Jeneratör ile kaç kwh enerji üretilebilir?

Glycerine

Üye
Merhaba, bir kaç gündür araştırma yapıyorum fakat pek müspet bir şey bulamadım. Şöyle bir durumumuz var, belirli bir süre mazotla çalıştırdığımız 660kVA jeneratörümüzün yakıt maliyetini alt yüklenici firmaya yansıtmak istedik fakat yüksek maliyet çıkıyor. Bunu kwh olarak yansıtalım diye düşündüm fakat 1lt mazotla kaç kwh enerji üretilebilir gibi bir bilgiye ulaşamadım. Daha önce başına gelmiş ve çözüm bulmuş bir arkadaşımız var mıdır?
Saygılarımla,

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, bir kaç gündür araştırma yapıyorum fakat pek müspet bir şey bulamadım. Şöyle bir durumumuz var, belirli bir süre mazotla çalıştırdığımız 660kVA jeneratörümüzün yakıt maliyetini alt yüklenici firmaya yansıtmak istedik fakat yüksek maliyet çıkıyor. Bunu kwh olarak yansıtalım diye düşündüm fakat 1lt mazotla kaç kwh enerji üretilebilir gibi bir bilgiye ulaşamadım. Daha önce başına gelmiş ve çözüm bulmuş bir arkadaşımız var mıdır?
Saygılarımla,

Sanırım bu bilgi tam net olarak söylenemez fakat şu bilgi üretici tarafından verilebilir. Jeneratörlerin boşta ve tam yükteki yakıt tüketimleri özellik kısmında belirtilir zaten örneğin 100 kva jeneratör tam yükte saatte 20 litre gibi buradan yaklaşık olarak litre kva ilişkisi kurulabilir. Fakat yük çok değişken,jeneratör gücü çok büyük yük ise çok küçük gibi durumlar varsa bu hesap çok doğru olmaz.

Mazot ısıl değeri ve verim değerleri göz
önüne alınarak ( Kcal / Kwh hesabiyle ) yaklaşık bir tüketim bulabilirsiniz.Daha ön-
ce kwh olarak bir ölçüm yapıyor idiyseniz,
bu ölçümden yararlanarak şebekeden alış
fiyatları üzerinden ( bu,tabiki,daha düşük
bir değer olur ) bir değer oluşurulabilir.Je-
neratör çalıştırması,sadece yükleniciye tahsisli olarak çalışıyor ise,yakıt ikmalini
ondan istiyebilir ve makina içinde uygun
bir kiralama bedeli istenebilir.

Son düzenleme:
bu çok değişken bir durum sayaç bağlamadan değer verilmesi etiken de doğru olmaz

Neden sarfıyat için sayaç baglamayı düşünmediniz,,
Dereyi geçerken at değiştirmek diyelim. Tek karar mercii değilsiniz ne yazık ki, kararlar çalışmalar esnasında insanların davranışlarına göre değişiyor. Sizde sonra hakkaniyetle nasıl davranırım diye didinip duruyorsunuz.

Sn.zokka, arkadaşların görüşlerine katılıyorum. Elektrik tüketimi yönünden bu işi yapmanızda hakkaniyetli olmaz. Çünkü jeneratör elektrik tüketilmese bile mazot tüketmeye ve yağı eskitmeye devam edecektir.

Herkese değerli görüşleri için teşekkür ederim. Gördüğüm kadarı ile benim gibi hakkı gözetmeye çalışan pek çok meslektaşım varmış, açıkçası bu zamanda bunları görmek beni sevindirdi. Şu aşamada mevcutta çalışan makinalardan birisine sayaç bağlayıp oradan bulacağım değere göre hareket edeceğim.
Teşekkür ederim.

Jeneratör kontrol panelleri üzerinde kwh sayaçları oluyor. Sizin kullandığınız panelde de vardır.

Kwh litreyi bizle de paylasirsaniz cok iyi olur, %50 yukte %5 yukte %90 yukte boyle gibi

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri