CNC yapımı için Yardım

Hocam böyle birşey yapabilirmiyiz ?
Kalite ilk aşamada düşükte olsa sonrasında mantığını anlayıp şase değiştirme yoluna gitsek uygun olmaz mı ?
Olur bu malzemeleri yaşadığın şehirde kolaylıkla bulabilirsin.Benim ilk projemde böyle idi.Teleskopik çekmece rayı diye geçiyordu sanırım.Mdf ölçülendirip mobilyacıda kestirirsin.Vidalı mil olarakta 8mm yada 10mm (gijon,tij.saplama vb.) denilen vidadan kullanırsın.Kaplin olarak hortum kelepçe vb.

Arkadaşlar merhaba bende iş yerim için bir cnc yapmayı düşünüyorum.Yeni bir konu açmak istemedim mekanik bilgim fena değildir ancak elektronik bilgim sınırlı.Daha önce amatör olarak 3 boyutlu yazıcı yapmıştım

Yapmak istediğim cnc boyutları 210 cm x 280 cm olacak ve ağırlıklı olarak mdf ve ağaç işleme yapıcam

Sormak istediğim birkaç husus var

Cnc ebatları büyüdükçe kullanılan motorları güçlendirmemiz gerekir mi? Gerekmez diye düşünüyorum çünkü 60 x 60cm ebatlarında bir cnc de yapmış olsak işleyeceğimiz malzeme aynıysa gereken güçte aynı olur diye düşünüyorum ancak biraz araştırma yaptığımda cnc ebatları büyüdüğünde motorları güçlendirmemiz gerektiği yönünde bilgi buldum ne derece doğrudur?

Kontrol kartları ile ilgili hiç bilgim yok .Daha önce arduino ile çalışmıştım hazır kod kullanarak bu sefer mach 3 kart kullanmak istiyorum.Bu karttada kodlama yapmam gerekecek mi ? Yoksa bilgisayar üzerinde bir program üzerinden kullanacağım için kartta bir kodlama yapmama gerek yok mu?

Son sorum ise mekanik için x y eksenlerinde hareket için öneriniz nedir ?kayışlı sistem mi?
vidalı mil mi? yoksa dişli mi?

Şimdilik bu 3 soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim

Kısıtlı bilgime istinaden sondan başlayıp görüşümü sunayım

Vidalı mil mi dişlimi? Sorunun cevabı kremayer dişli. Belli bir uzunluktan sonra vidalı mil yalpalıyor. Kayışlı sistemi hiç hesaba katmıyorum o güçlerde olsa olsa zincir olur ama hassasiyeti yetermi bilmem

Kontrol kartı olarak mach3 kullanırsanız kodlama değilde konfigürasyon ayarı yapmanız gerekecek. Pinleri vs belirtecekseniz (ihtiyaca göre Macro ihtiyacı olabilir )

Cnc ebatları büyüyünce elbette motorları büyütmeniz gerekecek 60x60 cnc köprüsü 10-20 kg iken 210x 280 ölçüde bir cnc nin köprüsü yüzlerce kg olacaktır

köprüyü hareket ettiren motorları daha güçlü seçerseniz daha iyi olur

mach3 içinde ki ayarları yaptıktan sonra rahatça kullanabilirsin

kremiyer dişliyi helis tipi olacak şekilde seçerseniz daha iyi olur

Cevaplar için teşekkür ederim kartlar konusunda bilgim çok az hem kaliteli hemde kolay kullanımlı kart öneriniz varmı?

Motorların gücünüde arttırırsak mach 3 güçlü motorları kaldırır mı?

Motor seçimini neye göre yapmalıyım?

Profilden yapılan makinaların gerilimini almak için birkaç işlemden geçiyormuş bu işlemleri nasıl yapıyorlar resim video varmıdır. Tam olarak anlamak istiyorum

Profilden yapılan makinaların gerilimini almak için birkaç işlemden geçiyormuş bu işlemleri nasıl yapıyorlar resim video varmıdır. Tam olarak anlamak istiyorum
Gerilim alma bi tur isil islem.
Titresimle de yapiliyor ama verimliligi tartismali.
Buyuk bir cekicle binlerce kez vurmak da ise yarayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri