Kaçak Akım Rölesi Sorunu...

MurNes

Üye
Selam arkadaşlar,
Bir konuda üstatların yardımına ihtiyacım var...
Kaçak akım rölesi şu ana kadar pek kullanmış olduğum veya karşılaşmış olduğum bir ekipman değil,bu sebepten sizlerden yardım almak istiyorum.

Şu an yeni kurduğumuz bir tesiste (tek makinalı) K.A.R ile ilgili bir sorunum mevcut.Makinayı ilk kurum aşamasında çalıştırdım ve herhangi bir sorun olmamıştı.Elektirikçi son gün yaptığı grup priz vs. takma işinden sonra Schineder marka 30 mA lik K.A.R li şalteride devreye almış.O günden bu yana makinayı çalıştırmaya kalktığımda K.A.R açıyor.K.A.R nin konulduğu ana pano işletmeye yaklaşık 50 mt. kadar uzaklıkta,bina içerisinde tekrar bir ana pano ve kompanzasyon panosu mevcut.

*** Dışarıdan gelen nötr ve toprak arasını avometre ile ölçtüğümde (kısadevre modunda) kısadevre sinyali alıyorum,bu normal bir durum mudur?

*** Dışarıdan gelen nötr ve toprak hattı makina üzerine bağlı olmadığı halde nötr ile makina gövdesine yapmış olduğum topraklama hattını ölçtüğümde yine kısadevre sinyali alıyorum...

*** Tüm hatlar sistem üzerine bağlı iken makinayı çalıştırdığımda,makinanın ana gövdesinden (tek temas noktası her parça üzerinden çekmiş olduğum topraklama kablolarının birleşme noktasıdır) izole olan pompa motoru sorunsuz çalışıyor.Makina gövdesiyle temas halinde olan 2 büyük pompayı (2 si paralel bağlı) plc ekranı üzerinden çalıştırmaya kalktığım anda K.A.R açıyor.

Biraz karışık gibi oldu sanırım ama anlamadığınız noktalar olursa açıklayabilirim,şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
aslında sorunun cevabını kendiniz vermişsiniz bir bakıma.
1-dışarıdan gelen nötr toprak iletkeni,gelen tarafta karışmış ve
siz ölçü aleti ile baktığınızda kısadevre şeklinde görüyorsunuz.
Bu normal bir durum,bir çok işletmenin panolarında da nötr ve toprak
hattı karışmış durumdadır zaten..k.a.k.r si,kendisinden sonra bağlanan
devrede nötr toprak kısa devresi olursa atar..Bu durum rolenizin çalışmamasına engel değildir.
2-Siz zaten panoya nötr-toprak bağlamadan önce,kendi bağlantılarınızda nötr-toprak
kısadevresi gördüğünüzü söylüyorsunuz..İşte sorun burada başlıyor.
Makina panonuzun elektrik tesisatını gözden geçirmelisiniz.
Makinanıza ait panodaki nötr-toprak klemens bağlantılarını tek tek ayırarak
kısadevre konumunda ölçü aleti ile kontrol etmelisiniz..

aslında sorunun cevabını kendiniz vermişsiniz bir bakıma.
1-dışarıdan gelen nötr toprak iletkeni,gelen tarafta karışmış ve
siz ölçü aleti ile baktığınızda kısadevre şeklinde görüyorsunuz.
Bu normal bir durum,bir çok işletmenin panolarında da nötr ve toprak
hattı karışmış durumdadır zaten..k.a.k.r si,kendisinden sonra bağlanan
devrede nötr toprak kısa devresi olursa atar..Bu durum rolenizin çalışmamasına engel değildir.
2-Siz zaten panoya nötr-toprak bağlamadan önce,kendi bağlantılarınızda nötr-toprak
kısadevresi gördüğünüzü söylüyorsunuz..İşte sorun burada başlıyor.
Makina panonuzun elektrik tesisatını gözden geçirmelisiniz.
Makinanıza ait panodaki nötr-toprak klemens bağlantılarını tek tek ayırarak
kısadevre konumunda ölçü aleti ile kontrol etmelisiniz..

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler.

2. şıkta bahsettiğim olay iç kısımdaki bir nötr-toprak kısadevresi değil.K.A.R den gelen nötr ile makinanın koruma topraklaması arasında bir kısadevre görünüyor,hiç biribirleriyle bağlantısı yok iken nasıl kısadevre gösteriyor anlamış değilim.

Makina panosu üzerindeki bütün klemensleri ölçtüm,koruma topraklaması ile arasında bir kısadevre bulamadım.

Dediğim gibi K.A.R nin bulunduğu ana panodan gelen Nötr ile bina dışından gelen topraklama hattını ölçtüğümde kısadevre sinyali alıyorum,topraklama hattı yeni tesis edilen bir hat değil bildiğim kadarıyla.

Birde yazdığım üzere elektirikçi 30 mA lik büyük şalter şeklinde (ya da K.A.R si kendi içinde) K.A.R takmış.Bu değer normal midir,yoksa 300 mA lik mi olması gerekir.

Birde çalıştırırken K.A. rölesini açan motorlar üçgen bağlı ve birbirine paralel bağlı.Avometre ile baktığım kadarı ile sargılardan gövdeye herhangi bir kaçak görünmüyor.Bu motorların faz girişlerini klemens kutusundan sökerek yol vermeyi denesem soronun motorlar üzerinde mi yoksa başka noktada mı olduğunu anlayabilir miyim?

30 ma role hayat koruma icin,300ma yangin koruma icindir..sadece makina panosu icin kullanacaksaniz kisa devre kesme kapasitesini de goz onunde bulunduracak sekilde 30 ma lik role kullanmalisiniz..rolenin acmasi ile alakali soyledigim gibi rolenin acmasinin sebebi notr-toprak ya da faz-toprak kisa devresi durumlaridir..gozden kacirdiginiz biyer var mutlaka baglantilari tekrar gozden gecirmenizde fayda var.selam

motorlar stop durumda iken role calisiyor,devreye girdigi andami atiyor? motorun yildiz veya ucgen olmasinin rolenin atmasi ile bir alakasi yok..

Evet hocam,motorları başlatma butonuna bastığım anda şalter atıyor.

benim isyerimde de asansor panolarindaki role, motor devreye girdigi anda cat diye atiyordu..o kadar motor baglantilarini sokup denedim govdeye kacak varmi olctum bi sonuca varamadim..en sonunda problemin kabin icindeki aydinlatma armaturundeki notr toprak kisa devresinde oldgunu farkettim ve problemi cozdum..yani nereden nereye..senin probleminde boyle bir durum sanirim..motor sargilarinda govdeye kacak vs soz konusu degilse eger arizayi baska yerde arayin derim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri