Gitar amfi drive butonu-harici bağlantı yardım

t_okan

Üye
Arkadaşlar devrelerle ve elektrikle teknik olarak pek alakam yoktur ama yapmak istediğim şey gitar amfimin drive' ını, bir on-off düğme ile (örn. bir lamba düğmesi) pedal şeklinde kullanabilmek. Amfim Laney LX 20 R. Devre şeması ile ilgili bir şey de bulamadım. Ekte amfi üzerindeki butonun fotoğrafını koydum. Buton sadece drive tonu açma ve kapatma yapıyor. İstediğim gibi bir şey mümkün müdür acaba? Mümkünse ben yapabilir miyim? :) Yani o üstteki bacaklardan lehimle yapma şansım olur mu? Bu konuda hiçbir bilgim yok. Bilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
20150523_213304.jpg

Tabi ki mümkün. Sonuçta butonun hangi uçları birleştirdiği doğru tespit edilirse bu uçlar bir kablo ile uzatılarak ayak butonuna bağlanabilir. Yalnız o buton birkaç bağlantıyı aynı anda yapıyor gibi, yani çok kontaklı. Benzer şekilde çok Kontaklı bir buton alarak yapmak mümkün olabilir. Bu durumda Aradaki kablo da 4 veya 6 canlı kullanılmalı. Durumu Incelemeniz lazım

Teşekkürler. Peki bunu açık ve kapalı konumlarda iken, birbirine paralel konumlanmış bacaklar arasında mı yoksa aynı doğrultudaki bacaklar arasında mı kontrol etmem gerekir? Bir de ne ile ölçebilirim acaba bunları? Gerilim farkından mı tespit edilir yoksa amper ölçülerek falan mı?

Avometre varsa buzzer veya en düşük ohm pozisyonunda ölçülür. Önce Cihaz elektrikten kesilmeli. Sonra butonun tüm bacaklarını tornavida vs ile birbirlerine değdir ki ölçüm hatasına sebep olabilecek elektrik kalmışsa boşalsın. Sonra deneyerek bacaklar arasını kontrol et not al. Düğmeye basıp bıraktıkta hangi bacaklar birleşiyor. Muhtemelen sağlar birbiriyle sollar birbiriyledir ama yine de kontrol şart

Tamamdır. Eve gidince bir deneyeceğim bakalım :) Çok teşekkürler

Teşekkürler. Peki bunu açık ve kapalı konumlarda iken, birbirine paralel konumlanmış bacaklar arasında mı yoksa aynı doğrultudaki bacaklar arasında mı kontrol etmem gerekir? Bir de ne ile ölçebilirim acaba bunları? Gerilim farkından mı tespit edilir yoksa amper ölçülerek falan mı?

evet aynı doğrultudaki pinler on-off yapar. ortadaki pin kontrol ucudur,anahtara basınca arka pin ile kontak kurar,anahtarı bırakınca ön pin ile.anahtar sadece on-off olarak kullanılıyorsa ön pinler boş olabilir,devrenin altından kontrol edin, bağlantısı yoksa boşuna pedela iki kablo çekmezsiniz.iyi çalışmalar.

Evet buton off konumundayken maviler, on konumundayken de kırmızılar kontak kuruyor. Pinlerden boşta olan da görünmüyor. Peki ben şimdi buton off konumundayken kırmızılar arasında harici kontak kurduğum zaman , orijinal buton üzerinde maviler de arasında kontaklı halde duruyor olacak. Bunlar arasında kontağı kesememiş olacağım yani. Bu sıkıntı yaratabilir mi? Yoksa bir sorun olmaz mı?
1.jpg

Tüm uçlar devrede biyere bağlı görünüyorsa problem çıkma ihtimali var. Birer uç boşta ise problem çıkmaz bu durumu kontrol et

benim mesajm nreye gitmis yaw:)
bldigim kdri ile bu pedallar yari trimpot yari buton degil mi. yani distosiyon miktrini ayarlamani saglamiyor mu?
bu durumda sen buton koyunca hep en yuksek distorsiyonu alcakdin. bence bir potans kullan daha iyi olur, anahtarli kullanirsan kontak dvrey girdiginde ditorsiyon alirsin. trimpotu ilr de ayar cekersin.

benim mesajm nreye gitmis yaw:)
bldigim kdri ile bu pedallar yari trimpot yari buton degil mi. yani distosiyon miktrini ayarlamani saglamiyor mu?
bu durumda sen buton koyunca hep en yuksek distorsiyonu alcakdin. bence bir potans kullan daha iyi olur, anahtarli kullanirsan kontak dvrey girdiginde ditorsiyon alirsin. trimpotu ilr de ayar cekersin.
Bu gitar amfisinin distorsiyonu. Bu düğme sadece acma kapama yapıyor. Distorsiyon miktarını da amfideki potanslardan ayarliyorum. Yani o ayar, benim amfiden ayarladigim şekilde kalsa da olur. Yeter ki bu on off u çalarken kontrol edeyim :) yıllardır bu amfinin overdrive ına bayiliyorum ve kullandigim hiçbir pedalda o tadi alamadm hala.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri