Merhaba arkadaşlar ben bi konuda sizden yardım istiyorum elimde demir çelik sektörü haddehane için çizdiğim bi proje var. Bu projede 10 adet hizlari ayarlanabilir motor olacak ve bu motorlar birbirlerine kordineli çalışacak yardımcı olabilir misiniz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Koordıne derken, hepsı aynı andamı calısıp duracak, hızlandırma/yavaşlamna tek potdan hepsinemi kumanda edecek. Motorların cevirdiği merdaneler arasında, madde (demır vs) de sarkma/gerılme olursa farklları nasıl almayı düşünüyorsunuz.

En bastaki hadde motoru yavas olucak haddeden gecen malzemenin kalinligi dustukce siradaki hadde motoru on ceki motordan hadde farki hesaplanarak hizlandirilicak bunun icin manuel olarak su sekilde yapilabilir her motora ayri ayri invertor konulur invertorlere pot baglanarak devirleri hadde malzemesinin durumuna gore invertorlere bagli potlar yardimi ile ayarlanir bu sekil de manuel kordinasyon saglaya bilirsiniz diger secenek otomasyondur ayni malzemeler kullanilarak kontrolu bir plc sistemine verilir hdmi ekran takilarak plc programina yuklu hadde edillecek malzemelere gore onceden formule edilerek yuklenmis prg secenek leri secilerek de calistirilabilir ne kadar cok formullu prg okadar cok hadde edilecek urun cesitliligi olur ayarlamakda zaman almaz ve urunler standart ve duzgun olur manuel secenege gore tabi

Çok uyguladım.Her ürün için Farklı hızlarda reçeteler oluşturulur..Otomasyonsuz olmaz PLC ve Scada , HMI )

He3r mıotor arasına, dancer tabir ettiğimiz hareketli silindire baglı pot ve dancer kartına baglı devre ile o sürücü devri ayarlanabilir.
Plc,encodr devreleri daha optimum çözümdür.

Bahsettiğiniz yapı cascade yapisidir ancak önemli olan haddelenicek olan malzemenin capidir, çap kalinsa kısaca soyliyim cascade calistiramazsin en fazla her tezgahı aynı ölçüde hızlandırıp yavaslatirsin buda üretim hattının hızını belirler , ancak çap küçülüp m/sn hız yükseldikçe tezgahlar arasındaki looper ve loop dedektorler vasıtasıyla her motorun davranışını degistirebilirsin, çapın kalın olduğu tezgahlarda en iyi sonucu manuel verir ama illede ben istiyorum dersen ufak bir tüyo veriyim malzemenin cinsine göre itme ve çekmeleri motor hız ve çekilen akım hesabına göre cascade hız artışı yada düşüşü yapabilirsin ama özel şartlar haricinde kullanışsız hatta hiçbir işe yaramıyor [emoji16]

Ayrıca yanlış anlaşılma olmasın arkadaşımız hadde işine girdiğine göre mutlaka bilgisi olduğunu varsayiyorum, ürün çapı düştükçe hız artar bunda merdane caplarida hıza etkendir, merdane çapı degisirse motor hızında degisir, ayrıca tezgahlar tek tek ve grup halinde hız ayarı da yapilabilir, bir önceki yorumumda arkadaşımızın bahsettiği kendi arasındaki koordine yani cascade yapıya açıklık getirmeye çalıştım eğer soruyu yanlış anladiysam tekrardan ayrıntıyla soruyu açıklarsa daha iyi yardımcı olabiliriz diye dusunuyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar bilgilerinizi benimle paylaştığınız için tsk ederim yeni bi sistem geliştirmek için çabalıyorum ülkemiz de kontinü,trio,ikili,çapraz olmak üzre bildiğim 4 hadde çeşidi var.benim amacım daha az kayıp daha iyi üretim ile müşteriye cevap verebilecek yeni bir hadde sistemi üretmek istiyorum

Bu konuda sizlerle sık sık bilgi alışverişi yapmak isterim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Her tezgah motorunda enkoder olması gerekiyor ayrıca ilk girişteki 6 tezgah sabit hizde çalıştırılmali 6. Tezgahtan sonrası her tezgah arasında bir dedektör olması gerekiyor Analog çıkış verecek ve input veren bir dedektör olması lazım tezgah arasındaki dedektorler plc panosunda ve programda projelendirilip tezgahların asılmasını ve devirini ayarlaması lazım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri