geçmişteki tüm sesleri dinleyebilmek için cihaz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ewet bundan 1000 sene önce biri koskoca demir parçasının uçacağını yada yüzeceğini söleseydi deli derlerdi galiba o insana

Benim yazımı örnek alıp,''1000yıl öncesi fikirle düşünen insana deli derdi galiba '' cümlenizi kınıyor sizi edep'e davet ediyorum.
Yazımda olaya bakışımın 1000yıl öncesi insanlarınki gibi olduğunu diyerek belki ilerde olabilirliği anlatmak isterken üzerine sizin bu yazınız çok terbiyesizce bir sataşma oldu.

dünyada olup biten bütün ses frekansları kaybolmuyormuş uzay boşluğunda bir yerde birikiyormuş ve radyo şeklinde bir cihazla bu sesler tekrar dinlenebilecekmiş böylelikle geçmişte yolsuzluk yapanlar yada faili meçhul cinayetler çözülebilecekmiş nedersiniz böyle bir cihaz olabilirmi
hatırlarsanız uzayda bir astronot ezan sesini duyduğunu söylemişti

Uzay boşluğunda ses yayılmaz , böyle bir iddiada bulunanlar ya başka birşeyi kastettiler(radyo dalgaları?) ya da fizikle ilgili hiç konuşmasalar daha doğru olur çünki en basit kuralları bile bilmiyorlar

ewet bundan 1000 sene önce biri koskoca demir parçasının uçacağını yada yüzeceğini söleseydi deli derlerdi galiba o insana

ama daha eskiler belki de demezlerdi, kimbilir, ne diyordu şu erich von daniken:
'On bin yıl öncesinin insanı için uzay yolculuğu bir sorun değil, bir gerçekti'

bana hep ilginç geliştir, maya'lardan kalan alttaki çizimde ne anlatılmaya çalışmış olabilir sizce:

mayan_rocket.jpg

buyur burdan yak:)

eyvah!! bazı eski politikacılar , bana tazminat davası açacaklar.
@m-usta-fa kardeşim, yenilerle aran iyi galiba :)

mesajımı iyi okuyunuz anlatmak istediğimi anlamadınız galiba
sizin gibi bende örnek vermek istedim demek istedimki çok eskiden birisi çıksa koskoca demir parçasının yüzeceğini yada uçacağını söyleseydi o zamanlar deli derlerdi o söyleyen insana demek istemiştim siz mesajı farklı algıladınız galiba size kastım yoktu o kadar edepsiz değilim

@Analizör arkadaşım, bence de herhangi bir sataşma varmış gibi görünmüyor, büyük olasılıkla bir yanlış anlaşılma sözkonusu.

Bu arada, konuya dönersek:

SES (Enerji)

"Çevremizde ses çıkaran sayısız varlık vardır. İnsanlar, hayvanlar, taşıtlar, müzik aletleri, şelale, rüzgâr, yağmur ses çıkaran varlıklardandır.

Kendiliğinden ses çıkaran varlıklara doğal ses kaynakları denir. Ses kaynaklarının ses çıkarabilmesi için titreşim gerekir. Müzik aletlerinde bunu çok net görebiliriz. İnsanların ses çıkarması da titreşimle olur. Gırtlağımızda bulunan ses telleri akciğerlerimizde bulunan hava ile titreşerek ses çıkmasını sağlar.

Sesin yayılması için maddesel ortama ihtiyaç vardır.Yani boşlukta ses yayılmaz. Ses dalgalar halinde yayılır. Ses kaynağından çıkan ses maddenin taneciklerini titreştirir. Bu nedenle ses yayılır. Ses dalgasının her bir tam devrinde bir sıkışma ve bir seyrekleşme serisi vardır. Ses, tanecikten taneciğe yayılır, tanecikler ne kadar sık ise o kadar hızlıdır.

Sesin yayılma hızı sırasıyla katıdan sıvıya, sıvıdan gaza azalır. Hız (V) = uzaklık (D)/ süre (T) biçiminde gösterilen genel hız formülü aslında teorik bir değer niteliği taşımamaktadır. Çünkü bu formülde göz önüne alınmayan dış faktörler, ses dalgalarının hızı üzerinde bir dizi etkiler yaratır. Örneğin rüzgar sesi uzaklara taşır, gece ve gündüzün sıcaklık farkları ses dalgalarını etkiler. Ses dalgaları katılarda yaklaşık olarak 5000 m/s hızla yayılır. Suda 1453 m/s hızla yol alır. Havada 340 m/s yol alır."

kaynak:wikipedia.org

polemik içerikli olduğu için konu kapatılmıştır...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri