölçeçek sensör yardımı....

herkese merhaba....
arkadaşlar forumda aradım ama bulamadım. bir cismin kalınlığını algılayacak ve ona göre çıkış verecek bir sensör varmıdır...? burdaki cisim kumaştır kumaşın kalınlığı 1mm ile 6mm arasında değişmektedir.. bu değişimi algılayabilecek bir sensör varmıdır....ayrıca kumaş metal bir zeminin üzerinde ilerlemektedir. yani sensör metal ile arasındaki cismin kalınlığını ölçebilirmi, böyle bir şey mevcutmu?....yardımlarınızı bekliyorum.....

Piyasada bu veya benzeri bir işi yapan makinada nasıl bir sistem kullanıldığını gören bilen arkadaşlar daha iyi ve doğrusunu bilirler. Ben sadece örnek olması bir fikir varmesi açısından aklıma gelen ilk yöntemi söylemek istiyorum yada göstermek istiyorum

metal tekerleğe dijital kumpasta bağlanabilir. aşağı yukarı iniş çıkşlarda öçüm yapabilir. çoğu dijital kumpasların spi çıkışı var ölçtüğü değeri ekrandaki neyse olduğu gibi buradan gönderiyor. bu çıkışlada istenilen şekilde otomasyon yapılabilir. kumaş kalın olursa konveyör durdurulur vs..

RC osilatorlu devreyle bu sistem uygulanabılır tek problem mm veya micrometre olarak kalıbre edılmesı gerekır RC osilatorun buna benzer bır devre 555 ıle yapmıştım kuresel vananın nekadar kaç derece açıldığını okumuştum

Piyasada bu veya benzeri bir işi yapan makinada nasıl bir sistem kullanıldığını gören bilen arkadaşlar daha iyi ve doğrusunu bilirler. Ben sadece örnek olması bir fikir varmesi açısından aklıma gelen ilk yöntemi söylemek istiyorum yada göstermek istiyorum

Sayın Karaapak verdiğiniz örnek için çok teşekkür ederim....yanlız makinanın üzerine tekerlek takılabilecek bir alan yok, yanlızca kumaşın ilerlediği bölümde 7 cm lik bir metal kısım var.. kumaş bu 7 cm lik metalın üzerinde ilerlerken ölçüm yapmak istiyorum ve bunuda plc ye aktarmak istiyorum...yani sabit bir metalle sensör arasında ilerleyen kumaşın kalınlığını ölçeçek bir sensör varmı bunu öğrenmek istiyorum...saygılarımla.....

45MG Ultrasonic Thickness Gage

buradaki cihaz 0.085mm ile 635mm arasında ultrasonik kalınlık ölçüyr. ultrasonik prob kumaşın üzerine geleck şekilde monte edilir ve set edilirse işiniz görülür. bu tarz cihazlar hi-tech cihazlardır fiyatı yüksek olabilir. bu şekildeki bir cihazı yaptırmaya uğraşmayın. sadece arge bedeli olarak 20000$ 30000$ ödemeniz gerekir. cihaz en fazla 1500$ dır.

45MG Ultrasonic Thickness Gage

buradaki cihaz 0.085mm ile 635mm arasında ultrasonik kalınlık ölçüyr. ultrasonik prob kumaşın üzerine geleck şekilde monte edilir ve set edilirse işiniz görülür. bu tarz cihazlar hi-tech cihazlardır fiyatı yüksek olabilir. bu şekildeki bir cihazı yaptırmaya uğraşmayın. sadece arge bedeli olarak 20000$ 30000$ ödemeniz gerekir. cihaz en fazla 1500$ dır.

Sayın MAIN_LOOP öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim...şimdi aklıma takılan bir şey var; daha öncede dediğim gibi kumaş metal bir zemin üzerinde ilerlemektedir, burdaki sensör metali değilde sadace kumaşımı algılayacak? ve bide bu cihazı PLC ye nasıl bağlayabiliriz, ve bu cihaz kumaşın değişimini hemen algılayabilirmi? çünkü kumaş biraz hızlı ilerliyor, hemen algılaması gerek......saygılarımla....

kumaşın hareket ettiği metal yüzeyin kalınlığı değişmediğine göre algıladığınız kalınlık değerinden metalin kalınlık değerini çıkartarak işlem yaparsanız kumaşın kalınlığını bulursunuz. hız olarakta ses hızını geçmiyecekseniz problem yok. çünkü cihaz usc ses ile çalışıyor :)
saygılar

Sayın MainLoop bu konuda benden daha bilgili ve tecrübelidir, ben daha öncede belirttiğim gibi bu iş yapılabilir çözüm vardır demek için bir örnek verdim ki mühendisde çözüm çoktur, bizim işimiz bu. Bu ölçüm işini siz yapmayacaksanız zaten yapan kişiler var, eğer siz yapacaksanız zaten 1500 dolarlık bir sensörün nasıl çalıştığını, tepki süresini, nelerle kullanılabileceğini, ve nasıl kullanılacağını kendiniz çözebilmeniz veya bilmeniz lazım, naçizane düşüncem bu darılma gücenme olmasın.

Sayın MAIN_LOOP ve Sayın Karaapak, öncelikle beni aydınlattığınız için size çok teşekkür ederim... Bu ölçüm işini kendim yapmaya niyetlendim, sırf bu iş için temel seviyede PLC eğitimi aldım...Ama şunu belirtiğim aslen ben psikoloji bölümünde okuyan bir öğrenciğim...:) fakat günün boş saatlerinde bir tekstil firmasında çalışıyorum, bahsettiğim makinanın operatörlüğünü yapıyorum.. bu makinanın kendi kendini kontrol etmesi için bu sisteme ihtiyacım var...size son bir sorum olacak, bahsettiğiniz sensörün algıladığı değeri plc ye nasıl aktarabiliriz yani tam olarak istediğim; ben PLC de programlarken örneğin; " eğer kumaş 5mm den büyük ise çıkış ver " demek istiyorum onun için sensörün algıladığı değeri PLC de görmem gerek bunu nasıl yapabilirim? bu konuda da bana yardımcı olursanız çok makbule geçer....Saygılarımla....

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,198
Son üye
emrahsahan4646

Yeni konular

Geri