Kaçak akımların kullanılması maksimum gereken kısa devre akımları ne kadar

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Siemens, Schneider,Abb gibi sirketlerin satış mühendislerine Kaçak akımların maksimum kullanılması gereken kısa devre akımları ne kadar diye bir soru yöneltiğimizde, bizlere vermiş oldukları cevap.

Kaçak akımlarda kısa devre koruması bulunmuyor. Kaçak akımın ön tarafına konulan sigorta veya şalterin kısa devre kesme kapasitesi ne kadar ise kaçak akımların kısa devre dayanım kapasiteside o kadar olur diye cevap verirler.

Konu ile ilgili Schneider müşteri yardım hattına bu soruyu yönelttiğimizde bizlere vermiş oldukları yanıt aşağıda bulunmakta.

1675415074811.png

Bu sonuçlara göre;
İID kaçak akımlar maksimum 10 kA(Pahalı seri kaçak akım)
İIDK serisi kaçak akımlar 4,5kA miş.Ucuz seri kaçak akım)

Aynı soruyu ABB firmasına sordum. Onların cevabıda yine aşağıda bulunmakta.

Merhaba Cevdet Bey,

Belirttiğiniz gibi kaçak akım koruma rölelerinin kendi başlarına kesme kapasiteleri mevcut değil, yanında kullanılan sigortaya göre belirleniyor. Fakat kaçak akım rölelerinde üründen ürüne göre bu değer sınırlandırılmıştır. ABB kaçak akım serilerinde,
  • Basic M serisi 3kA,
  • FH200 serisi 6kA,
  • F200 serisi 10kA’e kadar destek sağlamaktadır.
10kA üstü için DS800 serisi kaçak akımlı kombine otomatik sigortalar mevcut;(Katalog sayfa 132)

Fakat DS800 yerine şalterle birlikte kullanabileceğiniz Toroid trafo ve kaçak akım röleli uygulamayı önerebiliriz. (sayfa 161’den itibaren)
Katalog:
A02_Electrical installation solutions for buildings_part A_02_RCDs_[EN]_(PDF) (abb.com)

Ekli dosyalar

• 1675746626542.png
    1675746626542.png
    25.7 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yazı yazsam sayfalar kitap olur .

Kısa cümle ile.
Türkiyede elinden gelse veya geliyor ( ? )
Kaçak akım rölesi takmiyor veya söküyor.

En ucuz AC tipi takılıyor ben dahil kullanan .

Ucuz yolu müteahhitler ( çoğu) için üretim olmalı.
Ve Türkiye pazar.
Isim yapmış ürün takanda az .

Kolay gelsin sağlıcakla.

Konu,projedir.Projeyi çizenlerin büyük ço-
ğunluğu ! kopyala yapıştır Üniversitesi me-
zunu ! olduğu ve kullanıcılar 50000 ₺ lik avize işinde ! merakları olduğu için,bu konu,buralarda doldur / boşalt / bağyap /
bir odunda sen at muhabbetinden öteye
gitmez.;)Bizlerde,her derde deva olmak
zorunda ! olduğumuza inandığımız ! sürece,bu kitap sayfaları artmaya devam eder.

Son düzenleme:
Konunuz üzerine merak edip Siemens'e baktım farklı farklı serilerine ait rölelerin datasheetlerini inceledim hepsinde 10kA yazmışlar daha düşük değerli olana rastlamadım.

Konunuz üzerine merak edip Siemens'e baktım farklı farklı serilerine ait rölelerin datasheetlerini inceledim hepsinde 10kA yazmışlar daha düşük değerli olana rastlamadım.
Bu linkte ki üründe 6kA yazıyor. Siemens in böyle siyah beyaz görünüşe sahip ürünleri ile mavi yazılı olanlar arasında bir fark var galiba (Hem fiyat hem kalite olarak.). MCB lerde de aynı durum.
Yurtdışında bu ürünler satılıyor mu acaba yoksa ülkemize özel bir durum mu merak ediyorum.

Evet bende bunu anlamadım zaten ürünün modelleri de farklı (Sizin gösterdiğiniz 5sv3314 modeli, benim gösterdiğim ise 5sv5314) aslında mavi renkli olanlar eski üretim galiba onlar 10kA ama yenileri 6kA gibi geldi bana.
Evet bende farkettim birinde 3314 yazıyor birinde 5314 yazıyor işin ilginç yanı 5314 kendi sitesinde yok.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri