Hidrofor genlesme tankindan olabilir mi?

ben de emin olmadan yazıyorum.
Q=10 m3/h ifadesinin birimi m3/h olduğuna göre bu bir saatte 10 metreküp su verebilir anlamına geliyor olsa gerek
mSS ise 1 metre su sütunu demekmiş. metre su sütunu ne demek acaba ben de bilmiyorum.bu basıncın su sütunu yüksekliğine çevrilmesiymiş.Galiba maximum seviyede 8-12,5 bar basınçla su verebiliyor anlamına geliyor.1 bar 10 mss ye denk geliyor.bir de senin için link buldum.Umarım işine yarar.
http://www.khgm.gov.tr/kutuphane/Pompasecimi.htm
Ben yine ısrarla basınç şalterinin ayarına bak derim.çok küçük bir basınçta devreye alınmak üzere ayarlanmışsa,örneğin sistemin boşta basıncı 4 bar ise,şalter de 3,9 bara düşünce devreye girecek şekilde ayarlanmışsa,devreye girip çıkması normaldir.Tabii membranın basıncı düşükse,o da aynı sonucu verebilir.Fakat diyelim ki membranın basıncı 5 bar.Pompa suyu hidrofora basınca,su membranı sıkıştırarak basıncını artırmalı.Basınç 5,5 bara çıkınca şalter pompayı durduruyorsa,hidrofor tankında yeterince basınç oluşamadan,yani membran yeterince sıkışamadan,pompa duruyorsa,bu da sıkıntınızın sebebi olabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaslar gecenlerde kurdugumuz bir hidrofor, sistemden hic su cekilmedigi ( veya cok az bir miktar cekildigi ) halde surekli devreye giriyor.
Pompa 5.5 kW , 30 tonluk su tankindan kendiliginden alip 200 kisilik kampi besliyor. Kamp henuz kullanima acilmadi. 500 litrelik genlesme tanki var.Basinc ayari 3.5-5 bar arasinda. Devrede sadece bir musluk varken bile Hidrofor cok sık aralıkla devreye giriyor. Ben 500 litrelik basinc tankindan supheleniyorum.Devreye alinirken ben yoktum.Benim merak ettigim:
Hidrofor genlesme tanki ilk devreye alinirken neler yapilmali?
Tankin ustunde sibopa benzer bir nokta var, acaba oraya basinc olcer koymak icin mi?
Basinc tankimin basincini nasil olcebilirim, saglamlik kontrolunu nasil yapabilirim. Tesekkur ve saygilarimla

Arkadaşım;Şu anda benim bulunduğum işyerindeki hidroforda da aynı arıza var.Tankın üzerinde oto lastiği sibobu var.Bu sibopa bastığınızda hava yerine su geliyorsa MEBRAN yırtıktır.Ancak bizim hidrofor 200 Litrelik.Benim sorunum şudur: Ben mebranı değiştireceğim ya da tamir edip yerine takacağım.fakat ilk etapta ne kadar hava basacağımı bilmiyorum.Mesela 30-35 hava mı basmma gerekir yoksa 2-3 BAR mı? Yardımcı olursanız sevinirim.Tşk.ler.

Syn. HİÇBİRŞEY ustam bende kendi fikrimi aksetmek istiyorum...kanaat'im ce 500 lt genleşme tankınız yeni olduğundan hava basıncı yüksek,imalatçı firmanın standart olarak bıraktığı hava genelde 4.5 veya 5.5 bar arasıdır.Mevcut hidroforunuz 3.5/5.5 arası çalışıyor ise genleşmenin havası 3 bar olmalı yani alt limitten 0.5 bar eksik olmalı, fakat bana soracak olursanız hava ayarını 3 bara düşüreceğinize, anahtarın alt limit ayarını 0.5 bar yükseltin 4 bara çıkarın üst limiti de 6 ya ayarlayın 4/6 çalışsın sebebine gelince 500 lt genleşme işin 3 barlık hava içindeki mebranın idealden fazla şişmesine sebep olur ve sıkıntıya sokar.hava ayarını kontrol edebilmek için mutlaka hidroforun kapalı olması gerekir 10 dk'lık beklemeden sonra, hava kontrölü yapılmalı aksi taktirde yanıltır, en ideali ise içindeki suyu tahliye etmek tabii bunun için sökmeniz gerekebilir...sonuç olarak genleşme hava ayarı 3.5 bar, anahtar ayarı ise 4/6 kolay gelsin ustam

Syn. HİÇBİRŞEY ustam bende kendi fikrimi aksetmek istiyorum...kanaat'im ce 500 lt genleşme tankınız yeni olduğundan hava basıncı yüksek,imalatçı firmanın standart olarak bıraktığı hava genelde 4.5 veya 5.5 bar arasıdır.Mevcut hidroforunuz 3.5/5.5 arası çalışıyor ise genleşmenin havası 3 bar olmalı yani alt limitten 0.5 bar eksik olmalı, fakat bana soracak olursanız hava ayarını 3 bara düşüreceğinize, anahtarın alt limit ayarını 0.5 bar yükseltin 4 bara çıkarın üst limiti de 6 ya ayarlayın 4/6 çalışsın sebebine gelince 500 lt genleşme işin 3 barlık hava içindeki mebranın idealden fazla şişmesine sebep olur ve sıkıntıya sokar.hava ayarını kontrol edebilmek için mutlaka hidroforun kapalı olması gerekir 10 dk'lık beklemeden sonra, hava kontrölü yapılmalı aksi taktirde yanıltır, en ideali ise içindeki suyu tahliye etmek tabii bunun için sökmeniz gerekebilir...sonuç olarak genleşme hava ayarı 3.5 bar, anahtar ayarı ise 4/6 kolay gelsin ustam

:)kimse motordakı çekvalf ın kaçirdığını yazmamış dıkkatınızı çekerım:)

Kurulumu henüz yeni olan bir hidroforun çekvalf'i nasıl arızalı olabilir bilemem ama yinede şu sözlere bağlı bir şekilde hak verebilirim... '' sistemden hiç su çekilmediği halde'' bu durumda bu mümkün çekvalf arızalı derim...bunu anlamanın yolu çıkış vanasını kapatmak çalışıp çalışmayacağını beklemek, çıkış saat'ini gözlemlemek vana kapalı olduğu halde saat'te aksi yönde sapma varmı yokmu diye, çekvalf'e kulak vermek dinlemek, motor çalışırken durma esnasın da kollektörün ters yönde enerjisiz yol alması... vs vs vs

:)kimse motordakı çekvalf ın kaçirdığını yazmamış dıkkatınızı çekerım:)

sayin tekin iyi okumamissiniz doangun arkadasimiz cekvalf uyarisinda bulunmus :)
cekvalf agzina pislik gelmis olabilir yeni oldugu icin su cekilen yerin temizligi daha tam oturmamis
tabi diyer sebeplerede bakmak lazim

arkadaslar benim soyle bir sorunum var

3 metreden su ceken 55kw 125m3/h 80H etiketli norm tip pompam var (salyangoz tip)
pompa 3 tonluk bir tanka su basiyor tankin ust seviyesi hava dolu su seviyesi dustugunde pompa calisip su seviyesini tankin % 75 ini doldurana kadar calisiyor tankdan baska bir cikis ile fabrika ici besleniyor tankin en ustunde kopresor hattindan hava var hava suyu fabrika icine yitiyor
su eksilince pompa tamaliyor komresorde 55kw calisma basinci 3-4bar tankda mebram yok

sorun ise pompanin 1 dk veya 2 dk bir calismasi cok kisa surelerle devreye girip cikiyor
buda faturami kabartiyor pompanin daha seyrek devreye girmesini nasil saglarim
yada
cok fanli dikey pompalardan kullanip tasarruf edebilirmiyim
nasil bir sistem kurarsam elektrikden tasarruf edebilirim ayrica devamli kopmrosere ihtiyacim varmi

tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim
herkese kolay gelsin

Son düzenleme:
Arkadaslar gecenlerde kurdugumuz bir hidrofor, sistemden hic su cekilmedigi ( veya cok az bir miktar cekildigi ) halde surekli devreye giriyor.
Pompa 5.5 kW , 30 tonluk su tankindan kendiliginden alip 200 kisilik kampi besliyor. Kamp henuz kullanima acilmadi. 500 litrelik genlesme tanki var.Basinc ayari 3.5-5 bar arasinda. Devrede sadece bir musluk varken bile Hidrofor cok sık aralıkla devreye giriyor. Ben 500 litrelik basinc tankindan supheleniyorum.Devreye alinirken ben yoktum.Benim merak ettigim:
Tankin ustunde sibopa benzer bir nokta var, acaba oraya basinc olcer koymak icin mi?
Basinc tankimin basincini nasil olcebilirim, saglamlik kontrolunu nasil yapabilirim. Tesekkur ve saygilarimla
çekvalfin kaçırıyorda olabilir

çekvalfin kaçırıyor da olabilir

sitelerdeki hidrofor motor sisteminden bahsedermısınız depoda su bittiginde ne yapılmalı mesela ?

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri