Hoover hed-60 sigorta attırıyor

Karaman70

Üye
Arkadaşlar merhaba. İsmim hasan. Elektronik ilgi alanımdır ve bir şeyler tamir etmeyi çok severim. Hoover marka bulaşık makinem var ve yıkama sırasında durdurduğumda tekrar başlatınca çok geç başlıyor yıkamaya. Bazen 8-10 dakikayı buluyor tekrar su püskürtme ye başlaması. Bir de en önemli sıkıntısı bazen kaçak akım rölesini attırıyor. Rölenin attığı belli bir aşama yok. Yani tahliye su alma evreleri normal yıkama yaparken bazen röleyi attırıyor. Tekrar başlatınca da röle artırmadan yıkamayı yapıp tamamlıyor. Bazen hiç atmıyor röle. Rezidansta sorun olmadığını düşünüyorum çünkü ısıtma yapıyor ve genelde röleyi daha ilk soğuk yıkama sırasında attırıyor. Kaçak akım rölesi yeni değişti ve sadece makine yıkama yaparken atma sorunu var, yani röle de sağlam. Sizce sorunu makinenin neresinde aramalıyım. Teşekkürler

anlattıkların, iiki şeyden olabilir;

birincisi
motorun yanındaki 3 ila 5 microfarad kapasitede olan 450 V AC faz farkı kapasitörünün özelliğini yitirdiğine işaret ediyor..
diğeri,
kapak kilit mekanizması kapandığını algılama yapmıyordur.

kaçak akım konusu ise çok bileşenli bayağı zor bir denklem..

Ekli dosyalar

• hoover bulasik mak motor kondansator.jpg
    hoover bulasik mak motor kondansator.jpg
    20.2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Kilit mekanizmasından olduğunu düşünmüyorum çünkü kilit daha önce bozulmuştu ve şu an mekanizma direk bağlı.yani kapağa duyarlı değil. Bir de sigorta atınca gidip kaldırdığımda makine baştan başlıyor. Bu normal mi, arıza mıdır?

Sorunu çözdüm ve başkası da faydalanır belki diye yazmak istedim. Yukarıda anlattığım sorunların hepsi kondansatör denmiş. Değiştirdim, düzeldi. 5 TL ye maloldu

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri