Giris kapasitoru asiri isiniyor.

muyil

Üye
Merhabalar,

Push-pull donusturucusunun girisine 4700uf/25 volt degerinde dusuk esr kapasitor(C6) yerlestirdim. Devreden akim cekmeye basladigimda isinma yapiyor. En son yapmis oldugum denemede 100w a yakin cikis aldigimda kapasitor neredeyse patlayacak seviyede sicakti. Aldigim yorumlarda giristeki ripple (dalgalanma) akimindan kaynaklandigi soylendi. Bu konuda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    426.9 KB · Görüntüleme: 59
Tek kapasitör yerine mesela 1000uf 4-5 tane paralel bağlamayı deneyin. iç dirençleri paralellemiş olursunuz. toplam esr düşer.

Merhabalar,

Push-pull donusturucusunun girisine 4700uf/25 volt degerinde dusuk esr kapasitor(C6) yerlestirdim. Devreden akim cekmeye basladigimda isinma yapiyor. En son yapmis oldugum denemede 100w a yakin cikis aldigimda kapasitor neredeyse patlayacak seviyede sicakti. Aldigim yorumlarda giristeki ripple (dalgalanma) akimindan kaynaklandigi soylendi. Bu konuda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.
Kapasitenin datasheet'inde max ripple current yazar ona bakarak kondansatörünüzü seçin. Sizin yerinizde olsam 4 adet 2200uf lık düşük esr'li kapasite atarım

Devrede yüksek frekanslı bileşenler varsa, o kondansatörün ESR si yüksek frekanslarda da yüksek olacağı için ısınma yapabilecektir.
Öncelikle o kondansatöre parelel iyi kalite bir MP (Metallized Polypropylene) kondansatör bağlamalısınız.
https://www.vishay.com/capacitors/list/product-28164/
Uygun değer devre frekansına bağlı olup,1uF ila 2.2uF arasında seçilebilir. en iyi sonuç için burada kullanılan kondansatörün METALIZED olması önem arzetmektedir.

Bir sorunum daha var. Back emf icin RC snubber(C4,R26 ve C5,R25) eklemistim. Fakat istedigim gibi back EMF'i bastiramadim.Peak voltajinin mosfet'e zarar vermesinden korkuyorum. Sorun ne olabilir. RC'deki direnci 1 ohm'a kadar dusurdum ama sonuc yine ayni. Ayrica devrenin girisine choke baglasam bataryayi back emf'den korumak icin bir sikinti yaratir mi?

Ekli dosyalar

• SDS00029.png
    SDS00029.png
    20.3 KB · Görüntüleme: 17
  • SDS00030.png
    SDS00030.png
    15.4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Bir sorunum daha var. Back emf icin RC snubber(C4,R26 ve C5,R25) eklemistim. Fakat istedigim gibi back EMF'i bastiramadim.Peak voltajinin mosfet'e zarar vermesinden korkuyorum. Sorun ne olabilir. RC'deki direnci 1 ohm'a kadar dusurdum ama sonuc yine ayni. Ayrica devrenin girisine choke baglasam bataryayi back emf'den korumak icin bir sikinti yaratir mi?
https://e2e.ti.com/blogs_/b/powerhouse/archive/2016/05/05/calculate-an-r-c-snubber-in-seven-steps

Trafonun orta ucu (12v) ile gnd arasına 220uf paralel kondansatör tak.

Ben de aslında o bileşenlere bakıp hem anlamamış hem de nasıl bir sönümleme ("snubber") yapmış diye düşünmüştüm.

Sönümleyici devre şu şekilde oluyor.

lKLfH.png

D + RC'den oluşan ilk kısım bobinden sızan irgitimi engelliyor. Diyotun varlığı RC bileşenin sadece devre kapalıyken devreye dahil olmasını sağlıyor.
Bu durumda C kapalıyken bobinden sızan irgitimi emiyor (gerilimi makul bir seviye düşürüyor) ve bir sonraki anahtarlama olayına kadar R direncine aktarıyor.

İkinci kısımda ise "flyback" dönüştürücünün hızlı tepki verebilmesi için bir şotki diyot ve buna paralel bir RC var. Bu ikisi devredeki istenmeyen salınımları ve güç kaybını önlemek için sönümleme devresi olarak görev yapıyor.

Kaynak : E.S.O

Sönümleyici devrelerin ne olduğu burada en baştan anlatılmış. Hesaplamalarını ise buradan yapabilirsiniz.

Paylastiginiz linkteki adimlari takip ettim. Mosfetlere RC snubber uyguladim. Dalgalanmayi baya sonumledi fakat ilk basta olusan peak'in genliginde bir azalma olmadi. Sebebi ne olabilir acaba?
Mosfet ile trafo mu suruyorsunuz? O zaman trafoya snubber yapmaniz gerekiyor. Yada trafonun leakage inductance degerini azaltmak.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri