IȘitme engellı ıçın audıo görüntülü dıafondan röle ile tetikleme alma

erdemozbey

Üye
Öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum. İşitme engelli bir arkadaşım sesi duymadığı için zil çalınca (aşağıdan ve kapı önünden) şerit led ile ışıklı uyarı sistemi yapmamı istedi bunun için audio görüntülü diafon sisteminden bi tetikleme devresi ile Led trafosu beslemek istiyorum. Fakat hangi renk kablolardan tetikleme alacağım yardımcı olurmusunuz.
Biraz araştırma yaptım
mavi ve kırmızı kablolar +
Beyaz ve yeşil kablolar - 25 V
Turuncu ve kahve kablolar kapı önü buton
Siyah gösterge paneli
Sarı ses 1
Pembe ses 2
Gri Data
Bunların hangilerinden aşağıdan ve kapı önünden butona basıldığında röleyi besleyebilecegim gerilimi alabilirim.
1614974833178..jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
* Üretici firmayı ararsanız size yardımcı olmaları gerekir.
* Yada hoparlörün kırmızı ucundan röleyi sürecek transistörün beyzine tetik alınabilir.( zilin sesi hoparlörden çıktığını düşünerek bu seceneği yazdım )

Konuyu hortlatayım:

Audio 1105 model diyafon için aynı ihtiyaçtan ben de firma (AUDIO) iletişime geçtim. Kendileri resimde görünen bağlantıyı yaparak bir röle ile devreyi bitirmişler. Bu röleden çıkan kablolar kısa devre yapıyor, yani bunların ucuna ister LED takın, ister SONOFF Mini R2 gibi akıllı röle takın ve akıllı evde rutinler oluşturun, hepsi yapılabiliyorsunuz. Ben SONOFF Mini R2 taktım ve akıllı senaryolarla zil çaldığında haber edilmelerini sağladım

Ancak sorunlar şu oldu:
  1. Kapı ziline, gelen kişi çok kısa bas çek yaparsa röle tetik almıyor, yani gecikme söz konusu, bu gecikme süresi nasıl düşürülür soracağım, ya da fikri olan varsa belirtirse sevinirim. Ama kapıyı çalan birisi örnek veriyorum 1 saniye basılı tutarsa röle rahat tetiklenmiş oluyor ve böylece senaryolarınız çalışıyor.
  2. Ev kapı zili ya da apartman zili çaldığında röle tetikleniyor, sorun yok yani bu iki senaryo AUDIO cihaza aynı sinyali veriyor. Ancak güvenlikten ev aradığında röle TETİKLENMİYOR, zaten bu senaryoda AUDIO'da çalan zil melodisi de farklı, yani bir sinyal veriyor herhalde cihaza ve bu nedenle birinci maddedeki gibi olmuyor, röle tetiklenmiyor, bunu da AUDIO firmasına soracağım, yani neticede işitme engelli birisi için bir çözüm sunuluyorsa tüm senaryolara yanıt verecek bir devre kurulmalıydı.

Konuyu hortlatayım:

Audio 1105 model diyafon için aynı ihtiyaçtan ben de firma (AUDIO) iletişime geçtim. Kendileri resimde görünen bağlantıyı yaparak bir röle ile devreyi bitirmişler. Bu röleden çıkan kablolar kısa devre yapıyor, yani bunların ucuna ister LED takın, ister SONOFF Mini R2 gibi akıllı röle takın ve akıllı evde rutinler oluşturun, hepsi yapılabiliyorsunuz. Ben SONOFF Mini R2 taktım ve akıllı senaryolarla zil çaldığında haber edilmelerini sağladım

Ancak sorunlar şu oldu:
  1. Kapı ziline, gelen kişi çok kısa bas çek yaparsa röle tetik almıyor, yani gecikme söz konusu, bu gecikme süresi nasıl düşürülür soracağım, ya da fikri olan varsa belirtirse sevinirim. Ama kapıyı çalan birisi örnek veriyorum 1 saniye basılı tutarsa röle rahat tetiklenmiş oluyor ve böylece senaryolarınız çalışıyor.
  2. Ev kapı zili ya da apartman zili çaldığında röle tetikleniyor, sorun yok yani bu iki senaryo AUDIO cihaza aynı sinyali veriyor. Ancak güvenlikten ev aradığında röle TETİKLENMİYOR, zaten bu senaryoda AUDIO'da çalan zil melodisi de farklı, yani bir sinyal veriyor herhalde cihaza ve bu nedenle birinci maddedeki gibi olmuyor, röle tetiklenmiyor, bunu da AUDIO firmasına soracağım, yani neticede işitme engelli birisi için bir çözüm sunuluyorsa tüm senaryolara yanıt verecek bir devre kurulmalıydı.
Orta seviyede elektronik bilginiz varsa;
size basit bir zamanlayıcı devresi ile sürülen led ampül gerekli , iki ayrı diyot ile zil butonlarından ve güvenlikten gelen aramaları birleştirebilirsiniz. Ya da yazdığım devreden iki tane yaparsınız. güvenilkten gelen aramada kırmızı, zil butonlarından gelen aramada sarı led ampül yanar, kolaylıklar.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri