Kaçak elektrik,,

Kuruma dilekçe yazın.
Öncelikle kesilen %30 luk oran ve 7 yıl sürenin yasal dayanağını sorun.
Bu adresteki
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=24630&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5
Madde 42-43-44-45-46 'ya göre hesaplama yapılmadığı aşikar olduğundan bu maddelere göre yeniden hesaplama talep edin.

İyi güzel söyluyorsun arkadasda, o tesısata gıden nötr kablosu cıkık ıken ampermetre 11.7 amper gösterıyorsa, tesısat nötrünü baska yerden sac dagıtım panosu nötr barasından da labilir. panoda her hangi bir arastırma yapmadım. Sonradan kurcalandı vs denmesın dıye. Ve o cıkık kabloyla sarfıyat olmus ve bedeli ödenmiş..
Mühür saglam ise, o kablo abone olunması esnasında da cıkık demekdı, ve muhur bozuk dıye bır bıldırımde yok, muhur bozuk olsa, her ay perıyodık sayac okumalarda dıkkat cekmesi gerekmezmi..
Sayın Zeybek, kablonun ne kadar süredir çıkık olduğuna dair bir bilgi sanırım görmedim. Bu nedenle 7 yıldır aboneliği devam eden bir işletmenin kablosunun baştan beri çıkık olduğuna ve şimdiye kadar hiç tutanak tutulmamasına ihtimal vermedim. Bu nedenle son ay içinde kablo durumunda değişiklik olduğunu düşünüyorum.
Bunlar sadece ihtimal elbette ve 7 senedir bu durumda olma olasılığı nedir bilmiyorum.
Mühür sökülmeden de kablonun kimi nedenlerle çıkartilabildiğine şahit olmuşluğumuz vardır.
Olayda kaçak kullanımı var mı yok mu, varsa nasıl, uygulanan ceza uygun mu değil mi yönü yazdıklarımdan bağımsız, itiraz ve ispat yolu açık olan farklı bir durum.
Kolaylıklar dilerim.

Sayın Zeybek, kablonun ne kadar süredir çıkık olduğuna dair bir bilgi sanırım görmedim. Bu nedenle 7 yıldır aboneliği devam eden bir işletmenin kablosunun baştan beri çıkık olduğuna ve şimdiye kadar hiç tutanak tutulmamasına ihtimal vermedim. Bu nedenle son ay içinde kablo durumunda değişiklik olduğunu düşünüyorum.
Bunlar sadece ihtimal elbette ve 7 senedir bu durumda olma olasılığı nedir bilmiyorum.
Mühür sökülmeden de kablonun kimi nedenlerle çıkartilabildiğine şahit olmuşluğumuz vardır.
Olayda kaçak kullanımı var mı yok mu, varsa nasıl, uygulanan ceza uygun mu değil mi yönü yazdıklarımdan bağımsız, itiraz ve ispat yolu açık olan farklı bir durum.
Kolaylıklar dilerim.
Dagıtım şirketi elemanın yazdıgı tutnakda, muhur bozulmus ibaresi yok ve kablonu n ucu bantlanmıs dıyor..

Sn.zeybek, bu işi avukat tutup mahkemeye vererek çözersiniz. Fotoğrafta görüldüğü şekilde sayaca nötr hattı girişi var. Hatalı ölçme söz konusu değil. Türkiye genelinde böyle bir sürü sayaç var. Nötr hattı sayaca giriş çıkış yapmak zorunda değildir. Ayrıca huh arkadaşın yazdığı gibi kaçak elektrik kullanımı durumunda en fazla 90 gün geriye dönük ceza kesebilirler. 90 günden daha az olan sürelerde Tedaş tarafından endeks okuma dışında herhangi bir işlem yapılmış ve bu belgeli ise bu belge tarihinden de daha eskiye gidemezler.
Tamamen abes bir durum yaşatmışlar. İlgili Tedaş kurumunda müşteriler müdürlüğünde yetkili üst düzey bir teknik adam bulunup izah etme şansı olursa da durum çok basit bir şekilde düzeltilebilir. Ama genelde bulunan muhataplar kendi kuyruğunu kesemeyen, işleride gerçekte pek iyi bilmeyen ya tecrübesiz ya kibirli tipler oluyor. Şu bir gerçek ki avukat faizi ile birlikte bu parayı geri alır. Tabii 2-3 sene sürer.

Ulen fazla yazdığı tespit edildiğinde 7 ay geriye dönük işlem yapıyorlar az yazdığı tespit edildiğinde bigbang dan itibaren hesapliyorlar. Toplanak Allah diyek olsun bitsin toplanak Allah diyek

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri