kafama taılan elektrikle ilgili soruya yardım..

ahmet433

Üye
ben elektrikçi veya mühendis değilim mesleğimde elektrikle ilgili sayılmaz kafama takılan soru konusunda yardımcı olunursa çok memnun olurum şimdi dijital ölçü aletinde gerilimi mesela 10 volt olarak okuyoruz ac veya dc farketmez aynı gerilimi osiloskopta çizginin yükselmesi şeklinde görüyoruz da gerçekte "neler oluyor" yani bu ac ise mesela sinüs formunda değilmi veya dc ise düz çizgi galiba..evet ama 10 volt yapan şey ne yani elektronlarmı hızlandı sinüs dalganın fazımı arttı yani şöyle sorayım 2 volt ile 10 volt arasında elektron geçiş sayısı olarak ne fark var..bunun bir formülü varmı bir formül şunu diyebiliyormu: 2voltta atıyorum 1000 elektron akıyorsa 10 voltta 5000 elektron akmaktadır birim alandan gibi bir açıklama varmı? merak ettiğim soru bu saygılar.

not bu soru transistörü ilk keşfeden kişilerin yaptıkları transistorun resmini görünce aklıma geldi.germanyum yada silisyum madeni elektronlarımı hızlandırıcı veya çoğaltıcı herneyse etkisi varda yükselteç olarak iş görebiliyorlar. daha doğrusu transistoru ilk icad edenlerin amacı elektronları hızlandırmakmıydı neydi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ben elektrikçi veya mühendis değilim mesleğimde elektrikle ilgili sayılmaz kafama takılan soru konusunda yardımcı olunursa çok memnun olurum şimdi dijital ölçü aletinde gerilimi mesela 10 volt olarak okuyoruz ac veya dc farketmez aynı gerilimi osiloskopta çizginin yükselmesi şeklinde görüyoruz da gerçekte "neler oluyor" yani bu ac ise mesela sinüs formunda değilmi veya dc ise düz çizgi galiba..evet ama 10 volt yapan şey ne yani elektronlarmı hızlandı sinüs dalganın fazımı arttı yani şöyle sorayım 2 volt ile 10 volt arasında elektron geçiş sayısı olarak ne fark var..bunun bir formülü varmı bir formül şunu diyebiliyormu: 2voltta atıyorum 1000 elektron akıyorsa 10 voltta 5000 elektron akmaktadır birim alandan gibi bir açıklama varmı? merak ettiğim soru bu saygılar.

not bu soru transistörü ilk keşfeden kişilerin yaptıkları transistorun resmini görünce aklıma geldi.germanyum yada silisyum madeni elektronlarımı hızlandırıcı veya çoğaltıcı herneyse etkisi varda yükselteç olarak iş görebiliyorlar. daha doğrusu transistoru ilk icad edenlerin amacı elektronları hızlandırmakmıydı neydi?

voltajı belirleyen kritik nokta potansiyel farktır şöyle bir örnek vereyim bir şelaleyi düşünün bunun yüksek aktığı yer ile yere düştüğü yer arasındaki gibi düşünebilirsin yükseklik ne kadar fazla olursa potansiyel fark o kadar artar yükseklik sıfır ise potansiyel fark olmadığı için sıfır olur ve gerilim oluşmaz sonuçta ac veya dc gerilim için iki uç vardır ac akım için hz yani frekans olayı olduğu için kesik kesik çalışır yani saniyede 50 sefer gerilim düşer ve tekrar yükselir sinüs dalgası şekli olayına gelince bu jeneratörün iç yapısından kaynaklanıyor dc akımda frekans olayı olmadığı için bu yoktur

biraz teknik değilde halk ağzıyla anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.

Elektrikte devreden ne kadar elektron geçeceğini belirleyen iki faktör vardır, bunlardan birisi devrenin direnci, diğeri ise devredeki potansiye fark yani gerilimdir. Gerilimi arkadaşın verdiği örnek gibi su- şelale örneğiyle anlatabiliriz. Ya da farklı olarak şöyle düşünebilirsin Gerilim elektronu bulunduğu noktadan kopmaya zorlayan güçtür, [ Bu güç manyetik alanla, (jeneratör -dinamo), kimyasal tepkimelerle (akü-batarya- pil vb) , ya da ışık ile (güneş panelleri)], Bir mıknatısın başka bir mıknatısı itmesi veya çekmesini de örnek olarak düşünebilirsin.

Elektronların akışını sağlayan gerilimdir. iki nokta arasında potansiyel fark yoksa elektrik akımından bahsedemeyiz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri