kablo sarma makarası üzerinde kablo bırakmanın zararı nedir?

juniorx

Üye
merhaba. seyyar kablo makarası aldım. 100er metre de 1,5mm2 lik bakır izoleli tel aldım tek damarlı. bunları makaraya sarıp arazide uzatma kablosu yapmak istiyorum fakat her zaman 100 metreye ulaşmayacağım. kimi zaman 15 kimi zaman 40 kimi zaman 90 metre filan. lakin makaranın üzerinde "Kabloyu tamamen boşaltmadan kullanmak garanti kapsamı dışındadır" uyarısı var. bunun sebebi nedir. neye zararı vardır. kullandığım aletler için risk oluşturur mu. yoksa makaraya mı zararı vardır. İnvertör kaynak makinası, ampul, matkap, testere, vs. aletler çalıştıracağım. cevaplarınızı bekliyorum. yarın kullanmam lazım, acil cevap verebilir misiniz. teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Rulo halinde kulanılan kaplolar bobin gibi manyetik alan meydana getirir ve ısınır fazladan enerji harcar bu nedenle
kaplonun açık serilip kulanılması istenir.
üfak işlerde üç beş dakika çalışacak işlerde rulo halinde sarılı kulanabilirsin fakat uzun süreli işlerde tüm kaployu açıp
uzunca sermeni tavsiye ederim.

özellikle yüksak akım çeken işler yaparken kablonun kısa sürede ısınıp izolesinin yanıp veya yapıştığını görebilirsin. bu nedenle kabloyu tamamen açmalısın. yoksa kablonun aşmadığı kısım deforme olucaktır

hiç bi zararı olmaz kardeşim sen zaten bu işler için almadın mı bu makarayı arkadasların dedigi gibi bobin etkisi yapar ve ısınır cok güçlü makinalar çalıstırmamanı tavsiye ederim

onun o şekilde yazmasının bir sebebi de fabrika çıkışlı hazır sarılı makaralarda hem kablo kesiti ince kullanılır, mesela 3x1,5 yazıyorsa o kablo 3x1 felandır. Veya içi alüminyum alaşımlıdır vs.vs.vs. En güvenli yöntem kendin bilinen bir markanın boş makarasını al, yine bilinen bir markanın kablosunu al, kendin bağla. mis gibi çalışsın sora.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri