Heat Pump Çalışma Prensibi

BOBAKIR

Üye
Heat Pump'ta çevrim döndüğünde kondenser evaporatör gibi evaporatörde kondenser gibi çalışıyor. Normalde kondenserin kapasitesinin evaporatörden daha yüksek olması gerekir. Burada kondenser ve evaporatörün bu şekilde çalışmasını emiş akümülatörü mü sağlıyor yoksa farklı bir sistem mi var? Açıkcası kafam bu konuda çok karışık. Genel olarak çalışma prensibini ve emiş akümülatörünün kompresöre sıvı soğutucu akışkan gitmesini önlemek dışında farklı bir kullanım amacı ya da katkısı var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bildiğim kadarıyla heat pump da 4 yollu yok. Cihaz siradan buz dolabı gibi çalışıyor kondenser den gereken sıcaklığı elde ediyoruz. Yani evap ve kondenserin yönünü degsitirecek yada farkli bi özellik katacak bir parçaya ihtiyaç yok

Heat Pump'ta çevrim döndüğünde kondenser evaporatör gibi evaporatörde kondenser gibi çalışıyor. Normalde kondenserin kapasitesinin evaporatörden daha yüksek olması gerekir. Burada kondenser ve evaporatörün bu şekilde çalışmasını emiş akümülatörü mü sağlıyor yoksa farklı bir sistem mi var? Açıkcası kafam bu konuda çok karışık. Genel olarak çalışma prensibini ve emiş akümülatörünün kompresöre sıvı soğutucu akışkan gitmesini önlemek dışında farklı bir kullanım amacı ya da katkısı var mı?

Sodece soğutma yapan bir sistem ile heat-pump sistemdeki evaporatör ve kondenser farklıdır. Konu biraz karışık, bir çok detay var. Bunlardan bir tanesine örnek vermek gerekirse;
Heat-pump sistemde soğutmada örneğin evaporasyon 7°C kondenzasyon 50°C iken ısıtma yaparken evaporasyon -5°C kondenzasyon 40°C olacaktır. Bu durumda hem evaporatör hem de kondenser düzgün çalışacaktır.

Merhabalar benim de bu konuda bilgilerinize ihtiyacım olacak,
İstanbul'da çalışacak R410 A gazlı, heat-pump çalışacak bir klima santrali dizayn etmek istiyorum. Yaz: Tg: 33 °C , % 48 r.h. Kış: Tg: -3 °C , % 85 r.h dış hava şartlarıdır. Klima santrali için gereken soğutma kapasitesini sağlayacak DX bataryayı seçiyorum. Örneğin: Yazın, Evap/kondz : 5/45°C sıcaklıklarında X kW soğutma kapasitesinde bir Evaporatör bataryasını seçtim. daha sonra bu batarya soğutma kapasitesini karşılayacak kompresörü seçtim ve kompresör motor gücü+ Kompresör soğutma kapasitesi=Kondenser kapasitemi buldum Daha sonra biraz önce seçmiş olduğum eveporatörün kapasitesini kondenser kapasitesinde olacak şekilde tekrar büyüterek seçiyorum. (Bu evaporatör heatpump olacağı için ve kışın Kondenser olarak çalışacağı için kondenser kapasitesine denkliyorum)
Evet şimdi sorum bundan sonraki kısmı içeriyor. Öncelikle klima santralindeki bataryanın ısıtma kapasitesi Kompresör soğutma kapasitesi + Kompresör motor gücü olacak, ama ben bu bataryadan çıkış sıcaklığını nasıl hesaplayacağım? Kışın kondenser olarak çalışacak olan bu batarya için hava giriş sıcaklığı, kondenzasyon ve evaporasyon sıcaklığı ne olacak vs...
Kondenser seçerken kış aylarında dış hava sıcaklıklarına veya iç hava koşullarına göre alınması gereken evaporasyon ve kondenzasyon sıcaklıkları neler olmalıdır? Varsa başka uyarılarınız? Tüm bunları içerecek ve bir örnekle açıklarsanız sevinirim ?
Şimdiden teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri