Kaçak akım rölesi ile ilgili birkaç soru

etkga

Üye
arkadaşlar merhaba, benim kaçak akım rölesi ile ilgili birkaç sorum olacak.
t0qoab.jpg

1-şekilde kaçak akım rölesi faz ve nötr uçlarına bağlı ama devrede dolaşan akıma bakarsak (kırmızı ile gösterilen oklar) faz dan geliyor pe iletkeninden ana topraklama klemensine oradanda rb yazan yere geliyor ve devredeki çevrim böyle devam ediyor. eğer bu çevrim faz ve toprak(pe) arasında ise faz ve nötr arasında bağlı olan kaçak akım rölesi nasıl koruma-sağlar? çevrim üzerinden geçmiyor anlayamadığım kısım bu. ben cihazlar çalısırken elektrik fazdan gelir nötre girer böyle bir kapaşı çevrimle çalısır diye biliyordum şekil aklımı karıştrdı
2-bu sistemde eğer toprak ve nötr birleştrilirse kaçak akım rölesinin durumu ne olur koruma sağlamazmı sağlamazsa neden?
3-nötr hattı koptuğu durumlarda kakr herhangi bir kaçak anında nasıl davranır?
4-topraklama olmadığı durumda kaçak akım rölesi tutmaz mı sebepleri nedir anlayamadığım kısım kakr da toprak ve nötr ilişkisi
5- hangi olası durumlarda yada hangi bölgelerde olan temaslarda kaçak akım rölesi atmaz anlatırsanız sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba

Bu şekil kaçak akım anında akımın yönünü göstermektedir. Yani 1. Sorunda faz-nötr arası sağlıklı cihazlarda akım akar.

2. Eğer toprak nötr birleştirirsen kaçak akım rölesi atar. Koruma sağlayamazsınız nedeni akımın nötr sen gitmesi gerekirken birleştirdiğiniz için topraktan da akacaktır.
3. Sağlam bir sistem de nötr koparsa makine,aydınlatma vb çalışmaz. Bu durumu kaçak akım rölesi ile anlayamazsın. Kaçak akım rölesi atmaz.
4. Topraklama olmadığı durumda kaçak akım rölesi çalışmaz. Nedeni oluşan kaçak akım bir yerden akmak durumunda bir yere akmazsa röle sabit kalır. En kolay yolu aydınlatma da deneme yapabilirsiniz
5. Nötr toprak arası oluşan temaslarda kaçak akım rölesi atar bunun dışında oluşabilecek tüm izolasyon nedeniyle veya başka nedenlerle kaçak akım rölesi atar.

çok teşekkür ediyorum ilginiz için. ben çevrimi karıştırmışım şekil yanılttı çok teşekkürler. 4.soruda topraklama olmaz ise atar dediniz bunun sebebi kaçağın sistemden ayrılamaması tekrar sistemde dönmesi değil mi? bazı yerlerde topraklama olmadanda kakr kullanılabilir diye gördüm o yüzden sordum

Evet topraklama yoksa kaçak akım rölesi kullanabilirsiniz ama koruma işlemi yapamaz. Yani röleyi kuramazsınız eğer kursanız bile bir işlevi olmaz. Aydınlatma bildiğiniz gibi faz ve nötr ile çalışır. Bazı avizeler de toprak da ister gövde de kaçak olmasın diye gövdeleri metal olduğu için bu durumlar da kaçak akım rölesi kullanılır ve toprak ayrı olarak avizelere çekilir.

1-diyelimki tesisatta topraklama yok. kaçak akım rölesini faz nötr arasında bağladık.olası bir kaçak akım durumunda bu kaçak akım toprağa gitmeyeceği yine nötr üzerinden döneceği için mi kaçak akım rölesi atmaz yani bir işlevi olmaz?
2-birde bi sorum daha olacak kusura bakmayın yeni yeni öğreniyorum yeni baslayanlarda konuya hakim olsun diye sizi bulmuşken aklıma geleni soruyorum :) teorik olarak düşünürsek topraklama direncimiz çok çok düşük olsun 0.1ohm mesela bu sistemde kaçak akım rölesi kullanmanın işlevi nedir?

1-diyelimki tesisatta topraklama yok. kaçak akım rölesini faz nötr arasında bağladık.olası bir kaçak akım durumunda bu kaçak akım toprağa gitmeyeceği yine nötr üzerinden döneceği için mi kaçak akım rölesi atmaz yani bir işlevi olmaz?
2-birde bi sorum daha olacak kusura bakmayın yeni yeni öğreniyorum yeni baslayanlarda konuya hakim olsun diye sizi bulmuşken aklıma geleni soruyorum :) teorik olarak düşünürsek topraklama direncimiz çok çok düşük olsun 0.1ohm mesela bu sistemde kaçak akım rölesi kullanmanın işlevi nedir?

1. Toprak yoksa kaçak akım oluştuğunda nötr dışında bir yere akmak isteyecektir. Eğer nötr sen akacak olsaydı bu normal çalışma sistemi denektir. Eğer sen toprak bağlamazsan oluşan kaçak akım diyelim ki aydınlatma armatürünün gövdesi metal kaçak akım gövde de oluşacak ama sen röleye toprak bağlamadığını için çalışmayacaktır. Çünkü akım gövdeden toprağa akmak isteyecek sen röle de anlaman için toprak bağlı olmalı

2. 0.1 ohm teorik bir direnç bu şartı sağlayamazsın pratikte. Topraklamasın iyi olması demek kaçak akım rölesi kullanmamak anlamına gelmez. Çalışan her cihaz kaçak akım oluşturur. Bu akımın insan sağlığı ve mal güvenliği olmak üzere sınırı var bu sınırın üzerinde olursa önlemek için takılır. 30mA insan sağlığı 300 mA mal güvenliği için

çok teşekkür ederim cevaplarınız için şimdi taşlar yerine oturdu.

Merhaba

Bu şekil kaçak akım anında akımın yönünü göstermektedir. Yani 1. Sorunda faz-nötr arası sağlıklı cihazlarda akım akar.

2. Eğer toprak nötr birleştirirsen kaçak akım rölesi atar. Koruma sağlayamazsınız nedeni akımın nötr sen gitmesi gerekirken birleştirdiğiniz için topraktan da akacaktır.
3. Sağlam bir sistem de nötr koparsa makine,aydınlatma vb çalışmaz. Bu durumu kaçak akım rölesi ile anlayamazsın. Kaçak akım rölesi atmaz.
4. Topraklama olmadığı durumda kaçak akım rölesi çalışmaz. Nedeni oluşan kaçak akım bir yerden akmak durumunda bir yere akmazsa röle sabit kalır. En kolay yolu aydınlatma da deneme yapabilirsiniz
5. Nötr toprak arası oluşan temaslarda kaçak akım rölesi atar bunun dışında oluşabilecek tüm izolasyon nedeniyle veya başka nedenlerle kaçak akım rölesi atar.
Nötr hattının kopması durumunu biraz daha açıklayabilir misiniz? Neden nötr kopunca kaçak akım rölesi atmaz? fazdan gelen akım nötrden iletilemiyor dolayısıyla faz nötr arasında fark oluşup kaçak akım rölesinin atması gerekmez mi?

aynen şimdi burda iki durum var birincisi cihazdan kaçak akım rölesine giden nötr hattı koparsa kaçak akım rölesi olası kaçak durumunda nasıl davranır?ikincisi kaçak akım rölesinde Şebeke tarafına giden nötr hattı koparsa kakr nasıl davranır olası durumlar nelerdir?

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri