Hesaplı , fonksiyonel cnc kontrol üniteleri

deniz77

Uzman Üye
Arkadaşlar , hem hesaplı (fanuc , siemens , mitsubishi , heidenhain v.s. göre) hemde fonksiyonel cnc kontrol ünitelerini araştırıyorum bir süredir. Yeni projemde böyle bir ünite kullanmak istiyorum. Ben araştırdıklarımı çıkardım eklamak isteyen , ilgisi , bilgisi , tavsiyesi , kullanan arkadaşlar varsa fikir ve yorumlarını belirtirlerse memnun olurum.
Linklerde kullanım klavuzları , broşürleri mevcut.

LNC cnc kontrol üniteleri
CNC KONTROLRLER  >>  LNC-320 SERS  >> 

CNC KONTROLRLER  >>  LNC-600 SERS  >> 

CNC KONTROLRLER  >>  LNC-520 SERS  >> 

HUST Cnc kontrol üniteleri
H4C-3

H4CL-M/T

ADTECH Cnc kontrol üniteleri
ROBOSAN OTOMASYON - MOTION CONTROLLER | STEP MOTOR | SERVO MOTOR | STEP SRC | CNC

Adacan  www.adacan.net

Syntec Giriş

Fagor Page Title

gpeker2003 arkadaşım , evet adtech dediğin gibi. ADT-CNC4240 modelinin fiyatı diğerlerinden avantajlı. Ama makina profesyonel , uzun eksende 4000mm net kesim alanlı , otomatik takım değiştirmeli , tabiiki servolu olursa diğerlerinin 3000$ - 5000$ arası fiyatlarına katlanılır gibi geliyor bana. Böyle bir makinanın fiyatı malum, değerli gpeker2003 arkadaşım sen nedersin? Değermi kullanmaya...

Ben hemen hemen hepsini inceledim. Gantry özelliği yok mesela ADT de. LNC lerde var. Dediğin gibi 3500-5000 $ fiyatı var. 4000 mm makinede olmazsa olmaz 3 şık var bence. Birincisi iyi bir helisel kremayer ikincisi servo üçüncüsü gantry özellikli bir kontrol ünitesi. Hassasiyet, hız isteniyorsa 3000-5000 $ verilmeli. Ya da piyasa da ne olduğu belirsiz triger kayışlı sistemler tercih edilmeli :D

Uzak dursun belirsiz triger kayışlı sistemler. ADT de 4. ekseni (A) Y eksen 2 olarak ayarlayabiliyorlarmış. Böylece aynı hareketi yapan Y1 ve Y2 ekseni oluyormuş. Buda 2 senkron sinyalin çıkarak 2 servoyu eş olarak sürmesini sağlıyormuş. Ama ben görüp denemedim değerli gpeker2003 arkadaşım. Olmazsa olmaz 3 seçeneğine katılıyorum. Böyle bir makinada schneeberger helis kremayer iyi gider diye düşünüyorum. LNC-520H ve LNC-600İ fena değil gibi. Önce AR-GE işlerinde kullanıcağım ufak bir makina yapayım elimin altında dursun.:D Sen hiç kullandınmı veya uygulama yaptınmı böyle ünitelerden gpeker2003?

gantry başlı başına bir özellik. 3 eksenli bir ünitede y eksenini paralel bağlayarak da yapabilirsin paralelliği. Fakat uygulamada böyle olmuyor. Stepler için konuşmuyorum zaten gitti gitmedi steplerin sürücünün umurunda değil :D Servolarda ise feedback leri değerlendirecek, encoderlerin verilerine göre Y1 Y2 yi ayrı ayrı kontrol edecek sürekli paralelliği sağlayacak bir sistem bu. ADT deki 4. eksen döner eksen. Düşünürsen Robosan dan Caner Bey sağolsun yardımcı olur sana. LNC ler ise 3500 ve 5000 $ fiyatları var. Milling için olanları. Profesyonel üniteler. Gantry özelliğine haiz. Ama fiyat = işlevsellik olarak alınabilecek ürünler.

evet dediğin gibi , zaten benim step motorlar ve sürücülerinle pek işim olmuyor. Bir türlü ısınamadım şu steplere. madem makina profesyonel olacak , atc falan bence LNC üniteyi hakediyor. LNC nin nasıl çalıştığını 4500mm'lik bir makinada izlemiştim gerçekten net , senkron ve hızlı çalışıyordu, gpeker2003. Ama fiyattan dolayı şu ADT nin bir routerda neler yapyığını izleseydim fena olmazdı, fiyatı iyi çünkü. Cimrilik yapmayalım LNC ye bakalım...

deniz77 kardeşim, bence ihtiyaca yönelik bak. İyi her zaman pahalıdır, Türkiye de biraz daha pahalıdır ama :) Kaynakları etkin kullanmak lazım. Başarılar dilerim...

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri