Hangisi Toprak ? Çorba bulmacası :)

43A4EF4F-B675-439F-9182-A97F86ABC017.jpeg
İşini düzgün yapan tüm ustalara teşekkür ederek başlıyorum.İşini böyle berbat yapan ustalara ne desem bilemiyorum..

Sorun : Tüm renkler karışmış , ev bağımlıdan bağımsıza çevrilmiş ve usta sağolsun odalara buat almamış duvarlardan geçirmiş kabloları.

Faz prizdeki sağ uç
Nötr : prizdeki sol uç

prizi söktüğümde arkada 2 kablo daha var nereden geldiği belli bile değil.Fakat siyah olan faz ile ölçüldüğünde 220 değerini veriyor . Beyaz kabloda hiç değer yok.Siyah kablo ile nötrü ölçtüğüm zaman değer göstermiyor.Sizce bu işin içinden en uygun şekilde nasıl çıkılır ?

Kısacası hangisi toprak 😂

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fazla ölçüldüğü zaman 220 volt gösteren kablo toprak olabilir.
Evde kaçak akım koruma rölesi varsa,
Nötr ile topraklama kablosu kısa devre olunca KAR atacaktır.
(Ama iyi yapılmış bir topraklama varsa)

Fazla ölçüldüğü zaman 220 volt gösteren kablo toprak olabilir.
Evde kaçak akım koruma rölesi varsa,
Nötr ile topraklama kablosu kısa devre olunca KAR atacaktır.
(Ama iyi yapılmış bir topraklama varsa)
Evin topraklamasına çok güvenemiyorum .Toprak olabilecek(siyah) kabloyu bağlasam ne gibi bir sorun çıkar?

Evdeki başka prizle bu hattın toprak ucunu kısa devre konumunda ölçün aynı ölçümü nötr hattı için de yapın (buat konmadığını belirttiğiniz için söylüyorum), sigortaları kesin olarak kapatın bu ölçümlerde,bu hattın nötrü kopuk olabilir .Gerekirse hattı giriş bağlantılarına kadar ölçün . Kolay gelsin.

Evdeki başka prizle bu hattın toprak ucunu kısa devre konumunda ölçün aynı ölçümü nötr hattı için de yapın (buat konmadığını belirttiğiniz için söylüyorum), sigortaları kesin olarak kapatın bu ölçümlerde,bu hattın nötrü kopuk olabilir .Gerekirse hattı giriş bağlantılarına kadar ölçün . Kolay gelsin.
Dediğinizi yaptım toprak hattı ve nötr buzzer konumunda kısa devre gösteriyor bu normal mi ?

Dediğinizi yaptım toprak hattı ve nötr buzzer konumunda kısa devre gösteriyor bu normal mi ?
Aslında normal değil. Sıfırlama var galiba. Normalde Toprak-Nötr kabloları buzzer konumunda kısa devre göstermemeli ve düşük omaj göstermelidir. Voltaj ölçümünde de mesela faz-nötr arası 230V ise faz-toprak arası 227-228V civarı falan olur genelde. Evde topraklama olduğundan emin misiniz? Ev müstakil mi yoksa apartman dairesi mi?

Uyarı: Elektrik işi riskli iştir. Bilginiz yoksa hiç bulaşmayın profesyonel bir elektrikçiden yardım alın.

Nötr ve toprak hattını ayırt edebildinizmi diğer pirizdeki hatla ölçerek.
Nötr ,toprak hattı kısa devre olmamalı normal değil Kar atar varsa tabi(yada iptal edilmediyse).

Aslında normal değil. Sıfırlama var galiba. Normalde Toprak-Nötr kabloları buzzer konumunda kısa devre göstermemeli ve düşük omaj göstermelidir. Voltaj ölçümünde de mesela faz-nötr arası 230V ise faz-toprak arası 227-228V civarı falan olur genelde. Evde topraklama olduğundan emin misiniz? Ev müstakil mi yoksa apartman dairesi mi?

Uyarı: Elektrik işi riskli iştir. Bilginiz yoksa hiç bulaşmayın profesyonel bir elektrikçiden yardım alın.
Apartman dairesi ve toprak hattı var buna eminim.Elektronik mezunuyum elektrikten anlıyorum.Evin heryerinde faz nötr arası gösterdiği değer ile faz toprak arası gösterdiği değer aynı .Muhtemelen ev bağımlıdan bağımsıza çevrilirken işbilmezin biri dediğiniz gibi sıfırlama yapmış gibi gözüküyor.Sanırım evin bir kısmında sıfırlama yaptığında diğer kısımlarını da etkilemiş oluyor doğru mudur ?
Nötr ve toprak hattını ayırt edebildinizmi diğer pirizdeki hatla ölçerek.
Nötr ,toprak hattı kısa devre olmamalı normal değil Kar atar varsa tabi(yada iptal edilmediyse).
Sizin dediğinizi yaptım.Başka bir odadan ( toprak hatlı uzatma kablosu ile )bu bahsettiğimiz odaya kadar hattı getirdim.Sigortaları off konumuna getirdikten sonra uzatmadaki toprak ile görselde boşta olan siyah kablo ve prize bağlı nötr uçta buzzer ötüyor. aynı şekilde uzatmadaki nötr ile de her ikisi ötüyor.Umarım anlatabilmişimdir.

Evet bir yerde birleşince her yerde birleşmiş olur
Sigorta kutusunda birleştirilmiştir muhtemelen,ayırıp tesisatı uygun hale getirecek bununla ilgili düzenlemeleri ölçümleri yapacaksınınız .Nötr ve toprağı ayırın aynı ölçümleri yapın(nötr hattını ,topraklama hattını bulun),pirizin arızası çözülsün daha sonrada tesisatın sıkıntılarını çözersiniz.Benim tavsiyem budur,kolay gelsin.

Evet bir yerde birleşince her yerde birleşmiş olur
Sigorta kutusunda birleştirilmiştir muhtemelen,ayırıp tesisatı uygun hale getirecek bununla ilgili düzenlemeleri ölçümleri yapacaksınınız .Nötr ve toprağı ayırın aynı ölçümleri yapın(nötr hattını ,topraklama hattını bulun),pirizin arızası çözülsün daha sonrada tesisatın sıkıntılarını çözersiniz.Benim tavsiyem budur,kolay gelsin.
çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri