H Bridge ile Bobine Sinüs Uygulama

enescsr

Üye
Öncelikle herkese merhaba, uzun süredir üniversite bitirme projemizdeki elektronik devre kısmı için uğraşıyorum. Ancak sinüs sinyali üretme konusunda problemler yaşıyorum. Birçok yöntem denedim, makale okudum ve deneyler izledim. Arduino ile denedim, entegre kartlar ile denedim ancak H Bridge fikrini bulduktan sonra diğer yöntemlerin neden işe yaramadığını anlamış oldum. Benim 50-100-1000 Hz değerlerinde bir sinüs sinyalini bobine uygulamam gerekiyor ve 20Amper'lik bir akım değeri görmeliyim.
Öncelikle bobinim toplamda 210 sarım, 14 kat ve her katta 15 sarım var. 1.5mm'lik bir tel saracağım. Bu durumda bobinin R= 0.15 ohm, L= 77mikroH oluyor.
İlk olarak MATLAB Simulink ortamında ihtiyacım olan devreyi oluşturdum ve simüle ettim. Devreyi ve sonuçları aşağıda paylaşıyorum:
1621248354225.png

Bu kısımda kontrolcüm bir referans sinyali belirliyor. Bu akımı ayarlamamızı sağlayacak. Şu anda sol üstteki sinüs fonksiyonunun frekansı 100Hz ve genliğide 20. Genlik değeri akım değerimi 20 ampere sınırlamama yarıyor. Karşılaştırmaya giren diğer OUT girişi ise bobinin üzerindeki akımı ölçen akım sensörüne ait. İkisinin karşılaştırılması sonucunda büyüklük küçüklüğe göre iki farklı PWM sinyali üretiliyor. iki PWM sinyali A ve B olarak isimlendirildi ve aralarında 180 derecelik bir farz farkı bulunuyor. Onlarında grafiklerini aşağıya koyuyorum:
1621248618333.png

Şimdi de devrenin diğer kısmı H Bridge bölümünü aşağıda veriyorum:
1621248658378.png

Bu kısımda da A ve B PWM sinyallerini IGBT'lerin gatelerine uyguluyorum. 24 V DC besleme kullanıyoruz. R-L değerleri sırasıyla 0.2ohm ve 77mikroH. Akım ölçerden alınan veriyi de yukarıdaki devrede kullanıyorduk.
Şimdi de sistemin çalıştığına dair iki akım grafiğini yüklüyorum. Biri yukarıdaki 100Hz-20V sinyal için, diğeri de 100Hz-10V için olacak sırasıyla:
1621248841029.png

1621248882690.png

Buraya kadar bir sorun yaşamadım. Ancak bu devreyi elektronik olarak kurma konusunda bir noktada hata yapıyorum ya da yanlış düşünüyorum ancak sorunu bir türlü bulamıyorum.
Devreyi elektronik olarak nasıl oluşturduğumu adım adım anlatmak istiyorum ki hangi noktada hata yaptığım daha net gözükebilsin.
İlk olarak iki sinyali karşılaştırmam ve bu karşılaştırma sonucunda birbiriyle 180 derece faz farkı bulunan iki PWM sinyali üretmem gerekiyor. Bu PWM sinyalleriyle H Bridge devremi anahtarlamalıyım.
Bunun için iki tane OPAMP kullandım. OPAMP olarak LM741'i tercih ettim daha önce de üniversite derslerinde kullandığım için. Devrenin başında bir karşılaştırıcı opamp devresi kurdum ve girişlerine referans sinyalim ile akım ölçerin çıkışını bağladım. Beslemelerini de +5V -5V olarak yaptım. Devreyi bireysel olarak denediğimde +giriş > -giriş durumunda +5V, -giriş>+giriş durumunda da -5V çıkış alıyorum.
Sonrasında bir sıfır karşılaştırıcı devre kurdum ve karşılaştırıcı çıkışını bu devrenin + girişine bağladım. - girişi ve -Vcc beslemesini ise toprakladım. +Vcc'yi ise +5V ile besledim. Bu devreyi bireysel analiz ettiğimde +giriş>0 durumunda çıkışta +5V aldım. +giriş<0 durumunda ise 0-1V aralığında çıkışlar aldım. Teorik olarak 0 almalıydım ancak simülasyonlarda 0-1V aralığında değerler aldım.
Sonrasında bir Ve Entegresi(7408) kullandım. Bu entegre 2V ve altındaki değerleri lojik 0 olarak kabul eden bir entegre. Sıfır karşılaştırıcı çıkışındaki 0-1V'luk değeri de burada 0'lamayı amaçladım. Entegrenin bir girişi beslemeyle aynı 5V ile besleniyor ve diğer girişi de Sıfır karşılaştırıcı devrenin çıkışındaki sinyal bağlanıyor. Buranın çıkışında ilk PWM sinyalimi elde etmiş oluyorum.
Bu sinyalin tersini elde etmek için de bir Değil Entegresi(7404) kullandım ve onun çıkışını da aynı şekilde Ve Entegresine götürerek bu kısımdan da ikinci PWM sinyalimi elde etmiş oldum. Yani MATLAB'de kurmuş olduğum Faz Kontrol devresi kısmını bu şekilde tasarladım.
1621249542136.png

Ancak daha önceden bir tecrübem bulunmadığı için tamamen teorik olarak çalıştım ve atladığım ya da basit yanlışlar yaptığım bir çok konu olabilir. Bu tasarladığım devreyi hocalarıma sunduğumda da negatif bir geri dönüş almadım.

MATLAB'de referans sinyalim 20V 100Hz idi. Burada 1.32V olarak referans vermemin sebebi kullanmış olduğum akım sensörünün her bir Akım değeri için 0.066V'luk bir sinyal çıkışı vermesi. Bu bilgiyi datasheet'ten elde ettim ve bireysel olarak basit bir düzenekte denediğimde bu şekilde çalıştığını da onayladım.

H Bridge kısmını kurarken bir çok hata yapmış olma ihtimalim olası. Öncelikle kullanmak istediğim IGBT'yi proteus library'de bulamayınca ve muadillerinin de modellerinin çalışmamasından dolayı biraz rastgele bir IGBT kullanmak zorunda kaldım. Görüştüğüm bir hocam IGBT'lerin response time'ı en az 100kHz olmalı ki sistem akımı sınırlayabilsin demişti. Bunu da MATLAB ortamında örnekleme zamanını düşürerek denediğimde referans sinyalimden bağımsız şekilde akım değerlerinin oluştuğunu görmüştüm. Bu sebeple örnekleme zamanı 50-70nano saniye olan IGBT'leri tercih ediyoruz. Proteusta kullandığım modelin dahasheetini kontrol ettiğimde buna uygun olduğunu da buldum.
1621249885090.png

Bu kısımda da devreyi bu şekilde oluşturdum. 24 V ile DC besliyorum. Gate girişlerine PWM'lerim geliyor. Sensör çıkışı da karşılaştırıcı opampa gidiyor. Proteus modeline göre her şey uygun ancak hiç bir şekilde sonuç alamıyorum. Simülasyon sürekli çalışmayı durduruyor.
Akım sensörünü devreden çıkartıyorum. Bu sefer karşılaştırıcı girişine elimle bir değer giriyorum ancak bu sefer de bobin üzerinden geçen akım mikroamper seviyelerinde kalıyor. Karşılaştırıcı girişine 100kHzlik bir sinyal girmeye çalıştığımda da simülasyon hata veriyor.
Eğer gördüğünüz bir hata ya da tavsiye edebileceğiniz bir şeyler varsa çok memnun olurum. Bu benim şimdiye kadar yapmaya çalıştığım en ciddi iş ve bu noktada ilerleme kaydedemiyorum.
1621250122837.png

Devrenin tamamı da bu şekilde.

merhaba,

öncelikle devrenin tam olarak amacını anlayamadım buna karşı elektronikte bildiğim kadarıyla size tavsiyelerde bulunacağım.

1)LM741 çok eski bir op-amp. bu sebeple bu entegreyle çalışamazsın özellikle yüksek frekanslarda işe yaramaz çıkış sınyaline bozulmalar olacaktır bu da seni yanıltır. Bu yüzden komparatör kullanmalısın lm393 veya lm339 gibi.
2)en çok yanılgıyı matlabdeki akım çıkışından kaynaklanıyor. Matlap akım çıkışı ac iken kullandığın hall sensörde çıkış dc. ve çıkış gerilimi sıfır akımda offsete ayarlı. Datasheet e göz at . Vccx0.5V zero current. Bu yüzden karşılaştırıcı opampın eviren girişinde sürekli bir dc akım varken evirmeyende alternatif akım sinyalin oluşacaktır. Bunu engellemek için akım sensörü çıkışındaki offset voltajı ortadan kaldırmalı ve onu da ac sinyale dönüştürmelisin.
3)Opamplı devren çok gereksiz olmuş. Tek bir komparatör ile bu işlemi yapabilirsin. Ayrıca herhangi bir negatif besleme gerilimine ihtiyacın yok. Zaten çıkış sinyalinde herhangibir negatif tepe değere ihtiyacın yok. Sen burada sırf negatiflikten kurtulmak için ikinci bir opamp kullanmışsın bu da gereksiz olmuş.
4)And kapıları gereksiz kullanmana gerek yok. Eğer dediğim opamp devresini kurarsan onları devreden kaldırırsın.
5) bu daha çok tavsiyedir. NOT kapısı yerine schmitttrriger kullan frekans arttıkça zaten görüceksin iyice karman çorman olack sinyallerin ve bozulmalar meydana gelecek.
6)Deadtime devresi eklemelisin. aksi halde inverterin bir bacağını kısa devre olacaktır. bu da bir bacaktaki igbtleri öldürür. akım az değil çünkü muhtemelen dayanamazlar.
7)en önemlisi igbt sürücü entegrelerine ihtiyacın var . ttl ile igbt sürülmez.
8)eğer ki sürücü kullanmayacaksan o zmaanda compatible for logic diye geçen lojik sinyal ile tetiklenebilen igbt kullanman gerekli vesaire vesaire.

sonuç şu ki senin önce iyice araştırman gerekiyor. şu konumda bu devreyi çalıştırman olanaksız. hayat matlabdeki gibi akıcı ve güzel değil bende seninle aynı sıkıntıları zamanında yaşadım. Asıl çarpıcı nokta ne bilmiyorsun bile . Senin hocaların bitirmeyi senin kadar önemsemiyorlar. Yoksa kör sağır topal bile yukarıdaki hatalardan en azından birini söyleyebilirdi. Çok kasma bence xD. Bizde aynı sorunu yaşamıştık seninle aynı yollardan geçtik. İnsan ancak şimdi anlıyor " ya bu hoca beni nasıl uyarmadı bu kadar yanlışı göz göre göre nasıl yaptırdı " diye :D Sallamıyorlar malesef.
kolay gelsin

merhaba,

öncelikle devrenin tam olarak amacını anlayamadım buna karşı elektronikte bildiğim kadarıyla size tavsiyelerde bulunacağım.

1)LM741 çok eski bir op-amp. bu sebeple bu entegreyle çalışamazsın özellikle yüksek frekanslarda işe yaramaz çıkış sınyaline bozulmalar olacaktır bu da seni yanıltır. Bu yüzden komparatör kullanmalısın lm393 veya lm339 gibi.
2)en çok yanılgıyı matlabdeki akım çıkışından kaynaklanıyor. Matlap akım çıkışı ac iken kullandığın hall sensörde çıkış dc. ve çıkış gerilimi sıfır akımda offsete ayarlı. Datasheet e göz at . Vccx0.5V zero current. Bu yüzden karşılaştırıcı opampın eviren girişinde sürekli bir dc akım varken evirmeyende alternatif akım sinyalin oluşacaktır. Bunu engellemek için akım sensörü çıkışındaki offset voltajı ortadan kaldırmalı ve onu da ac sinyale dönüştürmelisin.
3)Opamplı devren çok gereksiz olmuş. Tek bir komparatör ile bu işlemi yapabilirsin. Ayrıca herhangi bir negatif besleme gerilimine ihtiyacın yok. Zaten çıkış sinyalinde herhangibir negatif tepe değere ihtiyacın yok. Sen burada sırf negatiflikten kurtulmak için ikinci bir opamp kullanmışsın bu da gereksiz olmuş.
4)And kapıları gereksiz kullanmana gerek yok. Eğer dediğim opamp devresini kurarsan onları devreden kaldırırsın.
5) bu daha çok tavsiyedir. NOT kapısı yerine schmitttrriger kullan frekans arttıkça zaten görüceksin iyice karman çorman olack sinyallerin ve bozulmalar meydana gelecek.
6)Deadtime devresi eklemelisin. aksi halde inverterin bir bacağını kısa devre olacaktır. bu da bir bacaktaki igbtleri öldürür. akım az değil çünkü muhtemelen dayanamazlar.
7)en önemlisi igbt sürücü entegrelerine ihtiyacın var . ttl ile igbt sürülmez.
8)eğer ki sürücü kullanmayacaksan o zmaanda compatible for logic diye geçen lojik sinyal ile tetiklenebilen igbt kullanman gerekli vesaire vesaire.

sonuç şu ki senin önce iyice araştırman gerekiyor. şu konumda bu devreyi çalıştırman olanaksız. hayat matlabdeki gibi akıcı ve güzel değil bende seninle aynı sıkıntıları zamanında yaşadım. Asıl çarpıcı nokta ne bilmiyorsun bile . Senin hocaların bitirmeyi senin kadar önemsemiyorlar. Yoksa kör sağır topal bile yukarıdaki hatalardan en azından birini söyleyebilirdi. Çok kasma bence xD. Bizde aynı sorunu yaşamıştık seninle aynı yollardan geçtik. İnsan ancak şimdi anlıyor " ya bu hoca beni nasıl uyarmadı bu kadar yanlışı göz göre göre nasıl yaptırdı " diye :D Sallamıyorlar malesef.
kolay gelsin
Vakit ayırıp yardımcı olmaya çalıştığınız için gerçekten çok teşekkür ederim :)

Yapmaya çalıştığım işlem bobine değişken genliklere sahip sinüs sinyali uygulamak. İç içe iki bobin kullanıyoruz ve dışarıdaki bobini DC ile besleyerek sabit bir manyetik alan yaratıyoruz. İç kısımdaki bobine de AC sinyal uygulayarak bir titreşim hareketi elde etmeyi amaçlıyoruz. Kontrolcümüz ivmelenme geri beslemesine göre gereken akım değerini belirliyor ve bunu karşılaştırıcı devredeki referans sinyali olarak adlandırıyoruz.

Benim yapmam gereken işlem aslında bir sinüs sinyali üretmek ve referans sinyali ile bunun genliğini değiştirmek. 10, 100 ve 1000Hz’lerde üretmem gerekiyor bu sinyali. Daha önce Arduino ve amplifikatör düzeneğiyle denedik ancak başarısız olduk. Sonrasında bir hocamız bizi H Bridge kullanmaya yönlendirdi ve matlabdeki o devreye kadar ilerledik. Referans sinyalini değiştirerek de akım sensörü dönüşüyle karşılaştırıp istediğimiz akım değerlerini sağlayabiliyorduk. Ancak dediğiniz gibi matlab sonuçları yanıltıcı oluyor. Elektronik kısmı kurarken de devreyi bölümlere ayırıp her kısmı tek tek oluşturduk. Sonuçta iki farklı PWM elde etmemiz ve IGBT’lerin gatelerine bu pwm’leri uygulamamız gerekiyordu ancak yazınızdan sonra anladım ki çok tecrübesizmişiz :)

LM741’ler yerine önerdiğiniz LM393’ü proteusta denedim. Bağlantı olarak LM741’ten farklı çalışıyor sanırım. Beslemeleri +5V, -5V olarak yaptığımda giriş sinyallerinin karşılaştırıp +5V ve -5V çıkışı temiz şekilde alabiliyorum ancak negatif besleme kısmını toprakladığımda (- beslemeye ihtiyacım olmadığını söylemiştiniz bence de ihtiyacım yok) bu sefer simülasyonda almaman gereken sonuçlar alıyorum. Aşağıda paylaşıyorum:

+5-5 beslemede çalışıypr.PNG

+5 ve toprak durumunda sorun.PNG

Bu kısımda LM741’de yaptığım gibi bir tane de LM393 sıfır karşılaştırıcı ekledim. – girişi ve negatif beslemeyi toprakladım ancak bu seferde bir sonuç alamadım.

Akımölçer ile alakalı farklı bir model kullandım offset voltajı olmayan bir sensör (ACS770LCB-100B). Örnekleme hızı da yüksek bir sensör. Onu da basit bir devrede denedim ve onun da grafiğini paylaşıyorum:

sensör.PNG

Bu kısımda anahtarlama çok yüksek hızlarda olacak diye düşünüyorum ve matlab grafiğindeki gibi birçok kare dalga düşük çözünürlükte aslında sinüs sinyali gibi görünecektir. LM393’teki sinüs olan referans sinyalim ile akım ölçerden gelecek olan DC sinyallerin karşılaştırılmasında bir sorun olacak mı emin değilim. Siz buradaki DC sinyali AC’ye çevirmemi öneriyorsunuz ancak bunu nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Belki bu şekilde de çalışabilir diye düşünüyorum.

And kapılarının gereksizliğini de sanırım anladım. Eğer LM393’deki PWM sinyaline ulaşabilirsem yani negatif beslemeyi topraklayarak çalıştırabilirsem zaten sinyalimi elde etmiş olacağım. Bunun bir de değilini almam gerekiyor ikinci sinyal için bunun için de şu an schmitttrriger devrelerini inceliyorum, önerdiğiniz gibi yapmaya çalışacağım. Bunu yapamazsam değil entegresiyle bu kısmı tamamlayacağım.

Deadtime devresi için şu an okuma yapıyorum daha önce bu terimi duymamıştım. Bir forumda Mosfetli devre üzerine sürme tartışması yapan birilerinin mesajlarını okuduğumda duty cycle’a %80den fazla yüklenme deadtime durumu yaşarsın tarzında bir şey okudum. Tam olarak ne olduğunu anlamadım eğer bir kaynak önerirseniz çok memnun olurum bu konuda.

IGBT sürücü entegrelerini de şu an inceliyorum. Sanırım her bir IGBT için bir tane sürücü gerekecek yani 4 adet TLP250’ye ihtiyacım olacak. Bu sürücünün de datasheetini çözmeye çalışıyorum kullanım için. (TLP250 mosfer sürme)

IGBT olarak ‘FGW50N65WE 50A 650V IGBT’ bu modelden satın aldık anahtarlama hızı ihtiyacımıza göre. O yüzden 8.madde benim için geçerli değil, IGBT sürücüsü kullanmam gerekecek sanırım.

Ben Mekatronik öğrencisi olduğum için elektronikte bu devreyi kurabilecek düzeyde eğitim görmüyoruz ne yazık ki. Sürekli okuyarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum ve bu geri dönüşünüz benim için çok iyi oldu. Gerçekten çok teşekkür ederim.

Lm393 ün modeli yanlış gibi duruyor. Bu şekilde çıkış olmaması gerekir. Simulasyonu farklı bir kütüphaneden dene. Proteus bu konuda oldukça kötü

Offsetli bu da. Datasheet i iyice incele. Sen bidirectional akım ölçeceksin. Vcc/2 offsete ayarlı. For bidirectional current flow, it nominally remains at VCC ⁄ 2. Thus, VCC = 5 V translates into VIOUT(QBI) = 2.5 V. Dc den kurtulmak için kapasitöre çıkış sinyalinin seri bağla. Bu sayede dc offsetten kurtulursun. İnternette kapasitörlü offset devrelerini incele

Deadtime (ölüzaman)seri iki anahtarın aynı anda kapanmasını çnlemek ve bir bacağı kısa devre olmasın diye ardışık anahtarlama sinyaklerine gecikme eklenmesidir bir çok kaynak var internette

Tlp250 izolasyonlu sürücü. Ondan ziyade ir2110 ile çalışın o daha basit ve yaygın

Telefondan ancak bu kadar yazabildim
Kolay gelsin

Hocam merhaba, Önerdiğiniz yöntemleri kullanarak proteusta devreyi tamamladık ve tam olarak istediğimiz sonuçlara ulaştık. Bu konuda bize yol gösterdiğiniz için gerçekten size minnettarım.

Akımölçerin offset'ini kırmak için proteusta kapasitör bağladım ancak kapasitör değerlerini değiştirmeme rağmen offset değeri 2xVcc(2.5)'idi ve kapasitör bağlantısıyla 0.5V'a düştü. Bizde devrede kapasitör bağlamak yerine 2.5V'luk ters kaynak bağladık.
Sensörün sensivity'si 0.02V olduğundan 20Amperlik bir akım elde etmek için ref sinyalini 0.4 V olarak verdik.
H_I, L_I, H_O ve L_O nun grafiklerini aşağıya yüklüyorum.
HI ---- HO
LIN ---- LO

HI PWM sinyalindeki bozukluklar var ancak buna rağmen simulasyon çalışıyor.
Devrenin tamamını yüklüyorum. LM393 proteus modelinde sıkıntı olduğu için -5V olarak besledim.
DevreninTamami

LM393giris_sinyalleri Burada da LM393'e giren referans sinyali ve akımölçerden gelen sinyal grafiği var. Devre istediğimiz şekilde referans sinyalini izliyor.

Bobindeki_akim Burada da bobin üstünden geçen akım grafiği var.

Proteusta sizin önerdiğiniz değişikliklerle istediğim sonuçlara ulaştım. Sonrasında karaköye gidip arkadaşımla birlikte devre elemanlarını alıp denemeye başladık.

İlk olarak LM393 karşılaştırıcı kısmını kurduk. Bu kısımda iki tane sinyal jeneratöründen sinyal uyguluyoruz. Jeneratörden uyguladığımız sinüs sinyallerinden biri 0.5V diğeri de 1V oluyor. 0.3V- 0.1V, 1V-2V gibi değişken değerlerde de devreyi denedik. - besleme kısmından topraklıyoruz ve +5 ve +9V ile besliyoruz. Her şekilde gürültüsü az PWM çıkışları alıyoruz. Ancak 5V ile beslediğimizde High kısım 5V, low kısım 0.05V oluyor. Tam olarak 0V olmuyor. 9V ile beslediğimizde ise PWM'in High kısmı 9V, low kısmı ise 0.1V oluyor. (Burada PWM'in low kısımlarının 0V olmaması sürücü kontrolünde bir sorun yaratır mı acaba?)

74HC04AP aldık değil entegresi için. LM393 çıkışındaki PWM sinyali buraya uyguladığımızda da tam olarak terslenmiş bir PWM sinyali elde ediyoruz. Entegreyi 5V ile besliyoruz ve PWM2 sinyalimizin High kısmı 5V, low kısmı 0V oluyor. Tam bir PWM elde etmiş oluyoruz.
(Bu kısım ile alakalı, IR2112'nin L_IN girişi 5V düşük olabilir diye başka bir alternatif düşündük. LM393'ü 9V ile beslediğimizde PWM'in genliği 9V oluyor. İki tane LM393 kullanırsak ve karşılaştırılan sinyallerin yerlerini değiştirirsek otomatik olarak iki tane PWM sinyali elde ederiz ve bunlar birbirinin tersi olur diye düşünüyoruz. Bunu reel olarak denedik ve düşündüğümüz şekilde oluyor.)

Şu anda sorun yaşadığımız kısım IR2112 bağlantıları. Proteustaki gibi bağlantıları yaptığımızda HI ve LI'den PWM leri veriyoruz. HI'yi tek bağladığımızda bir sorun olmuyor. Ya da LI'yı tek bağladığımızda bir sorun yaşamıyoruz. Ancak ikisini aynı anda bağladığımızda HI'ye giden PWM bozuluyor düz bir DC sinyale dönüyor. LI'deki PWM'de offsetli bir PWM'e dönüşüyor. HO çıkışı sabit 12V verirken LO çıkışı da 0V oluyor. Proteustaki IR2112 modelinde Vdd bacağı yok. Datasheette bu bacağında beslenmesi gerektiği yazıyor sanırım. Yarın yeniden elektronik laboratuvarında olacağız. Youtube videoların IR2112 kullanımı ve IR2110 kullanımı bağlantılarına dair videolar bulduk. Onları deneyeceğiz. Bağlantıları ve sonuçları isterseniz sizle paylaşabilirim.

Şu aşamada IR2112'yi kullanamıyoruz özet olarak.
IR2112 için çalıştırmaya çalıştığımız devre: devre

IR2112'nin 3 ve 6 numaraları arasındaki bağlantıyı kestiğimde HO simülasyonda çalışmıyor.
İki adet LM393 devresi girişleri çıkışları birebir şekilde kurduğumda, iki adet birbiriyle zıt PWM elde ediyorum reelde. IR2112 bağlantılarını birebir aynı şekilde yaptığımda simülasyon sonuçlarını gerçekte elde edemiyorum. Ve PWM sinyallerim bozuluyor bağlantıyı yapınca. IR2112_datasheet

İnşallah basit bir şeyi atlıyorumdur :)

Bir de deadtime konusunda, IR2112'nin kendiliğinden bu sorunu çözdüğünü okudum forumlarda. Açılma ve kapama süresi olarak da datasheetteki değerler bunu sağlıyor. Hiç bir zaman aynı anda HO ve LO'dan high çıkmıyor.

2.5V'luk ters kaynak bağladık.
Bunu yapma. Opamplı fark yükselteç devresini dene.
low kısım 0.05V oluyor.
Npn çıkışlı çünkü. Normal çalışmasında sorun yok.
IR2112'nin L_IN girişi 5V düşük olabilir diye başka bir alternatif düşündük.
3.3V logic compatible. Gerek yok 5v yeterli. Kapıları kullanmaya devam edebilirsin
Ancak ikisini aynı anda bağladığımızda HI'ye giden PWM bozuluyor düz bir DC sinyale dönüyor.
Ho pini yüzünden göreniyorsunuz. Muhtemelen düzgün çalışıyor. Bootstrap old için çıkış sinyalinin ölçümü daha zor osiloskopta a-b şeklinde bakmanız gerek. Her birini tek tek kontrol edin eğer düzgünnçalışıyorsa sorun yok demek.

Eksik var. Datasheete iyi bakın. Bootstap sürücüye adını veren kapasitörü eklememişsin. Bu vaziyette çalışmaz tabi.

IR2112'nin kendiliğinden bu sorunu çözdüğünü okudum
Yük rezistif olsaydı dediğin doğru olurdu ama endüktif yüklüyorsun. İr2112 nin propagation delay zamanı düşük kalacaktır sorun olur. Eğer labda kontrollü kaynak kullanıyorsan akım sınırını ayarla uygula geç daha da içine batmana gerek yok

Kolay gelsin

En buyuk sorunun IGBT surum tekniginde. Bu sekilde suremezsin. IGBT lerin her birisine TLP250 benzeri surucu ekle ya da ayni koldaki IGBTleri IR21xx serisi surucu ile sur.

Fakat daha pek cok sorun yasayacagini seziyorum. (Nitekim yasamissiniz low taraftan surunce oluyor high taraftan surunce olmuyor diye yukarida sorundan bahsetmissiniz.)

(IR21xx tipi suruculerde sorun yasayanlar icin bir videom var)

O yuzden onerim her bir IGBT ye TLP250 bagla.
Alttaki iki TLP ye 18v ver.

Ustteki TLPlere iki ayri kaynaktan 18er volt ver.
Yani senin 3 tane 18v ve birbirinden izole gerilim kaynagina ihtiyacin var.

Oncelikle bu kismi duzeltmelisin.

IGBTlere sinyal ureten duzenekte de sorun var. Mevcut tasariminda IGBT icin urettigin sinyal cok farkli farkli frekanslarda olusacak. Halbuki 50uS gibi sabit peryoda sahip cerceve icinde pwm uretmelisin.

Senin duzenekte hem Ton suresi degisir hem de peryod degisir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri