Gerilim ve Akım mantığını anlayamadım?

dert36

Üye
Arkadaşlar gerilim potansiyel fark deniyor, akımda birim zamanda akan yük miktarı deniyor. Gerilim arttıkça akımda artar diyorlar ama bana mantıklı gelmiyor. Mesela bende 6 voltluk bir adaptör var. Ben bununla ufak bir rezistans telini ısıtmaya çalışıyorum, ısınıyor ama kızarmıyor. Aynı teli 3.7 voltluk 1200 mah'lık şarj edilebilir pile bağlıyorum ve tel acayip derecede kızarıyor. Hani gerilim arttıkça akımda artıyordu? O teli kızartan şey akım mı oluyor ? rezistans telini kızartan şeyin gerilim olmadığı çok açık. Çünkü daha düşük gerilim teli kızartıyor ama daha yüksek gerilim teli kızartmıyor?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İmzamdaki formülleri araştırmanız gerekiyor.

Ohm kanunu özellikle.

rezistans teliniz burada direnc oluyor. Adaptörünüz yeteri kadar akım veremiyor belliki teliniz kızarmıyor. Ama lityum pil daha güçlü olduğu için daha fazla akım verebiliyor rezistans teliniz ısınıyor kızarıyor.

Hani gerilim arttıkça akım artıyor dediniz ya o şu şartta oluyor. Mesela sabit bir rezistans teliniz var. Yani direnç. Direnç değeri 3 ohm olsun. Siz bu dirence 3 volt verirseniz üzerinden 1 amper akım akar. Aynı rezistansa bu sefer sizinde söylediğiniz gibi voltajı yükselttik mesela 12 volt verdik. rezistans üzerinden 4 amper akmaya başlayacaktır. R = V / I formülü.

Teli kızartan şey hem gerilim hemde akımdır. Yani güçtür. Güç formülüde imzamda mevcut. P=VxI dır. Güç voltaj yada akım çarpanından herhangi biri yükseldikçe güçte artacaktır. Yukarıdaki örnekte 3 volt 1 amper ile çarpınca 3 watt güç yapar. ikinci hesaba görede 12 volt 4 amper ile çarpınca 48 watt yapar. Yani voltaj yüksekdikçe güçte ısıda yükselmiş olur.

Ohm kanununu ister forumlardan blog yada kitaplardan okuyunuz. Cevap orada.

Arkadaşlar gerilim potansiyel fark deniyor, akımda birim zamanda akan yük miktarı deniyor. Gerilim arttıkça akımda artar diyorlar ama bana mantıklı gelmiyor. Mesela bende 6 voltluk bir adaptör var. Ben bununla ufak bir rezistans telini ısıtmaya çalışıyorum, ısınıyor ama kızarmıyor. Aynı teli 3.7 voltluk 1200 mah'lık şarj edilebilir pile bağlıyorum ve tel acayip derecede kızarıyor. Hani gerilim arttıkça akımda artıyordu? O teli kızartan şey akım mı oluyor ? rezistans telini kızartan şeyin gerilim olmadığı çok açık. Çünkü daha düşük gerilim teli kızartıyor ama daha yüksek gerilim teli kızartmıyor?

Muhtemelen adaptörün gücü 1 amperin altında sn.serkan_48 arkadaşımızın söyledikleri doğrudur.Burada esas olan güç tür. Beslediğiniz kaynak gerilimi ne kadar büyükse yük üzerine düşecek akımda artacaktır.Burada adaptörünüz ya arızalı yada gücü çok düşük bu nedenden dolayı daha düşük güçte çalıştı.

Cevabınız için teşekkür ederim arkadaşlar

gerilimin pratik olarak kafanda canlanması için akımı (o yükü) iten kuvvet olarak düşün, zaten gerilim manyetik kuvvettir.

yalnız gerilim olabilmesi için kapalı bir çevrim şart, yani bir alıcı bir güç lazım (kısa devre değil), yoksa gerilimden söz edilemez, ama açık çevrimde emk yine de vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri