G-Code'da 2 operasyon arasındaki işlem

canerten

Paylaşımcı üye
Diyelim CAM yaptığınız bir çalışma var. VE bunda 2 operasyon var. Birisi dış adaptive diğer pocket operasyonu. Bunu birlikte tek G-code çıkarttığımda fusion 360'ın ayarları sebebiyle 2 operasyon arasına safe retract gibi bir şey eklemiyor. Bu durumda tabi operasyon arasında malzemeye çarpıyor. Nereden olduğunu da bir türlü bulamadım.

Solidcam kullananlar 2 deneme operasyon(pocket ve adaptive) tanımlayıp tek g-code dosyası üretip buraya yükleyebilir mi? Oradaki kodlara göre gerekirse post-processoru düzenleyeceğim.

Solidworks'ü olanlar yardım edebilirse sevinirim.

şuan ofisteyim örnek gösteremiyorum ama
solidcam de 2 değil belki 50 operasyon birden yapabilirsiniz.
kesinlikle program ayarlarında bir yerde parça tanımlaması vardır. parçayı tanımlama olmazsa olmaz zaten

Programda var aslında o seçenek. G28 safe retract. Bunu her operasyonun sonuna ekliyor.

Ama parça genelde yukarıdan sıfırlandığından, ben de mengene vs standartlarım dolayısıyla mengenin alt basamağını 0 olarak kabul ettiğimden G28 Z0 ekleyince mengeneye çarpma durumu oluyor. O sebeple bende post'da kendi çalışma sistemini göre değişiklik yaptım.

Ekteki dosyadaki gibi bir ekleme yaptım.
Bu kod benim üretilen g-goce dosyama

G53 G0 G90 Z0

gibi bir ekleme yaptı ki bu da muhtemelen doğru.(denemedim) Fakat standartta iki operasyon arasında ne oluyorsa onu yaparsam daha iyi olur. Belki de standartı budur.

Müsait bir vakitte bir g-goce üretebilirseniz benim için oradan bakıp düzenlerim.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2018-04-11 at 16.17.38.png
    Screen Shot 2018-04-11 at 16.17.38.png
    128.5 KB · Görüntüleme: 10
çizim atarsan cevdet abi g-code ona göre çıkartırım solidde

Programda var aslında o seçenek. G28 safe retract. Bunu her operasyonun sonuna ekliyor.

Ama parça genelde yukarıdan sıfırlandığından, ben de mengene vs standartlarım dolayısıyla mengenin alt basamağını 0 olarak kabul ettiğimden G28 Z0 ekleyince mengeneye çarpma durumu oluyor. O sebeple bende post'da kendi çalışma sistemini göre değişiklik yaptım.

Ekteki dosyadaki gibi bir ekleme yaptım.
Bu kod benim üretilen g-goce dosyama

G53 G0 G90 Z0

gibi bir ekleme yaptı ki bu da muhtemelen doğru.(denemedim) Fakat standartta iki operasyon arasında ne oluyorsa onu yaparsam daha iyi olur. Belki de standartı budur.

Müsait bir vakitte bir g-goce üretebilirseniz benim için oradan bakıp düzenlerim.
Güvenli düzlem diye bir tanımlama var solidcamde ayrıca emniyet mesafesi var. Güvenli düzlemi parçanın orjin noktasını alta koyuyorsanız parça kalınlığı+20mm verin yoksa her defasında uğraştırır yada 2 post arasına G91 G28 Z0 yazın makine z eksenini home noktasına alsın. Tabi home sivici yukarıda ise bu işe yarar.

Üstadım düz küp içinde iki daire pocket fakat daireler ayrı ayrı operasyon olacak. çıkan g-code ise tek dosya olacak. Veya varolan projenizin bir g-code u olabilir. Böyle bir şey lazım.

parçam 20mm değil 10cm. O şekilde bir kütük standartım yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Diyelim CAM yaptığınız bir çalışma var. VE bunda 2 operasyon var. Birisi dış adaptive diğer pocket operasyonu. Bunu birlikte tek G-code çıkarttığımda fusion 360'ın ayarları sebebiyle 2 operasyon arasına safe retract gibi bir şey eklemiyor. Bu durumda tabi operasyon arasında malzemeye çarpıyor. Nereden olduğunu da bir türlü bulamadım.

Solidcam kullananlar 2 deneme operasyon(pocket ve adaptive) tanımlayıp tek g-code dosyası üretip buraya yükleyebilir mi? Oradaki kodlara göre gerekirse post-processoru düzenleyeceğim.

Solidworks'ü olanlar yardım edebilirse sevinirim.

Neden 2 operasyon? Bıçak farkından dolayı mi?
Not:vectric kullanıcısı

@cevdetfaik abi rar dosyasında parça çizimi solidcam dosyası gcode mevcut

Ekli dosyalar

• GCODE.rar
    419.4 KB · Görüntüleme: 5
@Yusuf SEYLAN üstadım saolasın.

Evet dosyaya baktığımda ilk operasyonun sonu ve ikinicinin başı arası..
Dolayısıyla operasyon sonunda Z25'e git diye birşey ekliyor solidworks'ün processorü. Bu da sanırım safe retract ve cam start position'ı.

N37010 G1 X22.5 Y50.
N37015 G0 Z25.

N37020 (P-kontur1)
N37025 G0 G54 X148.75 Y52.165

Normalde şöyle yapmak gerekiyormuş sanırım.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2018-04-13 at 12.09.31.png
    Screen Shot 2018-04-13 at 12.09.31.png
    429.1 KB · Görüntüleme: 7
@Yusuf SEYLAN üstadım saolasın.
Evet dosyaya baktığımda ilk operasyonun sonu ve ikinicinin başı arası..
Dolayısıyla operasyon sonunda Z25'e git diye birşey ekliyor solidworks'ün processorü. Bu da sanırım safe retract ve cam start position'ı.

N37010 G1 X22.5 Y50.
N37015 G0 Z25.

N37020 (P-kontur1)
N37025 G0 G54 X148.75 Y52.165

Normalde şöyle yapmak gerekiyormuş sanırım.
Güvenli düzlem var 25 oraya yazılıyor(Sıfır noktasının yeri ve malzeme yüksekliğine göre). Ayrıca operasyonlarda da adımlar arası geçiş seçeneği ve bir operasyonda birden çok işlem varsa onların arasında geçiş seçeneği var bunlarıda ayarlamak gerekir. Adımlarda aynı düzlemden devam et denildiğinde o adım bittiğinde z yukarı çıkmadan dalma yapıyor. Bir çok işlem varsa aynı düzlem derseniz malzemeyi keserek bir sonrakine gider.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri