Hareket sensörü ile anahtarlama

Arkadaslar merhaba. Evimin merdivenlerine sirayla yanan led devresi yaptirdim (12v) Yapan arkadasa hareket sensörü baglayacagimi söyledim. Devre guzel calsiyor fakat baslamasi için biraktigi iki ucun birbirine temas etmesi gerekiyor. (2 adet anahtar yeri var devrede biri digerinin tersine baslatiyor devreyi) 12v hareket sensöru arastirdim pir denilenilen malzeme cikti ben buraya röle bagliyayim dedim ama pır sensörle role baglantisini nasil yapacagimi cozemedim yardimci olursaniz sevinirim.
Screenshot_20190223-104801_Video Player.jpg

Sensördeki çıkış NO türünde, neresinde takıldınız ki, sıralı yanan merdiven aydınlatması mı yapıyorsunzu?

Kullanacagıbuz pır hangi model
Internette arastirdigimda genelde bu model cikiyo fiyati da uygun HC-SR501 Ayarlanabilir IR Hareket Algılama Sensörü - Pir
Sensördeki çıkış NO türünde, neresinde takıldınız ki, sıralı yanan merdiven aydınlatması mı yapıyorsunzu?
Evet sirali yanan merdiven devresi yaptirdim sensörü nasil baglayacagimi bilmiyorum bırakılan anahtar ucunu birbirine degdirdigimde devre calisiyor

Internette arastirdigimda genelde bu model cikiyo fiyati da uygun HC-SR501 Ayarlanabilir IR Hareket Algılama Sensörü - Pir

Evet sirali yanan merdiven devresi yaptirdim sensörü nasil baglayacagimi bilmiyorum bırakılan anahtar ucunu birbirine degdirdigimde devre calisiyor

O bahsettiğiniz pır sensörün çıkışı 5 Volt diye biliyorum o çıkışa 5 Voltluk bir röle takıp NO ve COM ucunu o elinizdeki iki kabloya takabilirsiniz.

öncelikle merhaba bütün pır sensörlerde role vardır içinde role ortak ucuna faz verilmiştir siz pırın içini açın yapabilşyorsanız enerji verin kontrol kalemi ile kontrol edin faz rolenin orta ucundadır enerjiyi kesin bu faz olan devre yolunu bıçak türü bişeyle kazıyın kelmense baglantı noktasın rolenin orta uç ve açık ucunu baglayın pır çalıştıgında role kapatacak ve sizin devre çalışacaktır kolay gele

O bahsettiğiniz pır sensörün çıkışı 5 Volt diye biliyorum o çıkışa 5 Voltluk bir röle takıp NO ve COM ucunu o elinizdeki iki kabloya takabilirsiniz.
Cikis gucu 3.3v diyor o kadar kucuk röle bulamadim açıkçası yinede tesekkur ederim cevabiniz için.
öncelikle merhaba bütün pır sensörlerde role vardır içinde role ortak ucuna faz verilmiştir siz pırın içini açın yapabilşyorsanız enerji verin kontrol kalemi ile kontrol edin faz rolenin orta ucundadır enerjiyi kesin bu faz olan devre yolunu bıçak türü bişeyle kazıyın kelmense baglantı noktasın rolenin orta uç ve açık ucunu baglayın pır çalıştıgında role kapatacak ve sizin devre çalışacaktır kolay gele
Bunu deniycem teşekkür ederim yapabilirsem yazicam :)

Cikis gucu 3.3v diyor o kadar kucuk röle bulamadim açıkçası yinede tesekkur ederim cevabiniz için.

Bunu deniycem teşekkür ederim yapabilirsem yazicam :)
3,3v TTL çıkış yani transistor ile kontrol etmelisin! İşe tr dahil olduğuna göre röle 5v luk olur 12v luk olur sana kalmış ;)! Tr ile röle kontrolünü de bilirsin artık olmadı araştır.

Bahsi geçen Hcsr 501 pır sensör kartı 5 12 v arası çalışır. Max 12 v dahi uygulasanız devrenin out çıkışı 3.6 voltu geçmez . Bu voltaj ile 5 v lük bir rölenyi direkt olarak çektiremezsiniz . Bunun için değişik sitelerdr bulunan geliştirme kartları ile uyumlu 5V 1 kanal röle kullanabilirsiniz . Piyasada 5 tl civarı satılıyor. Ancak şöyle kötü bir durum mevcut burölelerin trigger uçlarına negatif voltaj uygulandığında çalışıyor. Yanı ( Low voltage trigger)
1986725842-975095321.jpg
909474673-2068354479.jpg

Umarım bu video da yardımcı olur biraz .

Yada bulabilirsen high voltage trigger bir röle kartı ile kontrol yapabilirsin

Umarım bu video da yardımcı olur biraz

Ekli dosyalar

• hcsr01.jpg
    hcsr01.jpg
    34.9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614