Japonya'da Robot Kol Kursları.

hrmnn

Üye
Herkese iyi günler, Lise'de endüstriyel otomasyon okudum, ön lisans'ta mekatronik okudum. şu anda ise kontrol ve otomasyon mühendisliği 2.sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Scada(HMI) bilgim ve siemens plc bilgim gayet iyi. Robot kolların nasıl çalıştığını hem merak etmişimdir bu bakımdan, Japonya'ya gitmeye karar verdim. Japonya'da kendimi geliştirmem için hangi kurumlara gitmem gerekiyor? İngilizce olarak kurs veren yerler var mı? daha önceden giden var mı?

Robot kol için Japonya ya gitmeye gerek yok Türkiye de İstanbul Anadolu yakasında,Ankara da,İzmir de robot firmaları var Yaskawa kendisi Türkiye de distribütörlüğü yok(eski distiribütörü iflas edince elemanlarını kendi bünyesine katmış)Geka holding hepimizin bildiği Geka kaynak bile Geka robot diye robot kurmuş Japon OTC robotlarını distiribütörlüğünü yapıyordu şimdi her marka robotla proje yapıyorlarmış.Ben daha önce Geka robota ve Yaskawa robot a robot kurdum ben elektrik ve montaj kısmında çalıştım yazlım ve proje ekibi başkaydı.
Size tavsiyem robot kol programlamak çalıştırmak para etmiyor para eden robotu kurmak.Fikstürle robotu bir plc aracılığıyla haberleştirip kaynak yaptırmak makine yükleyecekse makine ile haberleştirmek istif yapacaksa istif yapacak sistemde çalıştırmak parasal olarak değerli

1- ülkemiz her konuda yeterince zengin, yeter ki aradığını bulmayı iste
2- ingilizce sadece kursa gidilmekle öğrenilmiyor
3- japonya sandığından daha pahalı yaşanacak yer değil
4-maddi durumuna göre değişir, dışarıda bir akşam yemeği japonya için bir aylık gelirine eşittir.

Şunu da söyleyeyim Türkiye robot teklonolojileri için daha elverişli bir ülke sanayii de robot kullanımı yüzdesi çok düşük robot montajı yaptığım dönemde şunu öğrendim bir robot bir personelin yaptığı hemen hemen herşeyi yapar!CNC,pres gibi makinelere mal koyup alır,kaynak yapar,palet e mal dizer,ama maliyeti yüksek ve programlası zaman aldığı için seri ve sürekli işler de kullanmak avantajlıdır.
Bir prsonelin bir işletmeye maliyeti yıllık 10 bin dolar olarak hesaplanır 3 variya aynı işi yapan bir işletme 3 personel için yıllık 30 bin dolar harcar bu normal şartlarda hastalık,iş kazası gibi aksilikler olmazsa bir robotun kurulum maliyeti ortalama 50-60 bin euro yani 80-90 bin dolar ve yeni bir robot 3 yıl sorunsuz kullanılır(çok daha uzun zaman kullanılan var).Bir robot çalışarak kendi parasını öder.Bizim sanayicilerimiz bunun farkında değil işletmesine bir robot alıp avantajını gören bir çok işletme mutlaka devamını alıyor(ama projeyi yapan firma sistemi doğru kurmuşsa)
Yani Türkiye de robot açığı çok fazla

1- ülkemiz her konuda yeterince zengin, yeter ki aradığını bulmayı iste
2- ingilizce sadece kursa gidilmekle öğrenilmiyor
3- japonya sandığından daha pahalı yaşanacak yer değil
4-maddi durumuna göre değişir, dışarıda bir akşam yemeği japonya için bir aylık gelirine eşittir.
Yeterince zengin falan değil, Türk insanları çok tuhaf ve alaycı davranıyorlar işletmeye girişlerde hep zorluklar yaşadım. İngilizce biliyorum zaten, ingilizce anlatımlı robot kollarıyla ilgili kurs veren bir yer var mı diye sordum. Pahalı olmasına gerek yok, ileride kendi şirketimi açıcam zaten. Verdiğim parayı çok rahat kazanırım, Japonyada kendime çevre edinmek istiyorum. ileride Projelerim için iş görüşmesi yapabileceğim insanlarla. Türkiyede büyük firmalardan kişiler tanıyorum sohbetim var. iş teklifleri aldım ama kendi işletmemi açacağım için kabul etmedim.
Şunu da söyleyeyim Türkiye robot teklonolojileri için daha elverişli bir ülke sanayii de robot kullanımı yüzdesi çok düşük robot montajı yaptığım dönemde şunu öğrendim bir robot bir personelin yaptığı hemen hemen herşeyi yapar!CNC,pres gibi makinelere mal koyup alır,kaynak yapar,palet e mal dizer,ama maliyeti yüksek ve programlası zaman aldığı için seri ve sürekli işler de kullanmak avantajlıdır.
Bir prsonelin bir işletmeye maliyeti yıllık 10 bin dolar olarak hesaplanır 3 variya aynı işi yapan bir işletme 3 personel için yıllık 30 bin dolar harcar bu normal şartlarda hastalık,iş kazası gibi aksilikler olmazsa bir robotun kurulum maliyeti ortalama 50-60 bin euro yani 80-90 bin dolar ve yeni bir robot 3 yıl sorunsuz kullanılır(çok daha uzun zaman kullanılan var).Bir robot çalışarak kendi parasını öder.Bizim sanayicilerimiz bunun farkında değil işletmesine bir robot alıp avantajını gören bir çok işletme mutlaka devamını alıyor(ama projeyi yapan firma sistemi doğru kurmuşsa)
Yani Türkiye de robot açığı çok fazla
Bende bu şekilde düşünüyorum. Robot kullanımı ülkemizde çok dar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri