Inkremental Enkoderi Yazılımla Absolute Yapmak!

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Nasıl fikir, deneyen var mı bilmiyorum ama şöyle bir düşündüm;
PLC de aktuel enkoder değerini sürekli bir retentive(kalıcı) bölgeye yazalım daha sonra sistem ilk açıldığında (çıkan kenarla) enkoder için çağrılan sayma fonksiyonlarında offset koyma işleminden yararlanarak retentive bölgedeki değeri offset olarak fonsiyona yükleyelim böylece sayma offset işlemi üzerine olacaktır.
Sorun gibi görünen kısım ise ya sistem kapalı iken mekanik bir ayar yapıldıgında sistemin durumu ne olcak?
Cevabı ise referans sensörü olarak koyacağımız bir sensörü sistem gördüğünde sayıcı fonksiyonumuza retentive bölgedeki değeri degilde Sıfır değeri yüklemekten ibaret olacaktır ve bu işlemler şarta bağlı atlama komutlarıyla kolayca yapılabilir.
Yorumlarınızı bekliyorum...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
incremental encoder ile yeni karşılaştım benim bildiğim enkoderlerle uzak yakın alakası yok fakat şu an elimde 15 gün arayla bir makina üzerinde ne olduğunu anlayamadığım bir sebebten arızalanan 8 adet bu enkoderden var.yenileri için firma 6 hafta istedi. Bir tanesinin içini açıp baktım bir cd gibi bir şey var. Eğer yardımcı olursanız benim sorum şu bu enkodere şu zaman şu tarihte arızalan gibisinden bişey yazılabiliyormu. Yapısını pek anlamadığım için cahilliğimin kusuruna bakmayın :D şimdi enkoder firmasının gönlünün olmasını bekliyoruz. Enkoderleri yollarsa takıp çalıştıracağız. :(

ykara ' Alıntı:
incremental encoder ile yeni karşılaştım benim bildiğim enkoderlerle uzak yakın alakası yok fakat şu an elimde 15 gün arayla bir makina üzerinde ne olduğunu anlayamadığım bir sebebten arızalanan 8 adet bu enkoderden var.yenileri için firma 6 hafta istedi. Bir tanesinin içini açıp baktım bir cd gibi bir şey var. Eğer yardımcı olursanız benim sorum şu bu enkodere şu zaman şu tarihte arızalan gibisinden bişey yazılabiliyormu. Yapısını pek anlamadığım için cahilliğimin kusuruna bakmayın :D şimdi enkoder firmasının gönlünün olmasını bekliyoruz. Enkoderleri yollarsa takıp çalıştıracağız. :(

Hepsinin bozulması ilginç topraklama hattını kontrol edin bence enkoderlerin topraklamasını sistemden ayırın..

enkoder motorların üzerinde orjinal 3 yıldır problem yok son onbeş yirmi gün içinde birer ikişer bozulmaya başladı toplam 16 adet var anladığım kadarıyla hepsi bozulacak iki tane yedeğim vardı taktım sorunsuz çalışıyor fakat eskiler sırayla gidiyor sanki programlanmış gibi eski sistem enkoderlerde şimdiye kadar hiç böyle bişeyle karşılaşmadım. birtanesinin topraklamasını ayırmıştım 1 hafta sonra oda gitti.

Bir de Ek'teki dosyayı inceleyin, enkoderlerle ilgili güzel bilgiler bağlantılar vs var

Ekli dosyalar

• Encoderler_seminer_270405.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 14
İlk saykılda son kaldığı noktadaki değeri, çalışma değeri olarak yazıdırma fikri bazı durumlarda güvenlik açığı veya sistemin sorunlu çalışmasına neden olabilir.
Eğer bir malzeme boyu ölçüyorsanız pek problem olmayabilir. Fakat bir konveyör araba düşünelim farklı noktalardan ürün aldığını eğer bu arabanın sistem kapalı konumda bulunduğu sürede 10 cm kadar oynamış olması kazaya veya aldığı ürünün zarar görmesine sebep olabilir. Ayrıca eğer hardware limit switch'ler konulmamış ise arabının eksenin dışına çıkması ile çok ciddi bir kazanın olmasına yol açabilir.

Özet olarak kullnıldığı yere göre sorun olmayabilir ve akılcı bir çözümdür. ;)

elektronikmuh, bu mümkün değil. Absolute enkoder ile inkremental enkoder birbirinden çok farklı yapılara sahiptir. Söylediğiniz referans sensörü homing işlemidir. Ancak bunu her uygulamada kullanamazsınız. Absolute enkoderin görevi tamamen özeldir.

automationer ' Alıntı:
elektronikmuh, bu mümkün değil. Absolute enkoder ile inkremental enkoder birbirinden çok farklı yapılara sahiptir. Söylediğiniz referans sensörü homing işlemidir. Ancak bunu her uygulamada kullanamazsınız. Absolute enkoderin görevi tamamen özeldir.
Absolute ile incremental enkoderin yapısının farklı olduğunu bende biliyorum iki enkoder tipinide kullandım burdaki amaç ilginç çözümleri görebilmekti ki böyle bir çözüm var ve gören gördü zaten ;)

elektronıkmuh arkadaşım senı tebrık ederım öyle bır yere adım attın kı ınanamazsın sen bu anlattığını denedınmı acaba oluyor değilmi şimdi ben mecburiyetten bunu yapmak zorundayım çünkü piyasada absolute enkoder modulu var yanı ıss ve bende normal enkoderle bunu yapmak zorundayım ınşallah güzel sonuç alırım denedıysen paylaşırsan sevınırım

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri