jenarator cikisinda fazla nötr yer degistiriyor

kergom

Üye
calistigim isyerinde 750kw lik jenarator var bosta calisirken hersey normal faz-faza faz-notr arasi voltajlar normal jenarator yuke bindigi zaman ilk yarim saat hersey normal daha sonra binada bulunan kacak akim roleleri atmaya basliyor ve tutmuyor yaptigim kontrolde (kontrolkalemi ile)notrde yandigini fazlardan birinde yanmadigini gordum.jenarator cikisindaki tms salterin oldugu yeri actim durum burdada yayniydi daha sonra sebeke geldigi icin daha fazla saglikli olcum yapamadim bunun nedeni nedir acaba.tesekkurler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
jenaratörün netür cıkısında bir gevşeklik olmasın normalde netür kaybı yaşıyorsun .

bu yuzden sevisi cagirdik servis alternator ustasi getirip sargilari kontrol ettirdi sargilarda ve baglantilarda sorun olmadigini soylediler ama sorunu tekrar yasadik.bu jenaratorden 6 farkli bloga kablo gidiyor ve kesintilerde bloklarin ortak alanlarini besliyor(asansor,hidrafor,dogalgaz merkezi sistem,hol aydinlatmalari)bloklara giden tms salterleri sira ile kapayip actigimda birtanesinde yakaladim kapattigimda fazlar normale dondu actigimda fazin biri gitti notr faz oldu.kabloda sorun olmus olsa jenarator sorunlu yeri patlatmazmi yada o bloga giden tms atmazmi kablo uzunlugu 140-150m kadar.

bu yuzden sevisi cagirdik servis alternator ustasi getirip sargilari kontrol ettirdi sargilarda ve baglantilarda sorun olmadigini soylediler ama sorunu tekrar yasadik.bu jenaratorden 6 farkli bloga kablo gidiyor ve kesintilerde bloklarin ortak alanlarini besliyor(asansor,hidrafor,dogalgaz merkezi sistem,hol aydinlatmalari)bloklara giden tms salterleri sira ile kapayip actigimda birtanesinde yakaladim kapattigimda fazlar normale dondu actigimda fazin biri gitti notr faz oldu.kabloda sorun olmus olsa jenarator sorunlu yeri patlatmazmi yada o bloga giden tms atmazmi kablo uzunlugu 140-150m kadar.

o şalteri kapatınca sorun olyorsa aynı işin şebekede de olması gerekmez mi orası sadece jenaratörlemi besleniyo ki

bu kablo jenaratorden geliyor, trafodan gelen besleme ayri blok altinda elektrik panosunda 4 kutuplu sebeke ve jenarator kontaktorleri var kablolar kontaktorlere bagli

Suudi arabistandayim. Ayni sorunu yasiyorum..jenerator bir ana panelden 6 subpanel besliyor.subpanellerden birinde fazla notr yer degistiyor.. digerleri saglam.sorun olani kapatinca hersey duzeliyor.sistem 120 v.

Kablo da bir dikinti olabilir

Sent from my GT-I8190 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

arkadaşlar bu sorun basit. çok basit. fazlardan birinde kısa devre var kısa devre olunca yıldız noktası kayıyor. jeneratörlerde yıldız noktası topraklaması olmadığı için faz kısa devresi anında kısa devre olan uç nötr oluyoır. başka bir şey yok kısa devreyi bul ve ayır.
zannederimki şebekenin nötrü ile jeneratörün nötrü birleşik değil olsa arıza vermesi lazımdı şebekedede açması lazım bilemiyorum.
ya oprağa yada başka bir yere kısa devre var . şalterlerin hepsini kapat tek tek vererek dene hangi şalteri açtığında yapıyorsa problem ondadır kolay gelsin

servet arkadasıma katılıyorum bu ola benım basıma trafoda gelmıstı mesafe uzunlugundan ve trafo ısletme topraklaması yetersızlıgınde kucum bı reızstans kısa devre yapıyor ve notr faz fazda notr oluyo kısa devreyı bulum ısletmeye topraklama kazıgı attık olay cozuldu kucuk bı kısa devre bıle bu arızayı yapıyor kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,216
Son üye
omerfaruk58

Yeni konular

Geri