Küçük Bir Güneş Enerjisi Sistemi

Öncelikle herkese merhaba. Sitenizde cidden çok güzel ve ayrıntılı yazılar var. Çok biligili kişiler var. Bir süredir okuyordum sizlerden örnek alıp bir güneş enerjisi sistemi mi diyim santrali mi diyim küçük çapta kurmaya karar verdim. Sizlere sorum bu sistem için bana hangi cihazlar gerekecek? Panelleri kendim yapmak istiyorum direk bütün paneller pahalıya geliyor onun yerine çinden küçük hücrelerinden alıcam. 40-50w civarında oluyor 10 hücre alıcam. Sorun burdan sonrasında;

1.Şimdi ben hücreleri mono mu poli mi alayım yoksa daha verimli olan Sunpower marka olanlardan mı?

2. Bu iş için bana tam olarak neler gerekiyor? Öğrendiğim kadarıyla bana inverter, mppt denen bir cihaz, akü, bir de hücreleri birleştirmek için flux, tab ve bus kabloları gerekiyor. Sunpower olandan alırsam bunlara gerek yok sanırım kendi connectorleri var. Bunlar dışında atladığım bir şey var mı?

3. Akü jel akü mü olmalı yoksa kuru akü mü?

4. İnverter ve mppt ayrı ayrı mı yoksa tam sinüs inverter denenden mi alayım? Ve bu kaç v w a olsun? Cahilliğimin kusuruna bakmayın bu değerler benim için bişey ifade etmiyor çünkü.

5. Akü olmasa da inverter filen gerekiyor mu yani direk olarak bir usb kablosunu panele bağlayıp mesela diyorum, güç çekebilir miyiz?

6. Ampul tv gibi cihazları kullanmak için 220v nasıl olur yani volt değerini nasıl ayarlıyoruz?

Şimdilik sorularım bunlar. Belki bu konu ve cevaplarınız benim gibi böyle sistemler kurmak isteyenlere yol gösterir. Size biraz saçma ya da "bunu nasıl bilmez?" gibi gelebilir bu sorular ve evet her yerde cevap var ama toplu değiller ve aklımda kalan soru işaretlerini gideremediler çünkü çoğu cevap bilen birinin anlayacağı dilde yazılıyor ama işte ben bu konularda biraz cahil kaldım o yüzden sizden ricam cevaplarınızı biraz halk dilinde yazmanız :). Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Okuyup cevap ver(e)meyenlerin de canı sağolsun :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çinden hücre getirtip kendiniz birleştirmek istiyorsunuz. Bu fikri bende gerçekleştirmek istedim ancak önünüze çok sorunlar çıkıyor. Bunları aşmak hem maliyet hemde işçilik belki astarı yüzünden pahalıya gelecek.

En büyük 2 sorun var.

1- Solar hücreler su ve nem gibi dış etkenlerden çok hızlı tahrip olup bozulan ürünlerdir. Bu panel ağır şartlarda çalışacak. Bu noktada hadi hücreleri aldınız getirttiniz birleştirdiniz nasıl dış ortamdan korumayı planlıyorsunuz?

2- Bu hücreleri nemden korumak için yapacağınız girişimi güneş altında nasıl uv ışınlarından yıllarca koruyacaksınız?

Önce bu sorulara cevap verirseniz sizin sorularınızın evresine geçebiliriz. Çünkü bende yurt dışından gelmiş hücre edindim ama guruplamadan kaldılar. Sizin fikrinizi alalım.

Kolay gelsin.

Çinden hücre getirtip kendiniz birleştirmek istiyorsunuz. Bu fikri bende gerçekleştirmek istedim ancak önünüze çok sorunlar çıkıyor. Bunları aşmak hem maliyet hemde işçilik belki astarı yüzünden pahalıya gelecek.

En büyük 2 sorun var.

1- Solar hücreler su ve nem gibi dış etkenlerden çok hızlı tahrip olup bozulan ürünlerdir. Bu panel ağır şartlarda çalışacak. Bu noktada hadi hücreleri aldınız getirttiniz birleştirdiniz nasıl dış ortamdan korumayı planlıyorsunuz?

2- Bu hücreleri nemden korumak için yapacağınız girişimi güneş altında nasıl uv ışınlarından yıllarca koruyacaksınız?

Önce bu sorulara cevap verirseniz sizin sorularınızın evresine geçebiliriz. Çünkü bende yurt dışından gelmiş hücre edindim ama guruplamadan kaldılar. Sizin fikrinizi alalım.

Kolay gelsin.

Aslında benim kafamdaki açık alana koymamaktı, yani ev içinde durup güneş alan yerlere koymaktı. Dediğim gibi büyük çapta düşünmüyordum pek.
Normal panellerde nasıl oluyor ki bu iş

Aslında benim kafamdaki açık alana koymamaktı, yani ev içinde durup güneş alan yerlere koymaktı. Dediğim gibi büyük çapta düşünmüyordum pek.

Anladım.

Olumsuz yana düşüncelerim,

1- en başta bu hücre diye tabir ettiğimiz solar gözeler çok kırılgandır. Ordan buraya kaldır indir esnasında çatlayıp dağılabilir. Tabir olarak şöyle düşünün kağıt kalınlığında ince cam tabakalar gibi. Kırılgan nazik ürünlerdir. Bu plakaları bir yere sabitlemeden ordan buraya taşıyamazsınız.

2- Güneşten tam verimli faydalanabilmek için önünde engel olmamalı. güneşi tam 90 derece açı ile görmeli. Siz bu etkenleri ev içinde sağlayamazsınız. açıyı ayarlayamazsınız. mesela yazın 8 saati aşan güneşlenme sağlayamazsınız. pencere camı ışığın bir kısmını yansıtır buda verim düşümüne neden olur.

50 watt panel ile günde cam önünde 4 saat güneş alsanız ve aküde dv olarak depoladığınız enerji ile en fazla aydınlatma çalıştırırsınız çok güç çekmeden. Tv filan zor.

Anladım.

1- en başta bu hücre diye tabir ettiğimiz solar gözeler çok kırılgandır. Ordan buraya kaldır indir esnasında çatlayıp dağılabilir. Tabir olarak şöyle düşünün kağıt kalınlığında ince cam tabakalar gibi. Kırılgan nazik ürünlerdir. Bu plakaları bir yere sabitlemeden ordan buraya taşıyamazsınız.

2- Güneşten tam verimli faydalanabilmek için önünde engel olmamalı. güneşi tam 90 derece açı ile görmeli. Siz bu etkenleri ev içinde sağlayamazsınız. açıyı ayarlayamazsınız. mesela yazın 8 saati aşan güneşlenme sağlayamazsınız. pencere camı ışığın bir kısmını yansıtır buda verim düşümüne neden olur.

50 watt panel ile günde cam önünde 4 saat güneş alsanız ve aküde dv olarak depoladığınız enerji ile en fazla aydınlatma çalıştırırsınız çok güç çekmeden. Tv filan zor.
peki nemden nasıl koruyabiliriz?

peki nemden nasıl koruyabiliriz?

Şu anki en popüler yöntem eva denilen uv dayanımlı malzeme ile laminasyon yapmak. Ancak bu işlem yapabilmek için özel ekipmanlara ihtiyaç var.

Bu konu hakkında baya araştırma yaptım. Bu işi hobi olarak yapanlardan aldığım bilgilere göre

Kablo eklerinde kullanılan reçine ile cam arasına koyup dokerek izolasyon sağlayan var.

Epoksi kullanıp yine camla epoksi arasına koyarak kullanan var.

Çift cam arasına koyup kullanan var. Çevresini silikonla izole ediyorlar.

Benzer yontemler kullanıp imalat yapanlar var. Kendimce irdeledim her birinin dwzavantajları var. Hatta bu konuyla ilgili konu bile açmıştım forumda tartışmıştık.

Anladım.

Bir videoda adam eski bir çerçeveye monte ediyor etrafını silikonlayıp kullanıyordu, bu hem dış etkenlerden korur hem de taşıma konusunda kırılma vs nin önüne geçer böyle bir şey kullanılamaz mı? Büyük portrelerin filen olduğu çerçeve 15 kadar sığdırabiliyordu içine öyle bişey rahat bulunabilir aslında. Dışarda durabilirse aslında kocaman bir teras var istediğim gibi ayarlayabilirim de, bu güneş açısını takip edecek bir sistem de olsa aslında verim artabilir ama güneşe çevirirken ürettiğinden çok harcayabilir de tabii

Bahsettiğiniz yöntemle su ve nem temasını %100 kesebilirseniz olur. Ancak şunu deneyimledim ıslak mekanlarda silikon kullanımı uygun değildir. Belki görmüşsünüzdür lavabo yada mutfak tezgahlarının etrafına su akmasın diye silikon çekerler bu silikon suya dayanıklı bir malzeme değildir. Bir sure sonra kararıyor ve kalkıyor. Yani su sızdırmazlığını sağlayabilirseniz olur. Nem solar hucreye ulaştığında iş işten geçmiş oluyor. Hatta hava teması ile gelen nem bile silikon yuzeyde oksidasyona neden oluoyor ve hücre ölüyor malum bir panelde tüm hucreler seri oldukları için panel işlev görmez hale geliyor.

Zamanında şu şekilde panel imalatı bile yapmayı düşündüm. Eğer elinizde imkan varsa sizde yapabilirsiniz.

Solar hücreleri alın tab ve bus telleri ile lehimleyin iki cam plaka kestirin hücreleri bu iki camın arasına yerleştireceksiniz ama kırılmasın diye araya yarım santim çıta yerleştirin. Bu çıtanın dışına uv dayanımlı silikon yapın. En son can alıcı nokta bu iki plaka arasına azot gazı basın. Ben klimacı olduğu için küçük azot tüpü ve gaz saatim vardı bir iğne ile azotu silikonun yanından içeri basıp içerideki nemli havayı ters taraftan blof yapıp nemi atmayı dusunmustum. Benim için en mantıklı ve panelin kullanım suresını uzatacak en makul yontem olarak bunu bulmuştum.

Veya sizin aklınızda başka bir yöntem varsa onuda uygulayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz yöntemle su ve nem temasını %100 kesebilirseniz olur. Ancak şunu deneyimledim ıslak mekanlarda silikon kullanımı uygun değildir. Belki görmüşsünüzdür lavabo yada mutfak tezgahlarının etrafına su akmasın diye silikon çekerler bu silikon suya dayanıklı bir malzeme değildir. Bir sure sonra kararıyor ve kalkıyor. Yani su sızdırmazlığını sağlayabilirseniz olur. Nem solar hucreye ulaştığında iş işten geçmiş oluyor. Hatta hava teması ile gelen nem bile silikon yuzeyde oksidasyona neden oluoyor ve hücre ölüyor malum bir panelde tüm hucreler seri oldukları için panel işlev görmez hale geliyor.

Zamanında şu şekilde panel imalatı bile yapmayı düşündüm. Eğer elinizde imkan varsa sizde yapabilirsiniz.

Solar hücreleri alın tab ve bus telleri ile lehimleyin iki cam plaka kestirin hücreleri bu iki camın arasına yerleştireceksiniz ama kırılmasın diye araya yarım santim çıta yerleştirin. Bu çıtanın dışına uv dayanımlı silikon yapın. En son can alıcı nokta bu iki plaka arasına azot gazı basın. Ben klimacı olduğu için küçük azot tüpü ve gaz saatim vardı bir iğne ile azotu silikonun yanından içeri basıp içerideki nemli havayı ters taraftan blof yapıp nemi atmayı dusunmustum. Benim için en mantıklı ve panelin kullanım suresını uzatacak en makul yontem olarak bunu bulmuştum.

Veya sizin aklınızda başka bir yöntem varsa onuda uygulayabilirsiniz.
Dediğim şekilde yapsam olmaz mı diyorsunuz? Havadaki nem %kaçı geçerse ölüyor bir hücre? Şöyle nemsiz bir günde yapsam :D silikon içeri giren nemi engelleyebilir belirli periyotlarla silikonu yenilersem olabilir bence. Hücreleri mono mu poli mi almalıyım o konuda ne dersiniz? Bi şunları alıp da plan yapmak istiyorum çünkü 1 ay gibi bir sürede geliyorlar

Nemsiz günde yaptığınızda 3 günde değil 5 günde deforme olur. Çünkü hala nem var.

Isı camın arasına yerleştirilse paneller nasıl olur?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri