Kızdırma (Isıtma) Bujisi ve Musluk Parçasından Havya

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar sevgili ustalar ve arkadaşlar.

Başlık biraz garip ve komik gibi görünse de kızdırma bujisi ile yaptığım havyada musluğun yeri yadsınamaz :D. Çünkü havya ucu sarı musluk parçasından geldi. Çoğu musluğun da dışı olmasa bile içi sarı zaten.

Solomon 30 watt havyam bozulduğunda aklıma rezistans ile havya yapmak gelmişti. Yapmış ve kullanmıştım da. Fakat çok da verimli değildi. Sonra kızdırma bujisi sağda solda gözüme çarpmaya başladı. Önce bir kızdırma bujisi ile sıcak hava üfleyicisi yapmıştım. Epeydir de kullanıyorum.

Bugün de bozuk havyayı kızdırma bujili havyaya çevirdim ve başarılı bir sonuç elde ettim.

Gelelim musluğa. Bu musluklar havya uçlarını bakır tellerden yapma meselesini fark etmemden beri aklımdaydı. Geçenlerde birkaç tane bozuk musluğa matkap ve spiral taşlama sayesinde şekil vererek havya ucuna benzetmeye çalıştım ve kullandım. Hemen birisini de bu kızdırma bujili havyaya taktım.

Tabiki de buradaki en büyük sorun kızdırma bujisine direkt üzerinde yazdığı gibi 11 veya 12 volt vermekte. Bu yapıldığında aşırı ısınma oluyor. Ben bu şekilde kullanıldığında 700 dereceleri gördüm. Onun yerine 5-8 volt aralığında daha verimli çalışıyor ve 300-500 derece civarına ayarlanabiliyor. Eklediğim görüntülerdeki dc modülü bu amaçlı kullanıyorum. Modül 160 watt 12 amper gücünde. Bir de ufak fan taktım her ihtimale karşı.

Şekle pek de önem vermedim. O yüzden kusura bakmayın. Edindiğim deneyimi sizlerle paylaşmak istedim. Kızdırma bujisi olmasa bile eski muslukları havya ucu olarak değerlendirin bence. İyi iş çıkarıyor :)

20200408_013604.jpg
20200408_013617.jpg
20200408_013627.jpg
20200408_013657.jpg
20200408_013708.jpg
Başlıksız-1.jpg

Güzel başarılı bir çalışma,fakat ben şu musluk işini anlamadım.
Neresi ve nasıl olacak.

Güzel başarılı bir çalışma,fakat ben şu musluk işini anlamadım.
Neresi ve nasıl olacak.

Teşekkürler. Hocam muslukların en icteki kismi. Birini söküp örnek olarak ekliyorum. Sekmanı sökünce her seyi dağılıyor. En son da kirmizi yuvarlak içindeki parcayi matkaba takip taşlama ile döndürerek sekil verdim. Vida kismindan da uygun genislikte deldim.

20200409_020941.jpg
20200409_040108.jpg

Daha düzgün şekil için önce taslama ile sekillendirip sonra delmek daha iyi olacak gibi görünüyor. Malzeme gecerse elime öyle yapacagim. Bu sekilde biraz tipsiz duruyor :)

Ekli dosyalar

• 20200409_021055.jpg
    20200409_021055.jpg
    371.7 KB · Görüntüleme: 19
Sarı metal kullanmak (sanırım pirinç deniyor) güzel fikir. Bu ısıtma bujisi olayı internette falan bayağı yaygınlaştı. Düşük amperde çalışsa ben de denicem ama bayağı kuvvetli kaynak istiyor namussuz...
Pirinç musluk kullanmak da hiç komik gelmiyor çok mantıklı düşünce.

Konuyla ilgisi olmayan not: O pirinç musluklar su tasarrufludur, bilginiz olsun. Nedenini sorarsanız itinayla açıklanır. Arkadaşın konuyu kaynatmak istemiyorum.

Sarı metal kullanmak (sanırım pirinç deniyor) güzel fikir. Bu ısıtma bujisi olayı internette falan bayağı yaygınlaştı. Düşük amperde çalışsa ben de denicem ama bayağı kuvvetli kaynak istiyor namussuz...
Pirinç musluk kullanmak da hiç komik gelmiyor çok mantıklı düşünce.

Konuyla ilgisi olmayan not: O pirinç musluklar su tasarrufludur, bilginiz olsun. Nedenini sorarsanız itinayla açıklanır. Arkadaşın konuyu kaynatmak istemiyorum.

Aynen öyle yüksek amper istiyor. Belirttiğim voltaj aralığında 5-7 ampere ihtiyaç duyuyor. Bu modül o bakımdan işimi gördü. Besleme için de 24 volt 8 amperlik bir led adaptörü kullanıyorum. Pot ile de 27 volta çıkardım onu.

Musluğu da garip karşılayan olur diye söyledim ama gerçekten kaliteli uç oldu. Aliexpresste pahalıya satılan sarı havya uçlarının malzemesi de musluk gibi pirinçten olsa gerek.

Muskluğun su tasarruflu olması konusunu da merak ettim açıkçası. Nasıl oluyor ?

Aynen öyle yüksek amper istiyor. Belirttiğim voltaj aralığında 5-7 ampere ihtiyaç duyuyor. Bu modül o bakımdan işimi gördü. Besleme için de 24 volt 8 amperlik bir led adaptörü kullanıyorum. Pot ile de 27 volta çıkardım onu.

Musluğu da garip karşılayan olur diye söyledim ama gerçekten kaliteli uç oldu. Aliexpresste pahalıya satılan sarı havya uçlarının malzemesi de musluk gibi pirinçten olsa gerek.

Muskluğun su tasarruflu olması konusunu da merak ettim açıkçası. Nasıl oluyor ?
Bugün herkes artık evlerinde modern musluklardan kullanıyor ama birşeyin farkında değiller:
tiger-onyon-ac-kapa-banyo-lavabo-bataryasi-musluk-batarya-ac-kapa__0629794983967207_result.jpg

Yukarıdaki musluk ve türevlerinde hep aynı sorun var o da suyun aktığı tahliye deliğinin çok geniş olmasıdır. Suyu taşıyan boyun kısmı da aşırı geniş.

Bu yapı suyun yeterince tazyikli fışkırmamasına neden oluyor. Sen de elini rahat yıkayabilmek için suyu çok açıyorsun. Bir kaynaktan akan su, eğer kuvvetli fışkırmazsa durulama gücü zayıf olur isterse kovadan aksın. Fakat küçük dar bir delikten akan suyun, elindeki sabun ve pisliği süpürme gücü daha fazla olur. Elinir rahat yıkayabilmen için sadece sabundan arındırman değil kuvvetli su ile süpürtmen gerek. Arabanı tazyikli suyla yıkadığını düşün. Bir de kovayla su devirdiğini düşün.

Geniş ağızlı modern muslukla elini yıkarken su geniş ağızdan gelir. Tamam ucunda filtre gibi bir yapı sayesinde düzenli akıyor görünür ama gerçek şu ki elini tam paklayana kadar ortalama 3litre su akıtırken, dar ağızlı musluk bunu çok da az su ile başarır...

Olay tazyikde bitiyor. Saçma gelebilir ama özellikle elinde inatçı ya ve kir varken kuvvetli su altında yıkamanın verimi ile geniş ağız musluğun verimini rahatça karşılaştırabilirsin. Bu nedenle dar ağızlı klasik musluklar daha verimlidir.

Bugün herkes artık evlerinde modern musluklardan kullanıyor ama birşeyin farkında değiller:
Ekli dosyayı görüntüle 62934
Yukarıdaki musluk ve türevlerinde hep aynı sorun var o da suyun aktığı tahliye deliğinin çok geniş olmasıdır. Suyu taşıyan boyun kısmı da aşırı geniş.

Bu yapı suyun yeterince tazyikli fışkırmamasına neden oluyor. Sen de elini rahat yıkayabilmek için suyu çok açıyorsun. Bir kaynaktan akan su, eğer kuvvetli fışkırmazsa durulama gücü zayıf olur isterse kovadan aksın. Fakat küçük dar bir delikten akan suyun, elindeki sabun ve pisliği süpürme gücü daha fazla olur. Elinir rahat yıkayabilmen için sadece sabundan arındırman değil kuvvetli su ile süpürtmen gerek. Arabanı tazyikli suyla yıkadığını düşün. Bir de kovayla su devirdiğini düşün.

Geniş ağızlı modern muslukla elini yıkarken su geniş ağızdan gelir. Tamam ucunda filtre gibi bir yapı sayesinde düzenli akıyor görünür ama gerçek şu ki elini tam paklayana kadar ortalama 3litre su akıtırken, dar ağızlı musluk bunu çok da az su ile başarır...

Olay tazyikde bitiyor. Saçma gelebilir ama özellikle elinde inatçı ya ve kir varken kuvvetli su altında yıkamanın verimi ile geniş ağız musluğun verimini rahatça karşılaştırabilirsin. Bu nedenle dar ağızlı klasik musluklar daha verimlidir.

Anladım. Mantıklı bir yaklaşım. Çok açıyoruz suyu gerçekten de.

Bkz. Perlatör nedir? Ne işe yarar? Sonra tasarruflumu degilmi karar verelim.

@karadvt bu bujiden havya olayina bende merak saldim. 555 ile yapilacak basit bir pwm regulator ile isi kontrollu bir havya dusunuyorum.

Iyi forumlar.

Perlatör bahsettiğim durumu sağlayamaz dostum. Geniş ağız ve boğaz söz konusu. Her iki mustlukta el yıkayarak basit bir test yapılabilir. Karşılaştırmayı perlatörlü musluk ile eski tip musluk açısından yapıyorum zaten. Perlatörlerin zamanla kireçle dolarak verimlerini kaybetmeleri kaçınılmaz. Dar ağızlı eski musluklarda tıkanma olmuyor. Suyu çok daha az açarak kısa sürede işini bitiriyorsun. Modern muslukta suyu daha fazla açmak zorunda kalıyorsun ve çoğunun tasarım yanlışından dolayı yıkama esnasında elin pis lavoboya değiyor.

Son düzenleme:
Bkz. Perlatör nedir? Ne işe yarar? Sonra tasarruflumu degilmi karar verelim.

@karadvt bu bujiden havya olayina bende merak saldim. 555 ile yapilacak basit bir pwm regulator ile isi kontrollu bir havya dusunuyorum.

Iyi forumlar.

Tavsiye ederim @serkan_48 hocam. Bujiler ucuz. Yaptigim sicak hava da iyi is görüyor. Hic yoktan en ucuzundan havya alip sapi bile kullanilabilir.

Galiba 936 klonlari da dediginiz mantikla calisiyor. Çıkışını ölctugumde. 24 volt verdigini isi ayarina görevoltajin gidip geldigini görmüştüm. Sökmedim havyayi.

Peki voltaji sabit vermek de benzer bir işe yaramaz mi ki? Ben 5-7 volt arasinda ayarliyorum ihtiyaca göre.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri