h köprüsü icin transistor secimi

Zahid56

Üye
herkese merhaba.
elimdeki dc motora 5 volt verdigimde 0.2 amper olctum simdi bu motora h koprusu olusturmak istiyorum ancak hangi transistoru kullanacagimi bilemedim. 2n3904 deniyorum ancak bor turlu Ic yi 200ma yapamadim cunku kazancini bilemiyorum. internette 100 diyo 150 diyo 350 diyo 10 diyo datasheette farkli voltajlara gore farkli hfe ler veriyo bu islerde yeni olmam sebebiyle baya kafam karisti acikcasi.
benim motoruma h koprusu yapmak icin hangi transistoru kullanmaliyim? motor 200 ma cekiyo ic max degeri 200ma olan secersem tam sinir oldugu icin sikinti olurmu? bir transistor tavsiye ederseniz cok sevinirim ayrica siz devre tasarlarken neye gore transistor secip onu nasil buldugunuz hakkinda fikir verebilirsenizde cok makbule gecer. simdiden cok tesekkurler

h köprüsü ac çalışan yüklerde kullanılır. dc motorda kullanırsan motorun dönüş yönü değişir biliyorum. hazır h bridge entegresi de var. l298 entegresi.

h köprüsü ac çalışan yüklerde kullanılır. dc motorda kullanırsan motorun dönüş yönü değişir biliyorum. hazır h bridge entegresi de var. l298 entegresi.
bende motor surucu entegresi var ama ben devresini kendim yapmak istiyorum h koprusuyle motoru her iki yonde surmek istiyorum

7fbb01db5b1b781f0e538e2607c73885.jpg

yukarıdaki devreyi yapabilirsin. iki anahtar dan birden akım geçerse tipxxx ler yanar. sürgülü switch daha uygun olur.

7fbb01db5b1b781f0e538e2607c73885.jpg

yukarıdaki devreyi yapabilirsin. iki anahtar dan birden akım geçerse tipxxx ler yanar. sürgülü switch daha uygun olur.

Sayin kesmez merhabalar.

devre semasini biraz inceledim ama mantigima yatmayan bir nokta var. Cizerken dalginliginiza geldigini dusunuyorum.

Mesela Q5 transistorunun emetor ve collector uclari Q1 ve Q4 transistorlerinin base ucu ile irtibatlidir? Bu sekilde Q5 transistorunu buton ile iletime gecirseniz bile Q1 ve Q4 transistorleri iletime gecemeyecek.

bu noktada Q5 transistorunun bir ucunu beslemeden direncle alip Q1 ve Q4 transistorlerinin base uclarina baglamayi dusundugunuzu saniyorum.

Keza ayni durum diger transistor devresinde de mevcut.

Saygilar.

Bu devreyi ben çizmedim fakat kontrol ettim , endişe etmeyin çalışacaktır. Bahsettiğiniz q5 transistörü q4 ve q1 in beyzleri arasını 1k dirençle kısa devre etmek amacıyla kullanılmış. bu durumda q4 ün kollektörü 12 volt ,q1 in kollektörü şasi potansiyelinde olacaktır. (bahsettiğiniz durum)
tip transistörler darlington ve internal b-e arası paralel dirençleri var . fakat tüm tip transistörlerinin beyz emiterlerine paralel 220 ohm bağlamayı tavsiye ederim. olmasada olur. fakat olsa daha iyi olur.

Semada anlayamadigim nokta su base ucundan transistoru iletime gecirecek voltaji nereden nasil aliyor bu devrede?

yukaridaki devrede kullanilan transistor benim soyledigim akim gerilim sartlarina uygunmu ?

Semada anlayamadigim nokta su base ucundan transistoru iletime gecirecek voltaji nereden nasil aliyor bu devrede?
Transistör beyz akımı ile çalışır iki tip transistörün beyzinden de akan akım= (12-1,2-1,2)=/1K ma dir. yani 9,6 ma dir. transistörler darlington olduğu için 0,6 yerine 1,2 hesap ettim.
yukaridaki devrede kullanilan transistor benim soyledigim akim gerilim sartlarina uygunmu ?
bu transistörler 100 volt 10 amper . betası , darlington olduğu için 1000. yani 9 ma beyz akımında yaklaşık kollektörler 9 ampere kadar akım çekebilir. tabi senin devrede daha küçük akımlar olduğu için çok rahat çalışacaktır.

bu konuyu arastiracagim tesekkurler. base ucuna tetikleme voltaji nereden geliyor anlamadim.

bahsettiginize gore base emiter arasinda direnc varsa transistor arti gerilimde olacak yani iletime yalitima gecmesi icin base ucunun sase potansiyeline cekilmesi lazim ama tetik transistoru saseye bagli degil.

ilk once devreyi evdeki pc de simule edecegim olmadi denemek icin projeboarda kurmak istiyorum.

hala mantigima yatmadi.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri