Hafta sonu endüktif sorunu

fizup

Üye
Merhaba arkadaşlar,
1000kVA.lık bir tesis hafta sonları çalışmadığı için yani sadece dış aydınlatma ve bekçi oluyor ve endüktif %28 yazıyordu.Hafta arası fabrika çalışmaya başladığında fark kapanıyordu.Ama bu hafta sonu endüktif %162 kapasitif %19 yazmış.Tesisin yetkilisinden öğrendiğim kadarıyla hafta sonu kullanılan güçlerde bir değişiklik olmamış ve kompanzasyon devredeymiş.Kompanzasyon panosunu ve trafonun sabit kondansatörünü kontrol ettim sorun yok.Şimdi fabrika çalışmaya başladığından fark kapandı.Ama %28 yazan endüktif nasıl olduda %162 yazdı bir türlü çözemedim.Atladığım bir şey var eminim.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akım trafonuzun 1/100 ünden daha az akım
çekiliyor ise ( primer değerin ),rölenizin,kom-
panzasyonu başlatması mümkün değildir.
Başka bir çözüm ! bulmanız gerekir.% 162
değeri,mantıklı bir değer değil.

Hafta sonu, gerilim normal değerlerin dısına çıktıysa, RÖLE kontaktörleri devreye almaz ve endüktif değerleiniz yükselmiş olabilir. Ama, arkadaşlarında dediği gibi o değerler normal değil.

Merhaba arkadaşlar,
1000kVA.lık bir tesis hafta sonları çalışmadığı için yani sadece dış aydınlatma ve bekçi oluyor ve endüktif %28 yazıyordu.Hafta arası fabrika çalışmaya başladığında fark kapanıyordu.Ama bu hafta sonu endüktif %162 kapasitif %19 yazmış.Tesisin yetkilisinden öğrendiğim kadarıyla hafta sonu kullanılan güçlerde bir değişiklik olmamış ve kompanzasyon devredeymiş.Kompanzasyon panosunu ve trafonun sabit kondansatörünü kontrol ettim sorun yok.Şimdi fabrika çalışmaya başladığından fark kapandı.Ama %28 yazan endüktif nasıl olduda %162 yazdı bir türlü çözemedim.Atladığım bir şey var eminim.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Olay çok basit aslında dikkat edersen reaktif enerjinin hesaplanması aktif tüketime göre belirleniyor .Reaktifin hiç değişmese aktifin düşse bile cezaya girebilirsin (reaktfi/aktif=% ceza) mesela aktif yük fazla iken kompanzasyonun da cosfisi 1 iken yüksüz duruma girildiğinde cosfisi 0,12 lere düştüğüne şahit oldum

Burada pratik çözüm olarak sabit gurubu pako şalterle 2-3 kademe yaparak yüklenme oranına göre dizayn etmek mantıklı olur çünkü trafo boşta % 1 civarı tam yükte ise % 5 i kadar endüktif reaktif tüketecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri