HMI dan neden verileri okuyamıyorum.

Arkadaşlar aynen yapiyorum ama maalesef olmuyor.Yalniz sunu farkettim plcye format vs attim varsayilan plc 0 oluyor wplsofttanda 1 yapinca yazilim yüklenmiyor.Renklendirmede sorun yok.Datalarida okuyamiyorum deger olarak anlamadim:( Dop soft 2.00.05 kullaniyorum ekran 03s211 ek dosyasinida yükledim.

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PLC'ye format sonrası istasyon adresi 0 oldu ise seçenekler-->haberleşme ayarı penceresindeki istasyon ayarı değeride 0 olmalıdırki bağlantı kurulabilsin.

Eğer siz PLC istasyon adresini 1 yapmak istiyorsanız yukarda yazdığım şekilde PLC'ye bağlanarak Proje ağacındaki Machine List'i çift tıklayarak gelen değerlerden istasyon adresini istediğiniz değere değiştirin.

Bu işlem sonrasında tekrar online olabilmek için ilk paragraftaki menüden istasyon adresini yeni ayarladığınız değere değiştirmeniz gerekecek, unutmayın.

Son düzenleme:
Programları komple silip tekrardan yükledim.Eski versiyonlarıda yükledim.PLC ve HMI ya format rst attım.Sonunda çalıştı.PLC wplsoftta haberleşme ayarlarında istasyon 1 ve HMI dop softta ise haberleşme ayarında plc istasyonu 1.Format rst işlemini hem hmı üzerinden hem dop üzerinden attım.sonrasında rom type is not match uyarısı verdi sonra tekrar yükledim oldu.Şunu farkettim benim plc wplsoftta formattan sonra istasyonu 1 e aldı öncesinde 0 dı.Neyse halletik sağolun varolun.Allah razı olsun huh ve shox kardeşlerim.Yalnız şöyle bir sorunum daha var.

PLC analog modülü 06xa s2 ve pt 100 modülü 04pt kullanıyorum.Sorularım şunlar
1-Sıralama 14SS+06xa+04pt şeklinde mi olmalıdır.(Şuan böyle 04pt değer gösteriyor ama error ışığıda yanıyor.Öncesinide denemiştim 2. soruyu çözmek için böyle bıraktım.)
2-PLC analog ayarlarında ofset ve gain ayarlarını 0-10 v giriş kullanıyorum aşağıdaki resimdeki gibi yapıyorum değer olarak 6,5 v ta 1300 görüyorum.Yani 10v için 4000 beklerken 10v için yaklaşık 2000 alıyorum.Nerde hata yapıyorum acaba.
3-Wpl softta ilave modüller için konfigürasyon yardımcısını tıkladığımda orda neden 06xa yı göremiyorum.

Ekli dosyalar

• analog.jpg
    analog.jpg
    207.8 KB · Görüntüleme: 13
Moderatör tarafında düzenlendi:
1 analog modül plcye yakin olması tavsiye ediliyor. Şart değil.
2. Hata yok. Siz 0 10v çıkış grafiğine gore 4000 üzerinden hesap yapıyorsunuz. Oysa modüle 0 10v giriş veriyorsunuz. Giriş grafiği 10 v için 2000 verir ve 6,5 v 1300 doğru değer.
3 bende 06xa görünüyor wpl versiyonu yükseltin.

Anladım.wplsoft 2.42 kullaniyorum üstü var mı? Delta forumda güncelleniyor.06xa lar önceden 14 bit biliyordum simdi 12 bit olmus sanirim ve fiyatta daha uygun.Datalarda hafiza alanlarina dikkat ediyordum ama çoklu göstergede m0-m16 arasini kullanmak neden riskli ve plc adresi için haberleşme plc istasyonunun disinda machine listi anlamadim.Ayrica ladderdan komuttanda yapilabiliyor sanirim

Yaklaşık 1 ay önce deltaww.com dan wplsoft 2.45 versiyonu indirdim.

Deltaforum kapandı. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/delta-plcnin-geleceği-hakkında.116335/

06XA için, öncesini bilmiyorum ama benim kullandıklarım 12 bit. 14 bit olanlar sanırım diğer modeller idi, kodlarını bilmiyorum.

çoklu göstergede m0-m16 arasini kullanmak neden riskli
Riskli derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.

PLC bağlı vaziyetteyken resimdeki linki tıklarsanız PLC'ye bağlanarak bazı değişkenleri görüntüleyecektir. Buradan istasyon adresini değiştirebilirsiniz.

Screenshot_3.jpg

Yada istasyon adresini D1121 içerisine ladder ile yazabilirsiniz.

deltaww.com ok bu sitede 2.46 versiyonu da çıkmış.Linki okudum ve şaşırdım.Ben piyasada çalışmadığım için geç öğrendim hatta aradım telefonlarada bakmadılar.Bir takım sıkıntılar var ama müşterilerde dikkate alınmalı tabi. Alternatif siteler ve plc lere yönelir insanlarda.Shox arkadaş bir önceki sayfada yazdığı için ilgimi çekti.

shox" okuma adresleri m0 , m16 , m32 , m48 .... gibi 16 ve katları olmalıdır.Mesela M0 opkuyorsanız m1...m15 arasını başka yerde kullanmamalısınız. buna dikkat etmelisiniz."

Ben analog da ofset gain değerindek değerini k0-k2000 yaptığımda ise 6,5 voltta 650 gibi birşeyler gördüm.k4000 yaptığımda da max. 2000 okuyorum tam emin olamadım yani ayarlardan.

Ofset ( 0 ) gain ( 1000 ) ayarlarını fabrika değerlerine ayarlayip bırakın. Sonra okumanızı yapın.

6,5v için 1300 doğru değer.

shox" okuma adresleri m0 , m16 , m32 , m48 .... gibi 16 ve katları olmalıdır.Mesela M0 opkuyorsanız m1...m15 arasını başka yerde kullanmamalısınız. buna dikkat etmelisiniz."

Benim bildiğim kadarıyla böyle bir durum yok. M0 kullandıktan sonra M1 M2 M3 vb hepsini sıralı kullandım ve herhangi bir sorun yaşamadım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri