Kablo empedansları

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
Herkese merhaba;
Ben kısa devre hesaplarında kullanmak üzere kabloların empedans değerlerini arıyoru. Örneğin MCM kablonun ve 70mm2 XLPE kablonun reaktans ve indüktans değerleri nelerdir? Bu değerleri bulabileceğim listeler elinizde varsa mamnun olurum. Teşekkürler.

hiç kimsede yokmu? OG de çalışmış tecrubeli abilerimin yardımını bekliyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kablo firmaları sitelerinden edinebilirsiniz.Bilgiler,forumumuzda da bulunmaktadır.

Fahri Bey;
İlginize teşekkür ederim ama dediğinizi denedim :D Bulamadığım için buraya yazıyorum. XLPE kablolar için değeleri kataloglardan bulabiliyorum fakat havai hatların değerlerini bulamıyorum.

Fahri Bey;
İlginize teşekkür ederim ama dediğinizi denedim :D Bulamadığım için buraya yazıyorum. XLPE kablolar için değeleri kataloglardan bulabiliyorum fakat havai hatların değerlerini bulamıyorum.

Endüktif reaktans, hatların bir veya üç fazlı oluşları ile, hat iletken düzenlerine,
iletkenler arasındaki aralığa ve iletken yarıçaplarına bağlı olarak değişir.Standardizasyon söz konusu olmadığından tablosu yoktur hesaplanarak bulunur.
Aşağıdaki şekilde hesaplama yaptığında sonuca yaklaşık olarak ulaşabilirsin;
http://www.sahrakablo.com/tech/teknik_(3).pdf

Son düzenleme:
Hava hatları ile ilgili bilgi.

Ekli dosyalar

• Orta Gerilim Tesislerinde İletken Seçimi.rar
    312.5 KB · Görüntüleme: 1,057
Analizör nick'li üyeye ve Fahri Bey'e çok teşekkür ederim. Tam istediğim dökümanlar. Bu arada aklıma takılan bi konu var. AG tesislerde gerilim düşümü hesabı yapılırken neden sadece direnç hesaba katılıyor. İndüktansları hiç de ihmal edilecek küçüklükte değiller. Daha özel bi nedeni mi var acaba?

Analizör nick'li üyeye ve Fahri Bey'e çok teşekkür ederim. Tam istediğim dökümanlar. Bu arada aklıma takılan bi konu var. AG tesislerde gerilim düşümü hesabı yapılırken neden sadece direnç hesaba katılıyor. İndüktansları hiç de ihmal edilecek küçüklükte değiller. Daha özel bi nedeni mi var acaba?

Güzel bir konuya değindiniz sn ali4592518 bu konuyu seneler önceki bir emo seminerinde İTÜ'de doçent bayan hocamıza danışmıştım avrupa standartlarında bunun hesaba katıldığını bizimde hesaplarımıza katmamız gerektiğini belirtmişti.
Biz teknik elemanlar olarak ucu ucuna değerlerle kesit belirlemekten kaçındığımız için verilen opsiyon,endüktif direnç etkisinden büyük olduğu için uygulamada problem yaşanmıyor. Ancak netice itibariyle bu bir ihmaldir doğru olanı bunun gözardı edilmeden hesaplanmasıdır.

Katılıyorum. Özellikle büyük kesitlerde indüktans neredeyse dirençe eşit buda gerilim düşümünü 1.41 kat arttırır. İlginç. Acaba gözden kaçırdığımız bir durum mu var?

konu üzerinden epey zaman geçmiş fakat yararlanmak isteyen arkadaşlar için şunu söyleyebilirim.bence gerçek bi gerilim düşümü hesabı yapmak istiyorsanız sıcaklık,döşeme şekli,iletken kesiti,omik ve endüktif direnç,eğer belli bir düzeyi aşıyorsa 3.harmonik vs.. birçok faktörü göz önüne almanız gerekiyor.uluslararası bir proje yapıyorsanız karşı taraf sizden ayrıntılı ve ucu ucuna hesaplamalar ve mühendislik çalışmaları bekliyor.ben gerilim düşümü hesabı yapmak isteyen arkadaşlar için abb electrical installation handbook ücretsiz pdf'ini öneriyorum.orada tablolar halinde birçok faktörü göz önüne alarak hesaplamaların nasıl yapıldığı anlatılıyor tabi kaynağın dili ingilizce.saygılar.

arkadaşlar
1x150/25mm² ALÜMİNYUM XLPE kablonun kısa devre hesabi ve gerilim düşümü hesabı için X R K ve C değerleri gerekmektedir.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..

Forum istatistikleri

Konular
128,606
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri