CNC yapımı için Yardım

Ayrıca Nema 23'lük motorların detaylarına aşağıdaki özellikleri yazmışlar acaba bu benim için yeterli mi ?

Step Motor NEMA 23 1.8DEG/STEP TYPE KH56LM2U004

NEMA 23 boyundaki bu hibrit step motor, unipolar veya bipolar olara kullanılaiblir. 1.8° adım açısına (200 adım/tur) sahip bu step motorun her bir fazı 4.5V gerilimde 2A akım çekmektedir. Tutunma torku 14 kg-cm'dir.

Ağırlık: 1 kg
Şaft: 6.35mm çaplı çift rulmanlı D şaft
Tur başına adım sayısı: 200
Çalışma akımı: Faz başına 2A
Çalışma gerilimi: 4.5V
Faz direnci: 2.25 Ω
Faz indüktansı: 3.6 mH
Tutunma torku: 14 kg-cm
Yeterli...

Çok kolay yazılıyor liste ama alması ve yapması:)

Liste...
12mm krom mil 60cm 2adet
12mm krom mil 40cm 2adet
12mm krom mil 250cm 2adet
8mm krom mil+somun 65cm 2adet
8mm krom mil+somun 45cm 2adet
8mm krom mil+somun 300cm 2adet
12mm lineer rulman 12 adet
12mm krom mil tutucu 12adet
30x30 sigma;
30x30mm sigma 60cm 2adet
30x30mm sigma 40cm 6adet
up8 (iç çapı 8mm rulman)..6 adet
5x8mm kaplin 3 adet

Peki hocam çok teşekkür ederim, son iki soru cevaplarsanız sevinirim..

1- Bu malzemeleri almak için önerebileceğiniz bir firma varmı, hepsini aynı yerden alabileceğimiz ?

2- motor sürücü kartı olarak, tb6600 dışında başka bir kart önerebilirmisiniz ?

1- Bu malzemeleri almak için önerebileceğiniz bir firma varmı, hepsini aynı yerden alabileceğimiz ?

Sigma profilleri Doğuş Profilden sipariş edebilirsiniz. Siz konuya hakim olmadan yapmaya çalıştığınız için @togitogi bey belki köşe destekleri, özel civata somun gibi malzemelerin de listesini verir. Aynı firmadan alabilirsiniz.

Kalan malzemeyi Şahin Rulman'dan temin edebilirsiniz.

@togitogi beyin "Masa üstü Sigma cnc çalışması (togi cnc project 3)" konusunu takip ettiyseniz bunların dışında, malzeme ve işçilik de olduğunu görmüşsünüzdür.

Son düzenleme:
Peki hocam çok teşekkür ederim, son iki soru cevaplarsanız sevinirim..

2- motor sürücü kartı olarak, tb6600 dışında başka bir kart önerebilirmisiniz ?
Yusuf beyinde deediği gibi sigmaları doğuş kalıptan (köşe vaplantıları ve t somunlarıda tabii) diğer mekanik malzemeleri Şahin rulman yada Pars rulmandan temin edebilirsiniz.

Yusuf beyinde deediği gibi sigmaları doğuş kalıptan (köşe vaplantıları ve t somunlarıda tabii) diğer mekanik malzemeleri Şahin rulman yada Pars rulmandan temin edebilirsiniz.

Teşekkür ederim hocam.

Aşağıdaki resimde paylaştığınız konuyu baştan sona okudum, ancak burada baı vidalar köşebentler vs bağlantı ekipimanları var, bunların isimlerini de müsait olduğunuzda üzerine yazmanız mümkün mü ?

Ekli dosyalar

• IMG_1428 (600 x 450).jpg
    IMG_1428 (600 x 450).jpg
    52.3 KB · Görüntüleme: 32
8mm krom mil+somun 65cm 2adet
8mm krom mil+somun 45cm 2adet
8mm krom mil+somun 300cm 2adet

Vidalı mil (çap, tip?) + somun + somun gövdesi midir?

Kusura bakmayın soruyorum, nedeni ise yanlış anlama olmaması. Sayın @wtrk sipariş verdiğinde olasılıkla size dönüp nasıl bağlanacağını soracaktır.

Hocam hakikaten sigma profil çok kafamı karıstırdı, vidaları dahi bulmak benim için sorun, 90 derece lik köşe bağlantılarını filan göremedim..
En güzeli bir tane tahtadan yapıp duruma ve çalışma mantığına bakayım, sonrasında bu sisteme geçeyim. Şuan elimde sadece motor ve sürücüler var, kasayı birşekilde iyi kötü demeden oluşturmayı deneyeceğim.

90 derece lik köşe bağlantılarını filan göremedim..

http://www.doguskalip.com.tr/tr-TR/baglanti-ekipmanlari/437/Category.aspx

Ahşap da yapsanız hareketli eksenlere ihtiyacınız olacak.
* Krom kaplı indüksiyonlu taşlanmış çelik mil + lineer rulman, tablaların hareket sistemi için.
Alt destekli mil kullanmazsanız esneme daha fazla olur.
* Vidalı mil + somun + somun gövdesi + kaplin, motorun hareketinin tablaya iletilmesi için. Vidalı millerin uçlarının tornada işlenmesi de gerekiyor. Ucuz ancak kalitesiz çözüm ise saplama + kaplin kullanmak.

Son düzenleme:
Hocam böyle birşey yapabilirmiyiz ?
Kalite ilk aşamada düşükte olsa sonrasında mantığını anlayıp şase değiştirme yoluna gitsek uygun olmaz mı ?

Ekli dosyalar

• IMG_6485_resize-01.jpg
    IMG_6485_resize-01.jpg
    86 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_6504_resize-01.jpg
    IMG_6504_resize-01.jpg
    84.6 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_6509_resize-01.jpg
    IMG_6509_resize-01.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 45

Forum istatistikleri

Konular