Jel akü kaynaması

Merhabalar solar sistemimde pwm kullandığım şarj cihazı arıza yaptığı için mppt ile değiştirdim.
Sonraki gün 15:00 civarı kontrol ettiğimde 12v 100ah jel aküden net kaynama sesi geldiğini fark ettim ve panel gücünü kestim. Mppt yi takana kadar 4-5 gün geçti. Bu arada sülfatlasma gerçekleşmiş olabilir mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bütün ayarları otomatik de 14.4v,
Akü 14v gördüğünde aküden düşük seste tık tık ses gelmeye başlıyor. Mppt cihazın servisi 14.4v geçmediği için sorunun mppt de olmadığını söylemiş bulunmakta.

Mppt panel giriş kısmında 3v görünüyor, servis sorun olmaz birkaç v değer verebilir söyledi. Normal mi bu?

Paneller 24v akü 12v
Mppt sistemi 12v ayarlı. Uyuşmazlık yaşamamak için panel girişine 12v regülatör koymak randuman sağlar mı?

Son düzenleme:
Sistemde uyumsuzluk var gibi. 24 volt'luk panel 36-40 volt açık devre gerilimi verir.
Akü tek ise 12 volt'luk panel kullanılmalı. Akü iki adetse seri olarak bağlanılıp 24 volt panele uygun hale getirilebilir.

Panel değişiminde bulunmam, 300w 18a panel gücü için 300w 10a voltaj düşürücü(XI4016) regülatör ile MPPT ye bağlayabilirim.
Veya
100ah jel aküye bir tane ölü 7ah jel akü veya ölü 45ah sulu akü koyabilirim.
Tavsiyeniz hangisi olur ?

şarj cihazının akü ayarları hatalı. Ya şarj voltajı yanlış ya şarj akımı. Otomatik ayar yapıyor demişsiniz de akü tipini sizin girmeniz gerekli.
Marka model nedir?

Panele takılan regülatör sabit 12v mu almalıyım yoksa 13.8v ayarlayıp mppt bağlamalıyım?
şarj cihazının akü ayarları hatalı. Ya şarj voltajı yanlış ya şarj akımı. Otomatik ayar yapıyor demişsiniz de akü tipini sizin girmeniz gerekli.
Marka model nedir?
Herotech 40a mppt, akü bağlandığında GEL ayarına almıştım. Panel-mppt arası regülatör sorunu halledecek diye düşünüyorum. Akü 12v, panel 24v

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri