kablonun tablolarda verilen akımı taşıyıp taşımadığı nasıl test edilir?

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Bildiğiniz üzere kabloların farklı kesitler için farklı akım taşıma kapasiteleri vardır ve kablo üreten pek çok firma var. Sorum konu başlığında da olduğu üzere şu.

Almış olduğum kablonun tablolarda belirtilen maksimum akımı taşıyıp taşıyamayacağını nasıl test ederim? yoksa herhangi bir şey yapmadan üreticisine güvenerek herhangi bir test yapmaya gerek yok mu?

doğru kesit ve şalter seçimine rağmen bir kablo yanarsa(yanar mı?), hata kimdedir? üreticide?, kabloyu döşeyende? işletmesini yapanda?

kablo üreticileri kablonun tablodaki akımı taşıyıp taşımadığını üretimden sonra test ediyor mu? yoksa böyle bir teste de gerek yok mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba;
İstisnai durumları göz önünde bulundurulmaz isek izolasyon delinmediği sürece iletken akım taşımaya devam edecektir. üreticiler ilgili standartların ve kalite kriterlerinin belirttiği şekillerde bunu birçok üretim prosesinde; yüksek gerilim ve izolasyon test cihazları ile kontrol ederler. kablonun kesit değeri standartlarda belirtilen değerlerden düşük ise elbette akım taşıma kapasitesi de düşecektir. Örn. 16mm² bir kablo 13.1 mm² olarak üretilmiş ise pek tabi belirtilen değerleri sağlayamayacaktır. ( Firma ismini vermeden bunu kasıtlı yapan birçok firmanın ürünlerini incelediğim oldu) birçok firma bu testleri yapar ve güvenebilirsiniz. bunun yanısıra çalışma koşulları da bunu etkileyen faktörler arasındadır; ortam sıcaklığı, çalışma şekli (sabit/hareketli), havada, tavada, yer-altında, suda çalışma ve bükülme çapı, ... gibi.
Ekipman seçimlerinizin doğru olduğuna inansanız bile az önce verdiğim ortam koşulları akım taşıma kapasitesini etkileyecektir. pek tabi üretici hataları da sıkça görülmekte ve üretici tarafından görevlendirilen personelin tespiti ile bu mağduriyet büyük ölçülerde; onarım, yerine koyma, iade alma şeklinde giderilmektedir.
Saygılarımla...
özellikle kablo üzerinde gördüğünüz belge işaret ve logoları bunun garantisidir; TSE, TSEK ve hatta ürün katalog ve datasheet leri firmaların üretim hatalarına karşı sorumlu olduklarının belgesidir. tüketici haklarında da bu konuda bağlayıcı birçok madde vardır...

hiç bir elektrik malzemesi test edilmez üzerindeki etiket değerleri dahilinde kulanılır.
bir tesisteki elektrik işleri nasıl yapılacağı nelerin nerede nasıl kulanılacağı elektrik
projelerinde gösterilir.
örnek:Kaplo kaç mm2 kesidinde kaç mere uzunluğunda kaç amper akım taşıyacağı kaplonun özeliği, nasıl döşeneceği volt düşürümü.ne kadar bunlar hepsi proje ekinde bulunur.
bütün bunlardan projeyi yapan ve altını imzalayan sorumlu dur.
Bir tesiste hata olursa araştırılır
a-Elektrik projesi uygunmudur.
b-Elektrik sistemi projeye uygun yapılmışmıdır,
c-işletme proje şartlarına uygun işltilmişmidir.
Bir tesiste izalasyon ve topraklama test leri yapılır

hiç bir elektrik malzemesi test edilmez üzerindeki etiket değerleri dahilinde kulanılır.
bir tesisteki elektrik işleri nasıl yapılacağı nelerin nerede nasıl kulanılacağı elektrik
projelerinde gösterilir.
örnek:Kaplo kaç mm2 kesidinde kaç mere uzunluğunda kaç amper akım taşıyacağı kaplonun özeliği, nasıl döşeneceği volt düşürümü.ne kadar bunlar hepsi proje ekinde bulunur.
bütün bunlardan projeyi yapan ve altını imzalayan sorumlu dur.
Bir tesiste hata olursa araştırılır
a-Elektrik projesi uygunmudur.
b-Elektrik sistemi projeye uygun yapılmışmıdır,
c-işletme proje şartlarına uygun işltilmişmidir.
Bir tesiste izalasyon ve topraklama test leri yapılır
Sanırım soruyu yanlış anladınız:))) bizler niye sorumlu olalım?soruya tekrar bekın isterseniz...

Merhaba;

Örn. 16mm² bir kablo 13.1 mm² olarak üretilmiş ise pek tabi belirtilen değerleri sağlayamayacaktır. ( Firma ismini vermeden bunu kasıtlı yapan birçok firmanın ürünlerini incelediğim oldu) birçok firma bu testleri yapar ve güvenebilirsiniz.

sayın gultekinege; yazınızdan alıntı yaptığım yukarıdaki metinde bazı firmaların standart kablo kesitinden daha düşük kesitte kablo ürettiğini mi söylemek istediniz?

Bazı karşılaştığım teknisyen arkadaşlar aynı kesitteki eski kabloların yeni yapılan kablolara göre daha kalın olduğunu söylüyor. Sanırım bazı kablo firmaları tabiri mazur görün kablodan çalıyor. Aynı çalma izolasyon malzesi içinde geçerli midir?

saygılar...

sayın gultekinege; yazınızdan alıntı yaptığım yukarıdaki metinde bazı firmaların standart kablo kesitinden daha düşük kesitte kablo ürettiğini mi söylemek istediniz?

Bazı karşılaştığım teknisyen arkadaşlar aynı kesitteki eski kabloların yeni yapılan kablolara göre daha kalın olduğunu söylüyor. Sanırım bazı kablo firmaları tabiri mazur görün kablodan çalıyor. Aynı çalma izolasyon malzesi içinde geçerli midir?

saygılar...

Sn Hemmuhhemtek
Meslek yaşamım boyunca kilometrelerce kablo çektim.Sektörümüzün özelliği gereği kullandığımız kabloların tamamına yakını İtalyan veya Alman kökenliydi.
İstisnasız tüm yabancı kablolar Türkiye'den temin ettiğimiz benzer kablolardan dış çap olarak daha küçüktür.Yalıtımları daha incedir.
Dikkat ederseniz benzerdedim.Çünkü maalesef ülkemizde teknisyenler kablo tercihi konusunda pek de bilgili değillerdir.piyasada kablo ya TTR dir Ya da NYY.
Firmalar kendi özel reçetelerinde değişiklikler yaparak- ilgili standardın şartlarını karşılamak kaydıyla-kablo yalıtımlarını değiştirebilmektedirler.Bu sebepten ölçülerde değişiklik olabilir.
Yukarıda saydıklarım sadece yalıtım içindir.Bir de bakır hırsızları bulunmaktadır.Ben kendim sipariş veriyorsam mutlaka marka ve kod bilgisi veririm.Tercihim tecrübeye dayanmaktadır.Kimseyi zan altına bırakmamak için isim vermek istemem.
Satın alma bölümü tarafından temin edilen kablolarda kuşkulandıklarım olursa çok basit bir yolla sınıyorum.Bunun için kablo yüksüğü veya pabucu kullanıyorum.Güvendiğim bir markanın kablosu ile kuşkulandığım kablonun kablo başlığına girişine bakıyorum.Çok küçük farklar yoksa anlaşılabiliyor.

saygılar...

Üretim teknikleri göz önünde bulundurulduğunda Kalınlık tam olarak bir ölçüt değildir. Örn. Sıkıştırmalı iletken çapları düşürebilmek için yapılan normlara uygun bir tekniktir. İletkenler için Ölçütümüz her zaman Direnç olmalıdır. aynı kesit için sıkıştırmalı bükülen iletken ve sıkı bükülen iletken arasında hatırı sayılır bir çap farkı vardır. bu firmanın hırsızlık yaptığı anlamına gelmez. iletken direncinin ilgili standartlara uymaması halinde bir problemden bahsedebiliriz.
Tecrübelerime dayanarak aynı kabloda kesiti tutan ve tutmayan; onların tabiri ile "piyasa malı" ve "belgeli" üretim yapan firmaların malları ile karşılaştım. hatta ingiltere bu konuda türkiye'ye ambargo bile uygulamanın eşiğinde.
izolasyon malzemesinin de standartlarda verilen min. ve ortalama etkalınlıklarına uyulmadığı pek tabi oluyor. tekrar söylüyorum; Min. ve ortalama kalınlık yani ikisine de uymalı. Pek tabi bunları kullanıcıların tespiti kolay bir şey diil. Belgeli üretici ve ürün kullanmak tüketiciyi herzaman garanti altına alır diye düşünüyorum...
bu konuda detay istersen döküman paylaşabilirim...

Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri