Kablo Saglamlik Testi

BootPin

Üye
Merhaba arkadaslar,
amotorce oto elekronogi ugrasiyorum, sorum su :
A noktasindan B noktasina bagli bir kablomuz var, kablomuz demetin icinde bantla isole edilmis, goremiyoruz. kablonun saglamligindan suphe ediyorum.. ve gercekten te kablomuz kopmus diyelim ...ornek 20 telden sadece 2 tanesi baglanti halinde , diger 18 tanesi devre disi..
1- multimetre ile A ve B noktasi arasinda Ohm degeri olctugumde 0.5 gibi deger olcerim ( cunki hala 2 telimiz baglanti halinde )
bu olcum beni yaniltir...kablo saglam derim,,
2-
multimetre ile Buzzer kademesinde olcerim,,,o zamanda buzer oter ,,owww super baglantim varmis derim beni aldatir..
3-
test lambasi ile olcerim,,akuden + yada - ucundan , lamba yanar , buda beni yanlis yonlendirir,

bu kirikligi / arizayi tespit edebilmenin bir yolu var mi ?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kablonun metrajını biliyorsanız, aynı metre, uzunlukda kablonun ohm unu ölçün, X1 kademesinde, sonra sizin kabloyu ölçün. Şüpheli kablo direnci yüksekse, kablonuz hasarlı. ( bütün damarlar kısa deve edilmiş olmalı.)

Hocam oncelikle saygilarimi sunuyorum,
maalesef boyle durumlarda kablonun uzunlugunu bulmam zor olacak, genelde kablo demeti halinde motor blogunun her bir tarafindan dolaniyor. ama verdiginiz degerli bilgiyi hafizamda saklayacagim, bunu dusunememistim, tesekkur ediyorum
hayirli aksamlar

Çok damarlı bir kablodan bahsediyoruz.

Herhangi bir nedenle damarları kopup bir iki telin tuttuğunu düşnüyoruz. Yani kablo hasarlı.

Bu hasarı ölçü aletimizle denediğimizde kablodan düşük bir akım akacağı için omaj yada buzzer konumunda bu kablo sağlam görünür. Sizin bu kabloyu özelliğine göre biraz şartlarını zorlamanız gerekiyor.

Mesela 1.5 m2 lik bir kabloyu test ettiğinizi düşünelim. Yaptığını kontrolde sağlam görünüyor ise kabloyu stres testine sokun. Mesela taşıyabileceği akım limiti 3 amper diyelim. Bu kablodan 3 ampere yakın akım geçirin. Ucuna bir lamba bağlayın ve kablodan akım çekin. Kabloda dediğiniz gibi bir iki tel tutuyor ise o teller sigorta gibi atacaktır. Kablo daha kalın ise 5 amper akıtın. Bu işlem için araba far lambası kullanabilirsiniz. Hatta araba far lambasını düşük kesitli ince kabloda anlık akım çekerekte deneyebilirsiniz. Kabloda dediğiniz gibi zaafiyet varsa ordan kopacak yada lamba düşük parlaklıkta yanacaktır.

Kolay gelsin.

Çok damarlı bir kablodan bahsediyoruz.

Herhangi bir nedenle damarları kopup bir iki telin tuttuğunu düşnüyoruz. Yani kablo hasarlı.

Bu hasarı ölçü aletimizle denediğimizde kablodan düşük bir akım akacağı için omaj yada buzzer konumunda bu kablo sağlam görünür. Sizin bu kabloyu özelliğine göre biraz şartlarını zorlamanız gerekiyor.

Mesela 1.5 m2 lik bir kabloyu test ettiğinizi düşünelim. Yaptığını kontrolde sağlam görünüyor ise kabloyu stres testine sokun. Mesela taşıyabileceği akım limiti 3 amper diyelim. Bu kablodan 3 ampere yakın akım geçirin. Ucuna bir lamba bağlayın ve kablodan akım çekin. Kabloda dediğiniz gibi bir iki tel tutuyor ise o teller sigorta gibi atacaktır. Kablo daha kalın ise 5 amper akıtın. Bu işlem için araba far lambası kullanabilirsiniz. Hatta araba far lambasını düşük kesitli ince kabloda anlık akım çekerekte deneyebilirsiniz. Kabloda dediğiniz gibi zaafiyet varsa ordan kopacak yada lamba düşük parlaklıkta yanacaktır.

Kolay gelsin.
Serkan tesekkur ediyorum, birazdan netten kablolarin tasiyabilecegi amperi hesaplayacak formulu arayacagim ..( supheli kabloyu dogru amper ile yukleyebilmek icin )...
o zaman hasarli ( kopmamis ) kabloda araba lambasinin dusuk isik vermesi gecirebildigi amper ile alakali,,
peki ayni kablo Voltaja nasil tepki verir..mesela 14 voltluk DC voltaj gecirsek , ilettigi voltajda dusukluk olurmu ? olsaydi buda o supheli kabloyu ele verirdi

Voltaj bir anlam ifade etmez. O kablo belki bir kaç 1000 voltu bile taşıyabilir.
tamam, o zaman anahtar kelime AMPER,
kablodaki son bagli kalmis 2 telimiz yanacak hic akim gecirmeyecek, yada gereken akimdan daha azini gecirecek , lambada dusuk isik verecek,,
araba far lambasi gercekten te kullanilabilir, keske elektronik bilgim yeterli olsaydida onun yerine dugmesine bastigimda kabloya AMPER degerini kesin olarak bildigim yuku yukleyecek olan pratik bir cihaz yapabilseydim :) iste bu yuzden siz elektronik bilgisi olanlari kiskaniyorum...:)

Son düzenleme:
Sabit akım güç kaynağı yapılıp kabloya da uygulanabilir. Çektiği akım doğrulanır.

Ama lamba daha basit bir yöntem. Görsel olarakta ışıktan anlaşılır. Kablo ince olsada araba far lambası ile yapılacak testte ( tabi çok ince kablolardan bahsetmiyorum ) kısa süreli akım çekmek sorun olacağını sanmıyorum.

Siz yinede kabloların akım taşıma kapasitelerini öğrenin ona göre yorum yapmakta fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri