Giris kapasitoru asiri isiniyor.

muyil

Üye
Merhabalar,

Push-pull donusturucusunun girisine 4700uf/25 volt degerinde dusuk esr kapasitor(C6) yerlestirdim. Devreden akim cekmeye basladigimda isinma yapiyor. En son yapmis oldugum denemede 100w a yakin cikis aldigimda kapasitor neredeyse patlayacak seviyede sicakti. Aldigim yorumlarda giristeki ripple (dalgalanma) akimindan kaynaklandigi soylendi. Bu konuda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• 426.9 KB Görüntüleme: 26

kesmez

Profesyonel Üye
Tek kapasitör yerine mesela 1000uf 4-5 tane paralel bağlamayı deneyin. iç dirençleri paralellemiş olursunuz. toplam esr düşer.

MRE_06

Üye
Merhabalar,

Push-pull donusturucusunun girisine 4700uf/25 volt degerinde dusuk esr kapasitor(C6) yerlestirdim. Devreden akim cekmeye basladigimda isinma yapiyor. En son yapmis oldugum denemede 100w a yakin cikis aldigimda kapasitor neredeyse patlayacak seviyede sicakti. Aldigim yorumlarda giristeki ripple (dalgalanma) akimindan kaynaklandigi soylendi. Bu konuda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.
Kapasitenin datasheet'inde max ripple current yazar ona bakarak kondansatörünüzü seçin. Sizin yerinizde olsam 4 adet 2200uf lık düşük esr'li kapasite atarım

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Devrede yüksek frekanslı bileşenler varsa, o kondansatörün ESR si yüksek frekanslarda da yüksek olacağı için ısınma yapabilecektir.
Öncelikle o kondansatöre parelel iyi kalite bir MP (Metallized Polypropylene) kondansatör bağlamalısınız.
https://www.vishay.com/capacitors/list/product-28164/
Uygun değer devre frekansına bağlı olup,1uF ila 2.2uF arasında seçilebilir. en iyi sonuç için burada kullanılan kondansatörün METALIZED olması önem arzetmektedir.

Konu Sah
M

muyil

Üye
Bir sorunum daha var. Back emf icin RC snubber(C4,R26 ve C5,R25) eklemistim. Fakat istedigim gibi back EMF'i bastiramadim.Peak voltajinin mosfet'e zarar vermesinden korkuyorum. Sorun ne olabilir. RC'deki direnci 1 ohm'a kadar dusurdum ama sonuc yine ayni. Ayrica devrenin girisine choke baglasam bataryayi back emf'den korumak icin bir sikinti yaratir mi?

Ekli dosyalar

• 20.3 KB Görüntüleme: 8
  • 15.4 KB Görüntüleme: 8
Son düzenleme:

MRE_06

Üye
Bir sorunum daha var. Back emf icin RC snubber(C4,R26 ve C5,R25) eklemistim. Fakat istedigim gibi back EMF'i bastiramadim.Peak voltajinin mosfet'e zarar vermesinden korkuyorum. Sorun ne olabilir. RC'deki direnci 1 ohm'a kadar dusurdum ama sonuc yine ayni. Ayrica devrenin girisine choke baglasam bataryayi back emf'den korumak icin bir sikinti yaratir mi?
https://e2e.ti.com/blogs_/b/powerhouse/archive/2016/05/05/calculate-an-r-c-snubber-in-seven-steps

kesmez

Profesyonel Üye
Trafonun orta ucu (12v) ile gnd arasına 220uf paralel kondansatör tak.

Erdem⁣

Katılımcı Üye
Ben de aslında o bileşenlere bakıp hem anlamamış hem de nasıl bir sönümleme ("snubber") yapmış diye düşünmüştüm.

Sönümleyici devre şu şekilde oluyor.

D + RC'den oluşan ilk kısım bobinden sızan irgitimi engelliyor. Diyotun varlığı RC bileşenin sadece devre kapalıyken devreye dahil olmasını sağlıyor.
Bu durumda C kapalıyken bobinden sızan irgitimi emiyor (gerilimi makul bir seviye düşürüyor) ve bir sonraki anahtarlama olayına kadar R direncine aktarıyor.

İkinci kısımda ise "flyback" dönüştürücünün hızlı tepki verebilmesi için bir şotki diyot ve buna paralel bir RC var. Bu ikisi devredeki istenmeyen salınımları ve güç kaybını önlemek için sönümleme devresi olarak görev yapıyor.

Kaynak : E.S.O

Sönümleyici devrelerin ne olduğu burada en baştan anlatılmış. Hesaplamalarını ise buradan yapabilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
113,112
Kullanıcılar
415,222
Son üye
cihankarakasss

Yeni konular