Kaçak akım atıyor

Kesal019

Üye
Bir arkadaşim sordu cevap veremedim tam olarak sizlerin yorumunu merak ediyorum.

Bir elektkli ısıtıcımız var fişe takıldında kacak akımı attıriyormuş.. tamire götürmüş ısıtıcıyı tamirci fiş' takmış heşey normal çalışmış.. iş yerinde daha önceden kullnyormuş havalar sogudugu için bu sene bir taktım kaçak akımmı attiryor diyor sizce neden olur??

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir arkadaşim sordu cevap veremedim tam olarak sizlerin yorumunu merak ediyorum.

Bir elektkli ısıtıcımız var fişe takıldında kacak akımı attıriyormuş.. tamire götürmüş ısıtıcıyı tamirci fiş' takmış heşey normal çalışmış.. iş yerinde daha önceden kullnyormuş havalar sogudugu için bu sene bir taktım kaçak akımmı attiryor diyor sizce neden olur??
Isıtıcının kabloları kontrol edilmeli kablolar ısıdan dolayı deforme olmuş olabilir.

Isıtıcının prizinde nötr ile toprak yanlış bağlanmıştır.
Veya ısıtıcının gövde (toprak) bağlantısı (var ise) prizde nötr ile irtibatlı olabilir.
Son ihtimal, ısıtıcı tehlikeli şekilde gövdeye kaçak yapmaktadır.

Merhaba.
1- Tamircide topraklı fiş topraklı bir prize takılmamıştır. Topraksız bir prizde topraklı fişiyle denenmiş olabilir.
2- Topraklı prize takılmış olsa bile mevcut toprak hattında kopukluk veya topraklama hatasıyla ilgili başka bir sıkıntı oluşmuş olabilir. Bu nedenle kaçak akım rölesi bağlı olsa bile atmamıştır.
3- Topraklı prize takılmış ve toprak hattı çok sağlıklı, ancak bir kaçak akım rölesi tamircinin panosunda bağlı değildir.

Bu nedenlerle tamircide hiç atmamış olabilir, ama kesin olanı elektrikli ısıtıcıda bu metal gövdeye mutlaka nötr veya faz ucundan çalışırken bir elektrik kaçağının olmasıdır. Bu kaçak rezistans bağlantılarının kendisinden kaynaklı olacağı gibi ısıtıcı içindeki bu montajda metal gövdeye temas eden izolasyonu bozuk kablo veya bu kaçağa neden olabilecek başka açık, metal yerleri olup olmadığı iyice kontrol edilmelidir. Kolay gelsin.

Herkese Tesekkür eder güzel günler dilerim. Iyi aksamlar

Herkese Tesekkür eder güzel günler dilerim. Iyi aksamlar
rezıztanslar ıclerınde bulunan ızalasyon maddelerı durdugu zaman ortamın nemını toplamaktadır.bu nem ılk calıstırmada sorun yasatmaktadır.Bu nemın bır sekılde uzaklastırılması netıcesınde eskısı gıbı calışmaya devam etmektedır

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri