HDD bord üzerinde yanan devre elemanı

caferaga

Üye
Konuyu nereye açacağımı bilmediğim için teknik eğitmenler bölümüne açıyorum kusuruma bakmayın bi arkadas bana bunun ne olduğunu söyleyebilirmi acaba?

Board un üzerinde de hiç bir bilgi yok ne şekil ne değer

resimdeki kırmızı kare içerisinde bulunan smd elemanın ne olduğunu benim gibi bilmeyenler de varmış lakin bilen bir arkadasın yardımını bekliyorum ne olduğu hakkında HDD board çerçeve içindeki eleman yandı yerine muadilini takmak istiyorum

ufacık bir bilgi istedim bu kadar da saklamayın

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

dirence benziyorda bi değer okuyamadım.üstünde bişe yazıyormu. içinde R harfi gecen?

sanmıyorum direç olduğunu resim ölmeden önce ki resmi üzerinde görüldüğü gibi başka da hiç bir bilgi bulunmuyor 250 GB HDD board bir türlü ne olduğu çözemedim bilen bir arkadas yardımcı olursa çok makbule geçicek

gelde sitem etme koca sitede okadar kullanıcı ve şu smd elemanı bilen birisi yok çok ilginç hala ne olduğu hakkında küçücük bir bilgi verecek bir arkadas çıkmadı

Moderatör tarafında düzenlendi:
sabırsız olmayın.

sabırsızlık değil aslında smd programlar datashell ler ne varsa indirdim aradım taradım ne olduğunu bulamadım samsunga msj attım hala dönen olmadı nedir ne acayip bişidir bu smd elemanlar gözünü sevim eski elektronik devre elemanlarının en azından ne olduğunu biliyorduk

ayakta alkışlıyorum :) tırnağın varsa başını mı kaşı diyorlar buna

Moderatör tarafında düzenlendi:
gelde sitem etme koca sitede okadar kullanıcı ve şu smd elemanı bilen birisi yok çok ilginç hala ne olduğu hakkında küçücük bir bilgi verecek bir arkadas çıkmadı

@caferaga, merak ettiğin komponent, kılıfından da tahmin edebileceğin gibi, direnç. Omajı ise üzerinde yazdığı gibi "0" yani 0 ohm.

Peki 0 ohm direnç neden kullanılır?

0 Ω dirençlerin değerlerleri 10-50 miliohm arasındadır, benim rastladığım kadarıyla örneğin alttaki şemadaki gibi akım şöntlerinin kalibrasyonu için kullanılırlar:

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Dip kılıfta olanlar ise (tek siyah bantlı) genellikle pcb'de atlama yapmak için kullanılır.

Selamlar

yani bu bi nevi köprü görevini görüyor direç diye düşündüm ama sonra üzerinde yada boar da herhangi bi değer yada direnç olduğuna dair bi iz olmadığından direnç değil dedim yukarda bi arkadas da dirence benziyor demişti sanmıyorum demiştim senin de verdiğin şemaya bakılırsa dediğin gibi 0 ohm direnç o zaman bunun yerine direk köprü atsak sorun olurmu acaba? akıma karşı koymadığına göre köprü problem oluştururmu?

Devreyi incelemek lazım. Oradan direnci yakacak kadar akım akması normal değil, takibeden kısımlarda da sorunlar oluşmuş olabilir.

(Ayrıca, ekleyeceğiniz köpünün de çok az da olsa bir direnci olacaktır)

şimdi denedim köprü yaptım ewet ilk resimde ki dirençten hemen sonra gelen eleman da yandı sanırım ileride bi sorun var yaptığım köprü acayip şekilde ısındı aşırı akım çekiyor sanırım.

Muhtemelen kısadevre olmuş bir komponent var, sabırla incelerseniz eminim sorunu bulursunuz, kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri