haitian hf200x pt100 ile isiyı fazla olcme sorunu...

mesenkar

Üye
Selamın Aleyküm değerli arkadaşlar sizlerin karşısına yine bir problemle geldim..

Bu sefer baslıkta belirttiğim makinemizin kendisi plastik enzeksiyon makinesi ocak rezistanslarından 4. bolgede oluşan pt100 sıcaklık olcum termometresi ile olcum yapmakta olup diğer zone larda olçümler sağlıklı yapılırken
bu bölgede sıcaklık sürekli artar vaziyette ilerleme problemi vardır ısı belli bir derece ye varınca durma olmuyor
yani temsilen bolgelerin digerleri ile birlikte bu bolgede 150c ayarlı diyelim diğer bölgeler 150c yi +/- 5c feark ettiriyor arızalı bolümde 250 dereceye gelince sabitlenme olmuyor surekli artıyor

Denediğim arıza bulma yolları...
1-Önce ssr yapısmasından şüphelendim arızalı olan 4.bolgenin enerjisini kestim yarım saat bekledim sıcaklık 312c yi gordu durmadı sonuç=X
2-Diğer bölgelerdeki termo olçüm elemanlarını bu bolgeye takıp denedim sonuç=X
3-Rezistans ve termometrelerin(pt100... vs) baglı olduğu kartın ustundeki potlarla oynadım(ofset ayarını hem ekrandan hem karttan) bi değişme olmadı

Sonuç olarak şimdi makinenin arızalı olan rezistans grubunu(4.bölge) 3. ve 5. bölgelere paylaştırdım şu halde sorunsuz çalışıyor gelelim olayın nasıl gercekleştigine

Makine benim asıl çalıştıgım yerde değil bi arkadaşımın çalıştığı fabrikada bikaç gün önce ocak rezistans tesisatı tamamen yanar ve arkadaşta deiğiştiriyorum diye 2.3.ve4. gurubun rezistans enerji baglantısını ortaklayıp bağlar sonra termometrelerin yerlerini birbirine karıstırır ama ne hikmetse makine bu halde bi müddet çalışır sonra beni çağırdı tesisatı toparladım herşeyi yerli yerine oturttuk ve bu sorunla karşılaştık.

Belliki karta birşey olmuş elektronik bilgim iyi sayılabilecek düzeyde kartlarımızı ben tamir ederim ama işin tuhaf yanı enjeksiyon işinde 1 yıllık bir tecrübem var
arıza karttaysa iş başa düşecek ama başka bakmam gereken biyer varmı siz değerli ustalarımın bilgi ve tecrübelerinden istifade etmek isterim

Saygılarımla...

Tam nasıl bir sistem olduğunu bilmiyorum ama geçmişte ısıtıcılı sistemlerde benim edindiğim tecrübeler şu şekilde: termocouple yada pt100 arızalanabiliyor, yerinden çıkabiliyor yada birden fazla ısıtıcının olduğu sistemlerde ısıtıcı ve thermocoupe/pt100 grupları birbirine karışabiliyor. Yani A grubunun pt100ü B grubuna, B grubunun pt100ü A grubuna gibi. Sisteminizi bir de bu bilgiler ışığında kontrol edin.

efenim o şekilde kontrol ettim ilk mesajımdada var burdaki mesela pt yüz fazla bile olçse bi noktaya gelince durması lazım demi durmuyor ha bire artıyor peki soyle bisey yapsam fikrinizi almak babında 3. zonla 4. arızalı bolgenin termokupl girişlerini ortaklasam sıcaklıgı 3. bolgeninki ile est tutarmi varmı boyle bir denemeniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri