kafama takılan soru

slymn58

Üye
Lise stajında az da olsa cnc operatörüğü yaparken cnc açılırken belli bi noktaya gidiyordu.(referans noktası demişlerdi.)Bugün yazıcı çalışırken aynı şekilde açılışta ileri geri hareketler yapıb sanki birşeyler ayarlıyormuş gibi. Sebebi ne acaba?

Konu açmışken bi soru daha sormak istiyorum :)
Yine stajdayken değişik cam programları kullanılıyordu.Cam programının işlevlerini biliyorum, ama bu machx programı tam olarak ne işe yarıyor.(Çok bilinen bir program herhalde forumda bayağı bir konuşuluyor)

Teşekkürler

cad yani tasarım programları ile yapmak istediğimiz işi şekli tasarlarız
cam programları bu tasarımı alır makina diline çevirir yani Gcod ları oluşturur
sıra geldi mach3 e
mach3 de bu Gcodları alır cnc deki motorlara iletir

Staj yaptığım yerde hatırladığım kadarı ile mach3 gibi bir program yoktu, hafıza kartı ile makineye atılıyordu.Yani mach3 yoktu.

CNC nin kafası gideceği noktayı o referans noktasına göre buluyor. Her seferinde bulunduğu noktadan gitseydi ilk başta ihmal edebildiğimiz hatalar giderek artacak hatalı üretim yapılacaktı. Bu yüzden CNC programında koordinat verilirken hep o referans noktasından başlanmıştır. Yani bir nevi kendini sıfırlıyor.

CNC nin kafası gideceği noktayı o referans noktasına göre buluyor. Her seferinde bulunduğu noktadan gitseydi ilk başta ihmal edebildiğimiz hatalar giderek artacak hatalı üretim yapılacaktı. Bu yüzden CNC programında koordinat verilirken hep o referans noktasından başlanmıştır. Yani bir nevi kendini sıfırlıyor.

Cnclerde bir mutlak hareket birde eklemeli hareket sistemi var herhalde.
Mutlak hareketde daima makine sıfırını referans alarak hareket ediyordu.
Eklemelide ise son geldiği kordinatın üstüne ekleyerek hareket ediyordu.
Bunları g kodunda hareket sistemini seçebiliyorduk.

Sizin dediğiniz bana pek mantıklı gelmedi.Çünkü ilk açılmada o noktada olsada yine ileri geri sanki yer tayini yapıyormuş gibi hareket ediyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri