Kaçak akım rolesi bazen atıyor ama hiçbir sigorta atmıyor.

hyyildirim

Üye
Kaçak akım rolesi bazen atıyor ama hiçbir sigorta atmıyor. Neden attığını bulamıyoruz. Kaçağı nasıl bulabiliriz? Tavsiyenizi bekliyorum.
pano resmini ekledim

Ekli dosyalar

• 560CEC67-E3BD-496B-9D85-3ADEA747211A.jpeg
    560CEC67-E3BD-496B-9D85-3ADEA747211A.jpeg
    359.8 KB · Görüntüleme: 61
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Cevabınız için teşekkürler. Sigorta atmadan kar atması normal mi?

Yüklerin çoğu bilgisayarsa olabilir. silvester in dediği gibi yapmak lazım.

Kaçak akım rolesi bazen atıyor ama hiçbir sigorta atmıyor. Neden attığını bulamıyoruz. Kaçağı nasıl bulabiliriz? Tavsiyenizi bekliyorum.
pano resmini ekledim

kaçak akım diyoruz ama aslında adı artık akım anahtarı; bu anahtar özellikle çamaşır, bulaşık, fırın, motor ve elektronik cihazlarda meydana gelen artık akımları ölçer 30mA toplamda gördüğü zaman atar.
artık akım anahtarının atmasıyla sigortanın atmasının ilgisi olmaz çünkü o artık akımları toplar sigorta ise aşırı akımdan dolayı atar mesala linye başında sigorta 16A, eğer bu linyede akım 17A görürse kabloya zarar gelmesin diye sigortanız atar yani ikiside birbirinden bağımsız atabileceği gibi beraberde atabilir
peki artık akım anahtarı neden atıyor;
1. sigorta atmıyor artık akım attığına göre aşırı akım yok (tabi tablodaki sigorta amperajlarının doğru olduğunu düşünüyoruz)
2. diğer arkadaşların dediği gibi 30 linyenizi bu anahtar kontrol ediyor 30mA toplamda bulması kolaylaşıyor bu yüzden atıyor. 3 adete çıkarmak bencede mantıklı yani her 10 adet linyeye bir artık akım anahtarı bağlayın
3. artık akımların çalışmasında en büyük faktör topraklamadır. toprak değerlerinizi ölçün değerler yüksekse veya bir sorun varsa topraklama problemini çözmelisiniz
4. burası nedir onu da yazsaydınız keşke 30 linye olduğuna göre bura bir işletme böyle yerlerde 6 ay hatta ayda bir artık akım üzerindeki test butonuna basarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz belki de bu anahtar bozuldu
5. artık akımları ölçen cihazlar var bu cihazlarla ölçüp bir bakın toplam ne kadar oluyor artık akımlarınız bunu da farklı zaman ve günlerde yapın özellikle en yoğun elektrik çekildiği zamanlarda ölçün
6. tablonuzda 3 fazlı sigortalarda olmalıydı yada TMŞ olmalıydı bu yok
7. tek bağımsız bir yer ise yangın koruma rölesi de olmalıydı

aklıma gelenler bunlar

pano resmini ekledim

İkisinin atma nedeni farklıdır. Sigortalar kısa devre durumunda atar yani faz-faz arası yada faz-nötür arası kısa devrelerde devreyi keser. Kaçak akım rölesi ise toprağa sızan akım nedeniyle atar ve çok hassastır. Herhangi arızalı bir cihaz yani toprağa sızıntı yapan cihaz varsa yada tesisatta ek yerlerinde yada herhangi bir nedenden toprağa sızıntı durumunda devreyi keser.

3. artık akımların çalışmasında en büyük faktör topraklamadır. toprak değerlerinizi ölçün değerler yüksekse veya bir sorun varsa topraklama problemini çözmelisiniz
Bununla neyi kastettiğinizi anlayamadım . Topraklama sistemini yönetmelik normlarına yakın hale getirince kaçak akım rölesi atmayacak mı ? Atması bir problem mi yani sizce ?

O kadar sigortaya tek kaçak akım takmak bu mesleğe ihanettir bence..ayıptır ya yaptım oldu hadi bana eyvallah demiş eleman bu kadar olur.
Sigorta kutusunun yanına bir sigorta kutusu daha koydurup tesisatı 3-4 roleye boldurun..arıza mariza kalmayacaktir

kaçak akım diyoruz ama aslında adı artık akım anahtarı; bu anahtar özellikle çamaşır, bulaşık, fırın, motor ve elektronik cihazlarda meydana gelen artık akımları ölçer 30mA toplamda gördüğü zaman atar.
artık akım anahtarının atmasıyla sigortanın atmasının ilgisi olmaz çünkü o artık akımları toplar sigorta ise aşırı akımdan dolayı atar mesala linye başında sigorta 16A, eğer bu linyede akım 17A görürse kabloya zarar gelmesin diye sigortanız atar yani ikiside birbirinden bağımsız atabileceği gibi beraberde atabilir
peki artık akım anahtarı neden atıyor;
1. sigorta atmıyor artık akım attığına göre aşırı akım yok (tabi tablodaki sigorta amperajlarının doğru olduğunu düşünüyoruz)
2. diğer arkadaşların dediği gibi 30 linyenizi bu anahtar kontrol ediyor 30mA toplamda bulması kolaylaşıyor bu yüzden atıyor. 3 adete çıkarmak bencede mantıklı yani her 10 adet linyeye bir artık akım anahtarı bağlayın
4. burası nedir onu da yazsaydınız keşke 30 linye olduğuna göre bura bir işletme böyle yerlerde 6 ay hatta ayda bir artık akım üzerindeki test butonuna basarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz belki de bu anahtar bozuldu
5. artık akımları ölçen cihazlar var bu cihazlarla ölçüp bir bakın toplam ne kadar oluyor artık akımlarınız bunu da farklı zaman ve günlerde yapın özellikle en yoğun elektrik çekildiği zamanlarda ölçün

aklıma gelenler bunlar

aklıma gelenler bunlar

Önce tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
4. burası 2 katlı müstakil ev
5. Bu cihazlardan çok pahalı olmayanlardan bir tanesini tavsiye edebilir misiniz
6. üç fazlı sigorta nedir nasıl yapılabilir?
7. mevcut sigorta yangın koruma rölesi vazifesi görmez mi? yoksa başka bir sigortamı takmak gerekir?

esasında ben tecrübeli bir firmaya elektrik tesisat testi/muayenesi yaptırmak istiyorum. ama tesisat denetlemesi testi yapan firma bulmak zor.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri