Her yönüyle Endüstriyel Elektronik ders notları

EleCtRox_

Onursal Üye
Onursal Üye
Endüstriyel elektronik için hazırlanmış tam bir kaynak bu bölümde okuyan veye merağı olanlar için çok güzel bir kaynak iyi çalışmalar.

180 sayfalık pdf dökümanda

1.bölümde endüstriyel elektronik devre elemanları(diyot,optik elemanlar, tristör, triyak ......)

2. bölümde işlemsel yükselteçler (OPAPMLAR),diferansiyel devreler, opapm devreleri, opapm ın temel yapısı, karakterisitiği .....

3. bölümde optik devre uygulamaları (ldr, fotodiyot, fototransistör .... vb. örnek devreler ve çözümler)

4. bölümde Sıcaklık kontrol devreleri (termocouple, lm35 ,ntc, ptc v.b. sensörler. yapısı ,çalışması, karakteristiği ve örnek uygıulama devreleri)

5.bölümde uzaktan kontrol yöntemleri(ır alıcı ve verici devre teknikleri ve uygulama devreleri.

6. bölüm zamanlayıcılar(transistörlü RC zamanlayıcı devreler .....v.b.

7. bölüm Converter(çevirici) devreler(DC-AC dönüştürücü,DC-DC, AC-DC, AC_DC dönüştürücüler,anahtarlamalı güç dönüştürücüleri

8.bölüm transdüsürler ve sensörler(nem sensörü, gaz sensörü,yaklaşım sensörü, v.b. .... elemanların karakteristiği ,çalışması ,örnek devreler

9. bölümde röleler ve kontaktörler yapısı, çalışması ,örnek devreler

10. bölümde elektrik motorları(dc-ac motorlar yapısı çalışması, kontrol yöntemleri, örnek devreler

11. bölümde elektriksel büyüklüklerin ölçülmesi(ışık şiddeti, mesafe ölçümü..... vb.)

12. bölümde karışık uygulama devreleri

Ekli dosyalar

• endustriyel_elektronik1.rar
    8.3 MB · Görüntüleme: 427
arkadaşlarlar bir şey sormak istıyorum bu elektronik elemanları tek tek nasıl ölçebılırız şundan soruyorum her hangı bır elektronık karttakı elamanları olcup elektronık kartı tamır etmek ıcın umarım kendımı ıyı ıfade etmısımdır

arkadaşlarlar bir şey sormak istıyorum bu elektronik elemanları tek tek nasıl ölçebılırız şundan soruyorum her hangı bır elektronık karttakı elamanları olcup elektronık kartı tamır etmek ıcın umarım kendımı ıyı ıfade etmısımdır

Sana stajım esnasında yaptığımız işlemi anlatacam: stajda tamir etmemiz için sinyal filtreleme aletleri geliyordu bize. mühendis ,bu aletin devre şemasına ve "aletin fişe takılı" olduğu andaki, her bir parçanın uçlarındaki/çıkışındaki sinyal şeklini gösteren bir şemaya sahipti. bu önemli çünkü mühendis osiloskop ile (osiloskobun "probe"larını elemanların uçlarına dokundurmak suretiyle) her elemanın sinyal şeklini osiloskop ekranından izliyordu. eğer elindeki şemayla uyuşursa kartın üzerindeki diğer elemanı incelemye geçiyordu. bu sıra rastgele seçilebilir. entegreler ,mümkünse devreden çıkarılır ve özel aletiyle (entegre programlamada kullanılana benzeyen bir alet) çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
ben bunu gördüm.hatalı parçalar yenisiyle değiştiriliyor ve kart sağlam hale getiriliyor. başka yöntemler de vardır. umarım bu sana fikir vermiştir.

ben elektronik kart yapan bi firmada çalıştım bazı elamanlar kart üzerinde sökülmeden arızalı olup olmadıgı anlaşılabiliyo ama bazı mosfet örengin kart üzerinde ölçmek le anlaşılmıyo biraz tamir tecrübesi kazanman lazım daha kolay yolu yok ada osilaskop kullanmayı biliyosun en garantisi o elamanın sinyal çıkışlarına bakıp saglam olup olmadıgını ögrenebilirsin umarım biraz yardımcı olmuşumdur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri