Hidrofor Çalışma Basıncı

Merhaba arkadaşlar;
13 katlı bir binanın 13, katında oturmaktayım.Musluğu açtığımda su akışında bariz değişiklik oluyor. Acaba hidroforun çalışma basıncını kaç bar aralığında olması gerekir?
Benim asıl sorunum kombiden çıkan sıcak suyun ani olarak soğuyup ısınması.
Kombi servisini çağırdığım da gelen servis teknisyeni suyun debisinin düşmesinden dolayı kaynaklandığını söyledi ve hidrofor çalışma alt basıncını yükselterek sorunu giderebileceğimi ifade etti.Ancak uygun olan hidrofor çalışma basıncını bilmediğim için herhangi bir müdahalede bulunamadım.
Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
Şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Saygılarımla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar;
13 katlı bir binanın 13, katında oturmaktayım.Musluğu açtığımda su akışında bariz değişiklik oluyor. Acaba hidroforun çalışma basıncını kaç bar aralığında olması gerekir?
Benim asıl sorunum kombiden çıkan sıcak suyun ani olarak soğuyup ısınması.
Kombi servisini çağırdığım da gelen servis teknisyeni suyun debisinin düşmesinden dolayı kaynaklandığını söyledi ve hidrofor çalışma alt basıncını yükselterek sorunu giderebileceğimi ifade etti.Ancak uygun olan hidrofor çalışma basıncını bilmediğim için herhangi bir müdahalede bulunamadım.
Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
Şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Saygılarımla

Merhaba, normal şehir Şebeke basinci 2 bar cîvarindadir yani hidroforun alt basinci minumum 4 bar ayarlar iseniz evinize su dûzenli olarak çikar dîye dûşûnûyorum, ûst basinç sanirim 7bar

mehmet bey cevap verdiğiniz öncelikle teşekkür ederim.
o zaman bir sorum daha olacak alt basıncı 4 bar olarak ayarladığımda 13. kata olması gerektiği basınçta çıkacakmı?

her 10 metre 1 susütünu yapar 13 katlı bir bina 13x3=39metre yapar oda 3,9 susütunu yapar, her 1 susütunuda 1 bara eşittir yaklaşık yani sizin oraya 4 bar basınç yapıldığında rahatlıkla çıkması gerekir,

13 katlı binaya 7-8 atü den aşağı basınçda su çıkaramazsınız.

arkadaş kolay gelsin benim sana önerim hidroforun ayarıyla oynamanı tavsiye etmem zira diğer dairelerde basınçdan dolayı arıza çıkarsa başın ağrıya bilir basınç hızla inip çıkıyorsa hidroforun topu patlamış olabilir normalde ben 5 kat için 3-5. 7kat4-6 uyguluyorum size en yakın hidroforcuya tavsiye ederim basıncı kaçırırsanız kötü olur

kolay gelsin

Mevcut anahtarı ''alt 4.5''/''üst 6.5'' bar'a ayarlayın GENLEŞME tankınızın havasını da kontrol edin patlak ise giderin havası eksik ise 4 bar'a eşitleyin...

NOT : Çalışma ve durma aralığı 2 bar olmalı...Genleşme tankı alt limitten 0.5 bar eksik olmalı...

13 katlı binaya 7-8 atü den aşağı basınçda su çıkaramazsınız.

neye göre böyle bir yargıda bulundunuz aceba?
1 bar ortalama 10 metre yüksekliğe cerbi çıkar yani hiç bir alet kullanmadan ortalama(ortalama diyorum çünkü; kullanılan armatürlerin kayıplarını hesaba katmıyorum) 10 metreye kendiliğinden çıkar...! 1 BAR=1,019716 ATÜ ise yine yaklaşık değerlerden bahsediyorum 8 ATÜ= 7,84 BAR eder oda 78,4 metre yükseklik demektir....! eğer 13 katlı binanın 13.katı 78 metre geliyorsa ozaman diyecek bişey yok ama bence gelmez maksimum kat yüksekliği özel değilse eğer 3 metredir, 13 katlı binanın 13.katı 39 metre olur bildiğim kadarı ile tabiki...!amacım kimseyi yanıltmak yada rencide etmek değil, umarım yanlış anlamazsınız, eğer hala 4 bar ile 13.kata su çıkmıyor ise pompanın fanlarına baktırmanızı tavsiye ederim çünkü yeni nesil pompalarda fanlar plastikten imal ediliyor ve ısıdan dolayı (su kalmadığı zaman ısınıyor pompa boş çalıştığı için) fanlar gidiyor.... bir kontrol etmekte fayda var diye düşünüyorum pompanın alt kısmına dokunduğunzda sıcaklığı hissedersiniz emiş hattı soğuk basış hattı sıcaktır eğer fanlar gittiyse kontrol ederseniz görürsünüz...ben şuan 15. kata 4-6 bar arası çalışan bir hidrofor ile kesintisiz su bastırabiliyorum önceden çıkmıyordu su kesintisi olmuş ve bizim hidrofor durmamış ve sonuç malum fanlar iptal hepsi erimiş susuz kaldığı için, 4 adet yeni fan ile bu iş düzeltildi ve şuan 15. katta rahatlıkla su kullanılıyor....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri