Harmonik filtreyi sönt reaktörü icin baglanir mi?

bayram07

Üye
Merhaba

Harmonik filtreleri ucundaki kondansatorleri sökerek bi nevi sönt reaktoru olarak kullanabilir miyim. Yada nasıl bağlarsam sönt reaktörüne dönüşür.?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Biri filtre diğeri reaktör.

birbiri yerine olmaz. Filtrenin indüktansı ile reaktörün indüktansları çok farklı diye biliyorum.

Harmonik filite direnci çok küçüktür yani sen bunun birer uçlarına r - n veya s-t fazlarını bağladığında dumanlar çıktığını görüceksin :) şönt reaktör ise indüktansı mı desem omaj farkı büyüktür tel kalınlığı bile farklıdır.
Onun için doğru malzemeyi, doğru yerde kullanmak lazım.

selamlar. bir sorum var arkadaşlar; harmonik filtre sadece kompanzasyon panosunda mı yapılır. veyahut ben sistemimde harmonik üretebilecek makinelerin herbiri için de filtreleme yapmam gerekir mi? eğer gerekirse de filtre koyduğum zaman 3faz gerilim 400v tan 440 v lara kadar yükselebiliyor. bu gerilim değeri hassas cihazlara zarar verebilir mi. deneyimi olan arkadaşlardan destek bekliyorum. enerji sistemimdeki her bir cihazı temiz sinüsoidal enerji ile nasıl besleyebilirim?

Konu,biraz kritik bir konudur.Yarım ve eksik
bilgi ile hatalar yapılabilir.Öncelikle,belirli se-
viyede konu ile ilgili bilgiler edinmelisiniz.

Ekli dosyalar

• HARMONİL REAKTÖR FAKTÖRÜ.pdf
    8.9 MB · Görüntüleme: 32
Konu,biraz kritik bir konudur.Yarım ve eksik
bilgi ile hatalar yapılabilir.Öncelikle,belirli se-
viyede konu ile ilgili bilgiler edinmelisiniz.
sami bey bu evrağı inceledim. Şebeke harmonik filtreli 300kvar kapasiteli kompanzasyon panosunun tasarımını da yaptım. fakat aklıma takılan harmoniklerin fabrikanın büyüklüğüne göre veyahut kullanılan makinelere göre tekrar ortaya çıkabilmesidir.(?) daha önce sektörde herhangi bir hassas makineye özel olarak filtreleme uygulaması yapılmış mıdır. bunu bilmek istiyorum. kulaktan dolma yapılması gerektiğini duydum. doğruluk payı nedir acaba?

Doğru ölçüm ! yapılmadan yapılacak uygula-
malar,yanlış sonuca götürür.Ölçümü yapan-
larında,daha önceden bu işi yapmış tecrübe-
li şahıs / kurum olması gerekir.Her tesis,ken-
dine has özeldir.Eşdeğer tesis ! olması,çözü-
mün,oradaki gibi yapılacağı anlamına gel-
mez.Uygulamayı yapmak istiyenlerdende,re-
ferans ve garanti istenmelidir.

Doğru ölçüm ! yapılmadan yapılacak uygula-
malar,yanlış sonuca götürür.Ölçümü yapan-
larında,daha önceden bu işi yapmış tecrübe-
li şahıs / kurum olması gerekir.Her tesis,ken-
dine has özeldir.Eşdeğer tesis ! olması,çözü-
mün,oradaki gibi yapılacağı anlamına gel-
mez.Uygulamayı yapmak istiyenlerdende,re-
ferans ve garanti istenmelidir.
kimse annesinin karnında bu işi öğrenmiyor. mesleğe ilk başladığınızda yaptığınız hataları düşünün. ben yaptığımız işin tehlike boyutunun farkındayım ve karadüzen bağla gitsin mantığındansa bir işlemi bilmiyorsam birden çok farklı kaynaktan teyit ettikten sonra hareket ediyorum. bu işe yeni başladım bilmediğim konuları sormaktan hiçbir zaman vaçgeçmeyeceğim. yardımınız için teşekkürler fakat sorum cevaplanmadı. tekrar ediyorum. harmonik filtreleme işlemi sadece şebeke enerjisine mi yapılır. yada sistem içerisinde filtrelenmiş temiz enerjiyi çektiği enerji ile bozabilecek makinelerden dolayı hassas makinelerin de beslemelerine harmonik filtre gerekebilir mi. tecrübe eden varsa soruma cevap vermesi yeterli. nihayetinde harmonikler, iletim ve dağıtım hatlarından gelerek kullanıcıya ulaşıyor. ve tüm sistem enterkonnekte bağlı durumda. bir çok alıcı kullandıkları yüklerle harmonik oluşmasıne neden oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri