Hub Motor Yapımı

Merhaba ben hub motor yapmak istiyorum.elektrikli araba için kullanılacak inşallah.Motor ve elektroniği hakkında bilgim yok denecek kadar az.İnternetten araştırmalarımla edindiğim bilgiler var ve bu bilgileri edinirken oluşan soru işaretleri.Sizden yardımlarınızı bekliyorum.

özellikle bu 3 video kafamda bazı şeylerin oluşması için çok yardımcı oldu (belki benim gibi yapmak isteyip kaynak bulamayan başkalarınada yardımcı olur) ancak kafamda soru işaretleri var bu videolardan ulaştığım bir site var ama sitede hiçbir teknik bilgi ve döküman verilmemiş.Bu yüzden size sormak istediğim bir kaç sorum var

önceklikle belirtmek istiyorum ki 8-10 kw bir motor yapmak istiyorum?

*Bakırın sarıldığı kanatların sayısı büyüklüğü derinliği birbirine yakınlığı neyi etkiler bunlar ölçüler neye göre belirlenir?

*motorun çapı neyi etkiler?

*sarım sayısı neyi değiştirir videodaki kişi her kanat için bir tur sardıktan sonra üstüne kanatların yarısına kadar sarıp bunlardan çıkan uçları ayrı yerlerde birleştirdi bunun anlamı nedir?

*piyasada çeşitli mıknatıslar var bu mıklatısların çekim güçkeri farklı motorda kullanılacak mıknatısların çekim gücünü neye göre belirleyebiliriz? mıknatıs gücü arttıkça veya eksildikçe motorda neyi etliler?

*Ve en önemli soru motor bittikren sonra videodaki kişi (sanırım motor sürücüsü) elektronik bir cihaz yaparak motoru buna bağlıyor bu konuda hiç ama hiç bilgim yok ve yapabileceğimide sanmıyorum bu motor o cihaz olmadan çalışmazmı? Çalışmasssa

http://www.aliexpress.com/item/Conv...Motor/1942778239.html?spm=2114.32010308.0.381

Bu linkteki cihazları kullanabilirmiyim gaz kolu motor sürücüsü vs.

Çok soru sordum özür dilerim ama inanın bu bilgiler benim için çok önemli yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok çok teşekür ederim.Bilgi alabileceğim herşey kabulumdür:) yorum,video,döküman ne olursa Herkese kolay gelsin saygılarımla...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
elektrik nedir nasıl üretilir bunları araştırarak başlayabilirsin.

Nasıl araştıracağımı nereden başlıyacağımı sormadım araştırma zaten yapıyorum araştırma yaparken kafama takılan sorularada cevap arıyorum.Bilgisi olan kişilerden bilgi rica ediyorum.Yukarıda sorduğum onca soruya karşılık nasıl araştırma yapabileceğimi yazmışsınız.Yinede teşekkür ederims sağolun.

Soruların cevaplarını bilen tecrübeli arkdaşlarımdan ricam cevaplarınızı esirgemeyin lütfen...

elektrik nedir nasıl üretilir bunları araştırarak başlayabilirsin.
Arkadaşın cevabına katılıyorum.Elektrik motoru basit bir mesele değil.

*Bakırın sarıldığı kanatların sayısı büyüklüğü derinliği birbirine yakınlığı neyi etkiler bunlar ölçüler neye göre belirlenir?

Önceliki olarak elektrikten başla ve elektrikli motor iç yapısı ile devam etmelisin.Yukarıda ki cümlenden bu çıkarımı yaptım.

Öncelikle eğer bir hub motor tasarlamak istiyorsan Elektromanyetik Alan Teorisine hakim olman lazım. Bunun yanında olmazsa olmaz Devre Teorisine de ihtiyacın olacak gerekli hesaplamaları yaparken. Differansiyel problemleri çözebilecek düzeyde matematik biliyor olman lazım.
Motor Videodaki aşamaya gelene kadar masa başı işi o kadar çok ki anlatamam.
Gerekli hesaplamaları yaptığın zaman sonuçları Ansys Maxwell ile 3D olarak FEA yöntemi ile Magnetostatic ve Transient olarak analiz edip realize sonuçlar alabilirsin.
Takıldığın noktayı sorabilirsin elimden geldiğince cevablarım.

Öncelikle eğer bir hub motor tasarlamak istiyorsan Elektromanyetik Alan Teorisine hakim olman lazım. Bunun yanında olmazsa olmaz Devre Teorisine de ihtiyacın olacak gerekli hesaplamaları yaparken. Differansiyel problemleri çözebilecek düzeyde matematik biliyor olman lazım.
Motor Videodaki aşamaya gelene kadar masa başı işi o kadar çok ki anlatamam.
Gerekli hesaplamaları yaptığın zaman sonuçları Ansys Maxwell ile 3D olarak FEA yöntemi ile Magnetostatic ve Transient olarak analiz edip realize sonuçlar alabilirsin.
Takıldığın noktayı sorabilirsin elimden geldiğince cevablarım.
Veediğiniz cevap için teşekkür ederim. Ancak benim yapmak istediğim motor yapmak için satılan dökümanlar var bu dökümanları kopya ederek üretmek istiyorum bulduğum bi kaç döküman istediğim özelliklerde değil motorun hangi völümlerini değiştirerek istediğim özelliklere getirebilirim onu öğrenmek öncelikli amacım... Örnek vermek gerekirse 7kw bir motor var dış çapı 36cm ben 20cm olsun ama 10kw olsun istersem ne yapmam gerekir bunu bulmaya çalışıyorum.

Farklı bir sorum daha var 12kw bir motorun torkunun düşük olma ihtimali varmı? Yani 2kw bir motorun torku 10kw bir motordan fazla olabilirmi? Buldupum dökümanlarda 12kw motor yapımı var ama uçak pervanesi için kullanılmış deviri çok yüksek torku yüksekmi bilemiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri