Grundıg Tv besleme hatası

OFARUK

Üye
Öncelikle okuyan herkese selamlar; Ben lise 3. sınıf öğrencisiyim ve tv üzerinde besleme katında çeşitli ölçümler yapmak zorundayım ama bir türlü ölçümleri yapamıyorum:( yani beslemeden tunere giden voltajı resim ara frekansa katına giden voltajı yatay ve dikey katlara giden voltajları tespit etmeliyim ama yapamıyorum:confused:.Hatta en son tv yi yaktık ve ortada kala kaldık:mad:.Neyse benim kullandığım tv grundıg markalı (modeli yazmıyodu) ve beslemesi smps özelliğine sahip ölçümleri nasıl yapabilirim, bilen varsa ustalar yardım edebilirmi, çok acil pazartesi yapmam lazım.Şimdiden herkese teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Önceılikle cihazın şemasın bulmalısın.Ya da cihazı tanıyan bir ustaya danışmak gerekir.Beslemede ölçüm yapmak içinde ölçü aletinin eksi ucunu beslemenin şasesine maşalı kablo ile sağlamca bağla.Daha sonra şemadan uçlarını bulup ölç. Tünerin besleme voltajı genelde empirme üzerinde +B şeklinde yazar.Eğer bu yoksa tüner modelini internetten aratıp bağlantı uçlarını bulmak gerekir.Tünerler genelde 12Vile beslenir.Ancak bu değişebilir. Dikey katına yani vertikal katına giden voltajı ölçmek için vertikal entegresinin numarasıyla yine internetten datashetini bularak ölçersin.Horzantıl (yatay) katı için cihazı görmek lazım.Yanlış bir harekette cihaz komple bozulur.Sende cihazı bozduk diyorsun.Muhtemelen horzantıl çıkışı yandı.

sağol kardeşim bir kaç ölçümü yaptık ancak geçen hafta tüp boynunu kırmışlar malasef :(:mad: tv mahvoldu şimdi yeni bir tv bulduk onunda osilaskopla ölçümünü yapıyoruz.Yani yapmaya çalışıyoruz:confused: tabiki beceremiyoruzda bir şekilde halledicez artık neyse sağol her şey için teşekkür ederim:eek:

şasi no kartın köşesinde bir yerde yazar onu iletebilirsen yardımcı olabilirim grundig tvler karışık zor çözümlenen şasi dizaynlarında üretilir baya profesyonel olmak gerek öyle bir şasi yi çözmek için

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri