Hmi a program atma ?

Merhaba arkadaşlar,
Hmi a program atmak istiyorum ilk sorum plc ile haberlesmem gerekiyor mu yoksa sadece panele enerji verip ethernet ile bilgisayara baglandıktan sonra programı atabilir miyim yada elinde ayrıntılı bir video olan atabilir izlediğim bütün videolarda direk hmi ekranından baslıyorlar yeni oldugum için ayrıntılı açıklarsanız sevinirim teşekkürler .

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Soruyu sorarken marka-model belirtmeniz daha faydalı olacaktır.
Ama genelde plc ye bağlı olmanız gerekmiyor.

siemens ktp400 basic .
direk ethernet ile baglantı yapabilirim o zaman pc-hmi arasında ?

plc ye bağlanmanıza gerek yok.

ama plc ile hmi ın aynı IP grubunda olması lazım.

mesela plc 192.168.0.5
hmi 192.168.0.6 gibi

önce hmi ye enerji verin.ayarlar kısmından ip yi ve subnet i ayarlamanız gerekir.plc projesinde hmi ın IP si ne ise , o IP yi girin.Subnet i de girmeyi unutmayın.

Sonra plc projesini açın.HMI projesine tıklayıp download deyin.Karşınıza çıkan sayfadan HMI yi tarayıp bulacaktır.sonra da yükleyecektir.
Tabi bu işlemleri yaparken plc nin IP si de aynı grupta olmalı 192.168.0.254 gibi

scanning and information retrieval completed. 1 problem found

bu hatayı aldıyorum ve load edemiyorum bu şekilde denediğimde .

IP adreslerinin uyuştuğundan emin misiniz ?

O sayfanın ekran fotosunu gönderirseniz iyi olur.

Şu an kullandığım bilgisayar linki açmama izin vermiyor.Bu nedenle resmi göremiyorum.Akşam daha detaylı incelerim.

1.Yükleme yaparken HMI tarafından "transfer" ikonuna basıp dener misin.

2.İkinci olarak PLC projesinde devices and network e çift tıkla. Açılan sayfada plc ile hmi arasında profinet haberleşme bağlantısını göreceksin.Adı PN/IE_1 gibi bir şeydir. Ona sağ tıkla . Assign device name de.Açılan sayfanın en üstünden HMI tı seç.Sonra alt taraftan update list de.HMI yı bulması lazım.sağ tarafta assgn name i seç.Bu işlemlerden sonra tekrar yüklemeyi dene.

3. HMı da fabrika ayarlarına dönmen gerekebilir.Nasıl oacağına dair ekte bir pdf var inceleyebilirsin.Her ihtimale karşılık bu işe başlamadan back up almakta fayda var.

Ekli dosyalar

• 19701610_wincc_tia_portal_en.pdf
    975.9 KB · Görüntüleme: 37

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri