Merhabalar arkadaşlar bir proje üzerinde çalışıyorum yaptığım araştırmalar konusunda bu noktaya kadar geldim. Sizlere sormak istediklerim var tecrübeli insanlardan bilgi almam gereken noktadayım çünkü şimdiden teşekkür ederim.

Amacım iki arduino arasında veri alışverişi

1.ardiuno yönetim için kullanılacak olan olup karşıdaki ardiunonun bağlı olduğu 12vluk röleleri ve kontrol edecek.
tabletten arayüz aracılığı ile işlem yapılacak

2. ardiuno ise sadece veri gönderip durum bildirmek için ve röle konusunda yönetilmek için kullanılacak

Wifi / GSM / Bluetooth olarak veri aktarıp aktarmama konusunda kararsızım hangisi daha iyi bir seçim olur bilemiyorum iki nesnede hareketli olacak min. saatte 40km hız olarak belirtebilirim hareket hızlarını

Tavsiyeleriniz ve fikirlerinizi bekliyorum.

GSMde sms atarak haberleşirsin, Wi-fi'de bir sunucu kurup o sunucudaki site üzerinden kontrol edersin. Bluetoothta da telefon-tablet üzerinden veri gönderirsin.
Wi-fi için bir modeme ihtiyacın var. port yönlendirme yaparsan dünyanın öbür ucundan dahi sunucuya girip kontrol edersin. bluetooth için, 15 metreden fazla uzaklaşınca çekeceğinden şüpheliyim.
Gsm konusunda bilgim yok.
iki nesne birbirinden ne kadar uzakta olacak?
12V ve 40km hız ipuçlarına bakılırsa bunu bir arabada kullanacaksın. arabaya modem koyamayacağına göre normalde şampiyon olan wi-fi'yi eleyebilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri